Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.


emyshor

Postări Recomandate

Salutare la toti fanii 4x4. Sunt Emy, originar din Curtea de Arges, acum stau in US (din 2004).

Povestea mea....

 

In 2005, venind cu doar $3000 in buzunar, prima masina a fost second, veche cu multe mile (160,000+) si americana (Chevy MonteCarlo). Dupa doar 10 luni si multe probleme, am vandut-o (am pierdut $1000), dar am decis sa iau o japoneza.

Am mers la cel mai apropiat dealer Toyota si acolo am vazut prima data (in 2005) 4Runner-ul. Pentru mine era masina perfecta, numai ca nu iti da nimeni credit la numai 10 luni in US pentru o suma asa mare. In final am luat o Corolla (noua - 2006 model) cu doar $16,000. Un 4Runner nou atunci era $32,000.

In 2007 eu si sotia aveam nevoie de a doua masina, am decis tot noua si tocmai primisem oferta de la Honda (ceva reducere de pret), am mers si am plecat cu o Honda Accord (2007). Pretul era $22,500 si dupa reducere a ramas la $18,500.

Ambele japoneze, mergeau ca un ceas elvetian, dar mie tot la 4Runner imi era gandul, problema erau doar banii, aveam deja rate la 2 masini. In 2009 am achitat Corolla, iar la sfarsitul lui 2010 achitasem si Honda, in final fara rate, numai ca problema era "criza financiara". Toti erau speriati ca isi pierd jobul, nu am vrut sa risc.

 

In final, Aprilie 2012...se implineste visul. Un dealer Toyota imi trimite acasa oferta, ca imi cumpara Corolla la un pret de piata + $1000 in plus. Corolla avea deja 6 ani jumatate si 60,000+ mile (90,000+ km), nici o problema cu ea, totul era original pe ea.

Am mers la dealer, am pus ochii pe un 4Runner nou, pretul era $36,000. Aici totul se negociaza, deci a inceput tambalaul, eu ziceam un pret, ei cu $1000 mai mult, eu ca plec....dadeau $100 in jos, alt pret...ei mai mult...in final l-am "scos" la $33,000. Pe Corolla am luat $10,500 si am ramas cu imprumut la restul. Modelul 4Runner a fost cel mai de baza (SR5 4x4). A avut instalat doar camera pentru spate (in oglinda) si sensori de spate.

 

Asta a fost un vis implinit, pe moment....

 

Cateva poze...

IMG_0008.thumb.JPG.9ffb8e7501759714977c7c271ba1dd81.JPGIMG_0054.thumb.JPG.1704d9f383c08b02a4383c17f065f5fa.JPGIMG_0023.thumb.JPG.de9ad2da4a84de4b762f54e2ef0efeeb.JPGIMG_0045.thumb.JPG.9ceeeca5b8e879a3a7939cb4da4df6ca.JPG

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.

 

Frumoasa achizitie !

S-o stapanesti sanatos si sa te plimbe mult si bine ! :h5

 

E singura americanca de pe forum, asa ca asteptam sa vedem ce faci cu ea, cu ce o dotezi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.

 

I-am pus folie pe toate geamurile si am adaugat Nerf Bar (trepte). Cand a venit iarna (2012) am luat jAntE si cauciucuri de iarna - Michelin X-Ice. In 4x4 si cauciucuri dedicate, este de neoprit in zapada. Nu am ramas niciodata in zapada de cand am avut-o.

Inca 4 poze

IMG_4166_mod.thumb.jpg.e6c561bb8b1e73e51895f5df9b646b48.jpgIMG_4161_mod.thumb.jpg.e7ff46f20a4c7b49ad8a5bbbadd85d62.jpgIMG_58422.thumb.jpg.5db99d8dfb54766c67645019e71aaa45.jpgIMG_58433.thumb.jpg.a6b87b77891c644b23ba6078a3720c16.jpg

Editat de Astral
JANTE, nu jenti, nu genti sau alte vuitoane ! La naiba, suntem pe un forum auto, totusi !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa achizitie !

S-o stapanesti sanatos si sa te plimbe mult si bine ! :h5

 

E singura americanca de pe forum, asa ca asteptam sa vedem ce faci cu ea, cu ce o dotezi....

 

Mersi mult...am adaugat cateva poze.

 

@Astral....OK, cum zici tu, Jante sa fie...eu zic "Alloy wheels", de vreo 14 ani, mai greseste omul. Scuze, o sa zic Jante de acum.

 

Si ceva poze de la munte. Cauciucurile + 4x4 si-au facut treaba de minune. Cand lasam doar spatele, fiind multa geata, incepea sa derapeze, dupa ce cuplam 4x4 eram ca pe asfalt. Am vazut destui cu "Jeep" cu lanturile puse, chiar si un Subaru Forester cu lanturi.

Am mers numai cu 4H fara nici cea mai mica problema.

Pic01.thumb.jpg.5261ba3381ae9216cc410da4c8c2be88.jpgPic02.thumb.jpg.5667661d9dfed6d4c038f5296d8115c6.jpgPic03.thumb.jpg.e70f588d14a245c5a12f9e74010067c6.jpg

 

Cand am luat-o atatea modificari aveam in gand, dar neavand copii habar nu aveam ce ma asteapta :)

O nastere normala de la $8000 in sus, prin cezariana ajunge la $20000, deci modificarile mele sunt "pe lista lui Mos Craciun"

Dupa ce ai copil incepe distractia, orice ai nevoie (haine, lapte) de 3 ori mai mult decat pentru mine :), dar nu regret, chiar se mai poate inca unul. Dar asta a fost doar o pauza, dupa cum am zis la inceput "visul implinit, pe moment..."

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea continua...

 

In Oct 2014, la fel s-a intamplat cu dealer-ul Honda care imi trimite acasa "vor masina si imi dau pret bun". Aveam deja 7 ani si am zis sa vad ce pret ofera, aveam doar 43,000+ mile (~69,000 km). Pretul lor bun a fost $9000. Am plecat la fel cum am venit, cu masina inapoi acasa, doar ca am facut un popas la alt dealer Toyota. Aveau un 4Runner Trail negru, il lasau de la $39,500 la doar $36,000 (nou, din 2014). Problema era ca nu imi dadeau decat $10,000 pe Honda, eu am vrut $11,500 (eram dispus si la $11,000 dar nimic mai putin). Am plecat si de la dealer-ul Toyota, am pus anunturi pe net si a doua zi, au venit vreo 6 persoane sa vada masina. Am vandut-o in 2 ore, cu $11,000 si imediat am plecat la dealer sa vad daca mai au 4Runner-ul Trail.

Il aveau, am semnat actele si din Oct 2014 am doua, eu conduc Trail-ul, iar sotia SR5.

 

Scuze de off-topic, preturile astea sunt chiar si cu asigurare de sanatate ?!?

 

Preturile sunt fara asigurare, dar aici nimeni nu are asigurare de la stat. Trebuie sa ai asigurare privata, unele firme ofera, altele nu. Chiar si cu asigurare privata, tot platesti vreo $2000-$3000 la o nastere.

 

Inca ceva, eu am dat preturile locale din Portland, Oregon.

Daca nasti in New York, poate sa fie dublu :)

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum...despre noul 4Runner Trail...

Diferentele dintre cele 2 modele.

 

Minusuri fata de SR5:

- Nu are senzori de parcare

- Nu are semnalizare in oglinzi

- Nu are HomeLink pentru deschis garajul

 

Plusuri fata de SR5:

- KDSS (Kinetic Dynamic Suspension System)

- Diferentiabil blocabil pe spate

- Crawl Control

- Multi-terrain Select

- Entune Premium Audio

- Navigatie

- Optitron instrumentation

- Backup camera pe ecranul de la Navigatie fata de oglinda la SR5

 

Restul ramane identic:

- motor 4.0L

- transmisia automata

- 5 viteze

- consum identic

- 4x4 manual

 

Si acum cateva poze cu noul Trail:

4Runner_2-new.thumb.jpg.1cef596b6aa0a74e931a06152ec48f58.jpg4Runner_5-new.thumb.jpg.079c3733826db48458407862e09ad116.jpg4Runner_7-new.thumb.jpg.230c71644326b5cdae11cbb2fbe425fb.jpