Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suzuki Samurai pe nume "Hurduca"


i gergely

Postări Recomandate

Numele la primit dupa prima iesire:)) si cred ca se si potriveste destul de bine chiar daca de atunci sa schimbat mult comportamentu ei...

Este un Suzuki Samurai G 1.3 BA din 1993 model Japonez,masina a fost stock cand am cumparat-o plina de rugina (caroseria dezastru defapt) dar restu componentelor au fost in stare foarte buna...

Sa ajunga la forma pe care o are acum a durat destul de mult circa un an jumate,timpu asta am facut bani sa o pot face si am vanat piesele dorite:D

Caroseria sa refacut complet,am schimbat toate elementele ruginite apoi am izolat si terosonat caroseria si sasiu.La capitolu caroserie am montat un roll-bar de la "Petro Works",scaune "FK",centuri 4 punte "Sparco",volan "MOMO",Terratrip,suport telefon,statie CB,am capitonat tot interioru cu tabla striata de aluminiu,mai am nevoie de o tableta buna si un suport pentru el:D

La suspensie am optat pentru un kit de Old Man Emu +5 cm si cercei mai seriosi si mai lungi,rotile sunt Mangels cu Et-12 si cu Silverstone 31"/10,5 pe r15 + flanse din aluminiu 5 cm am pus si un servo sa invart mai usor:))

Am schimbat rapoartele 5.12 in grupuri si reductor de 1000 cm3 la toate facute revizile aferente(rulmenti,simeringuri,counter shaft,selector)

Pentru a proteja cateva componente de-de sub am montat un scut pentru rezervor de 3 mm din fier,scut pentru reductor de la Zanfi de 8mm aluminiu,puntile au primit ranforsari...

+un troliu SuperWinch TS 9500 SR o baterie optima si un alternator de 110 amperi...

In mare atat:))

Editat de i gergely
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Samurai pe nume "Hurduca"

 

intre lonjeroane s-a sudat o placa pentru troliu si releuL de pe troliu s-a mutat in interior+unele ajustari cu flexu.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Samurai pe nume "Hurduca"

 

Chiar vroiam sa iti spun sa iti deschizi si tu un topic cu masina ta... Acuma l-am vazut.

Super masinuta! :wink: Si foarte dotata!

Cand ai timp, pune si niste poze cu interiorul daca vrei ... sunt curios de unele elemente... :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Samurai pe nume "Hurduca"

 

Da, foarte faina! Eram curios de tipul volanului si montajul lui. Credeam ca e un MOMO, model cu adancitura...eu imi tot caut unul din ala, si mi-e teama ca dupa ce montez si butucul sa nu fie totul prea in spate (spre sofer).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki Samurai pe nume "Hurduca"

 

Volanul este de pe un Vitara.

Si eu asa am cautat am si comandat de la cineva un volan OMP,dar nu a mai ajunsi niciodata asa ca am cumparat volanu asta care este foarte bun,din piele,36 cm si retro:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare