Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum prind plasma de carlig


Filip

Postări Recomandate

Re: Cum prind plasma de carlig

 

E o matisare specifica , se poate face cu mainile proprii , cauta pe google ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum prind plasma de carlig

 

Rodanta e doar potcoava de protectie . Daca te referi la o clama de strangere cablul metalic , atunci nu , sigur nu , nu are ce cauta pe un cablu sintetic , mai mult strica decat ajuta .

 

 

... dyneema eye splice ... cauta pe google ... e simplu , si mai mult decat atat , e corect tehnologic . Alte metode pot fi incercate ... dar , de ce ?

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum prind plasma de carlig

 

Cred că orice nod, exceptând-ul pe cei de șireturi, care nu permite desfacerea ușoară este la fel de bun (matisarea - cum bine spusă matelotul @Cos, nod de laț, etc, etc) sunt la fel de bune.

Eu m-aș asigura că pe corpul cârligului nu există bavuri care să roadă plasma (dacă, si să nu faci așa, nu-i pui rodanta) și i-aș face un nod ușor lax pe cârlig.

My two cents!

Editat de pmstancu

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum prind plasma de carlig

 

Nu Cos-ule... nu vb de clama aia care strange... ci de rodanta care sa nu permita plasma sa se frece de carlig si sa fie toata forta de tractiune concentrata pe aia 2 cm2 cat sunt in contact.

Ma bag ca musca pt ca sunt un aceeasi situatie. Filmul lui Bronco e ok, dar la scamoşenia mea veche de 2 ani nu ma pot juca dea croitorul cu "unul pe fata, doi pe dos" :))

 

Chiar in seara asta ma gandeam ca trebuie sa-mi iau o rodanta din dedeman.... discutia asta a picat la fix.

 

Vreau sa fac un nod care sa nu se desfaca si nu l-as trece asa simplu prin carlig.... daca era ok fara asa se vindeau si plasmele. O rodanta de kk din magazin nu ar rezista la o forta de tractiube de cateva tone?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum prind plasma de carlig

 

De ce f*** rodanta?

"Motivul.....??" vorba unui prieten.... :ha: Nu folosesc un ochet in care sa agat carligul, iar fanta troliului a distrus-o. Am mai invatat ceva...:grin:

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum prind plasma de carlig

 

Nu se face orice nod.Pe net gasiti lejer cum se face impletitura. Cu nod simplu ...poti avea surpriza sa se taie exact de aoclo de aia se face impletitura aia specifica nu e greu.O poti face cu un pix...cu o andreea.

Rondanta poti baga,evident sau mai bine un capat de sufa circulara daca ai....daca nu las-o libera.Atentie la bavura carligului.Carligul are bavaura daca e e ee e chinezesc..daca e profi e altfel facut tocmai sa nu existe acea muchie mai mica de 5mm.......de aia se folosesc rondante poti intercala un ochete omega e mai simplu.[la care ii dai un aft mic pe surub sa nu il mai desfaci.[pe surub nu pe filet atentie.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum prind plasma de carlig

 

Eu am nod pescaresc dublu pe plasma de pe platforma. Nu pot sa spun ca e cea mai fericita alegere dar nici n-am avut probleme de nici un fel.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum prind plasma de carlig

 

Eu am prins asa! peste tot!!:sl1nod_palomar.jpg.9593046f1c8ffd0ae1b424119ef8aaf8.jpg

Extraordinar de simplu ,rapid , se poate redesface relativ usor!,imparte tensiunea in nod , firul textil nu a cedat de la nod!

Editat de teo pes
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum prind plasma de carlig

 

E bine dar nu optim , tractiunea nu se imparte egal pe toate firele si nici pe ambele brate ale nodului . Noroc ca la plasma alungirea e relativ mare si se echilibreaza cumva tractiunea pe fibre , chiar daca unele sunt mai intinse si altele mai putin . Eu ... nu as face nod .... dar asa sunt eu ...

Rodanta ieftina din Dedeman ajuta sa nu se mai roada firele , dar la prima tragere se mulge dupa carlig fara nici un protest . Nu-i nici un bai in asta , daca sta la locul ei .

 

Ideea matisarii e ca aproape uniformizeaza tractiunea in toate fibrele dar nodul le intinde pe unele mult mai mult si astfel se rupe de la nod - mai intai cele mai intinse de la exterior si apoi vin la rand cele care devin exterioare dupa ruperea primelor ... pe scurt , le rupe pe rand . Problema e mai acuta cu cat diametrul e mai mare si impletirea e mai densa . Din acest motiv exista raze mimime de indoire la cabluri rigide , nu pentru ca nu s-ar putea indoi ci pentru ca nu se poate trage de toate sectiunile in mod egal . Chiar daca cablul sintetic se aplatizeaza , nu rezolva problema ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare