Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme lumini faza scurta si faza lunga


gallly

Postări Recomandate

Buna ziua, de cateva zile masina mea( din semnatura) a inceput sa aibe probleme la lumini. Problema se manifesta asa : faza scurta nu se mai aprinde deloc, iar cand dau de maneta faza lunga, aceasta sta aprinsa numai daca tin maneta cu mana. Are cinvea vre-o idee cam ce sa putut intampla? Am verificat toaate sigurantele si sunt bune. Multumesc frumos pentru ajutor.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Cel mai suspect e blocul de lumini.... scoate-i mufa si fa o punte intre firele maro/violet si albastru/rosu, daca se aprinde asa faza scurta e clar ca trebuie sa schimbi switchul, daca nu se aprinde mai vorbim

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Aceeasi problema am avuto si eu in octombrie anul trecut...si rezolvarea a fost simpla...la mine releul luminilor...cel din cutia de sigurante de la motor...de la vibratii...socuri...nu mai facea contact...l-am fixat la loc si nu am mai avut probleme de atunci.

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Aceeasi problema am avuto si eu in octombrie anul trecut...si rezolvarea a fost simpla...la mine releul luminilor...cel din cutia de sigurante de la motor...de la vibratii...socuri...nu mai facea contact...l-am fixat la loc si nu am mai avut probleme de atunci.

Cred ca faci o confuzie cu ceva ca luminile la D2 nu au nici un releu, sunt direct prin switch

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Ferry nu te contrazic...dar in panoul de sigurante de la motor este un releu/swich care are legatura cu luminile ?

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Raspuns simplu: NU, poate ai confundat un FL(fusible link) din ala mic patrat cu un releu ca doar alea au legatura cu luminile, din asta dar e doar o sigurannta fuzibila

s-l1600.jpg

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Ferry, ca intotdeauna ai dreptate...despre siguranta era vorba...la mine asta a fost buba

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Ok o sa incerc sa fac puntea . V a tin la curent . Multumesc ptr sfaturi:)

 

Sau cumperi un bloc nou de lumini. Nou sau de la dezmembrari, se potriveste si de la Disco 1.

 

Bafta!

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Buna seara, am facut puntea si faza scurta sa aprins. Se pare ca imi trebuie un bloc de lumini nou. Aveti idee de unde sa cumpar? Multumesc ptr ajutor :). Seara frumoasa .

Editat de gallly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Da pe google STC4017 si decide tu de unde sa cumperi

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Am schimbat blocul de lumini si totul a revenit la normal acum.. Luminile functioneaza foarte bine. Multumesc ptr sfaturi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Am schimbat blocul de lumini si totul a revenit la normal acum.. Luminile functioneaza foarte bine. Multumesc ptr sfaturi. :)

 

Salut, cu ce ti-ai inlocuit blocul de lumini? Am si eu ceva probleme, la mine cand aprind faza scurta imi stinge pozitiile fata si spate. Banuiesc ca tot blocul de lumini e de vina. Am vazut pe island4x4 - Lucas cam 45 lire, pe original e mai scump. Si a doua intrebare: pentru inlocuire a trebuit sa dai volanul jos sau care e procedura de inlocuire? Si cam cat timp ti-a luat toata treaba?

Multumesc anticipat.

LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Salut, cu ce ti-ai inlocuit blocul de lumini? Am si eu ceva probleme, la mine cand aprind faza scurta imi stinge pozitiile fata si spate. Banuiesc ca tot blocul de lumini e de vina. Am vazut pe island4x4 - Lucas cam 45 lire, pe original e mai scump. Si a doua intrebare: pentru inlocuire a trebuit sa dai volanul jos sau care e procedura de inlocuire? Si cam cat timp ti-a luat toata treaba?

Multumesc anticipat.

 

Ca sa schimbi blocul de lumini este necesar sa dai volanul jos.

Desfaci capacele de plastic care vin pe blocul de lumini surubelnita cap stea

Ca sa scoți airbagul...desfaci cele doua suruburi de pe spatele volanului - surubelnita scurta T20 - desfaci mufele care sunt acolo...NU ai cum sa le incurci la montare deoarece sunt diferite -pozitie destul de incomoda

Desfaci piulita de la volan...cheie tubulara de 17 -ai grija sa ai volanul/ rotile drepte

Foarte important dupa ce scoti volanul este sa fixezi cu banda adeziva inelul care se afla sub volan in pozitia in care este in momentul demontarii. Contine o banda de circuite foarte sensibila si care daca este modificata pozitia...in momentul in care vei roti de volan...în timp se va rupe...si Nu claxon...comenzi pe volan...pilot automat.

Cam acestea sunt operatiile...daca am uitat ceva sigur ma cometeaza colegii..😇

Timp de lucru 45 minute...cu pauze de cafea..😁

Cand vrei sa îl schimbi ...da un semn si te ajut.

Editat de tommy crocodilu

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Multumesc @tommy :wink:

M-am mai linistit. Cineva imi zisese ca daca trebuie dat volanul jos am de lucru juma' de zi. Eu mi-am luat blocul ala de la Lucas, 230 ron. Are ceva diferente fata de cel original care e inca pe masina. Nu are pozitia de "flash" cand dau de el in sus. Trece direct pe faza lunga, mai dau o data si trece inapoi pe scurta. Ma gandesc sa il montez pe cel nou temporar si sa incerc sa il repar pe cel vechi.

O zi buna tuturor.

LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Pt flash trebuie doatr sa-l "ciupesti" un pic pana inainte de pozitia in care face click si trece de tot pe lunga

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Salut, eu am luat de la landatelier parca Lukas si montajul este foarte simplu. NU trebuie dat volanul jos deloc. Doar trebuie intors jumatate de tura spre stanga sa ai acces la cele 2 suruburi care tin blocul de luminii. Trebuie scoase doar cele 2 capace de plastic prinse in 2 suruburi sub volan. Operatiunea este foarte simpla si mie care nu ma pricep deloc mi'a luat 10 min toata :). Dupa ce sau scos cele 2 suruburi care tin blocul de lumini se scoate mufa de alimentare si se mai tine intr'o clema ( trebuie folosit o surubelnita dreapta pentru a 'cracana' un pic cele 2 margini ale carcasei blocului de lumini) si cam asta este. Sper ca ati inteles cat de cat...nu ma pricep prea bine la explicat :). PS - Nu este nicio diferenta intre blocurile de lumini..sunt 100% la fel. Seara frumoasa :)

Editat de gallly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Salut, eu am luat de la landatelier parca Lukas si montajul este foarte simplu. NU trebuie dat volanul jos deloc. Doar trebuie intors jumatate de tura spre stanga sa ai acces la cele 2 suruburi care tin blocul de luminii. Trebuie scoase doar cele 2 capace de plastic prinse in 2 suruburi sub volan. Operatiunea este foarte simpla si mie care nu ma pricep deloc mi'a luat 10 min toata :). Dupa ce sau scos cele 2 suruburi care tin blocul de lumini se scoate mufa de alimentare si se mai tine intr'o clema ( trebuie folosit o surubelnita dreapta pentru a 'cracana' un pic cele 2 margini ale carcasei blocului de lumini) si cam asta este. Sper ca ati inteles cat de cat...nu ma pricep prea bine la explicat :). PS - Nu este nicio diferenta intre blocurile de lumini..sunt 100% la fel. Seara frumoasa :)

 

Asa este, am mai verificat odata, cred ca am tinut eu invers...:grin:

Multumesc de informatii, sambata care vine il schimb, weekendul care a trecut am fost la munte sa vedem brandusele...

LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lumini faza scurta si faza lunga

 

Astazi masina a primit bloc de lumini nou. Cum spunea si colegul de mai sus, toata treaba a durat cam 15 minute. Totodata cu aceasta ocazie am observat ca toate cele 3 fire mai subtiri care intra in blocul de lumini prin mufa mai mica aveau camasa de plastic taiata, probabil cine a lucrat mai demult in zona aia nu a fost atent si a prins firele cumva intre blocul de lumini si suport. Oricum am izolat firele individual inainte de a monta la loc.

 

Aaaa, tot azi masina a facut ITP - valabil 1 an incepand cu 2018.

LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare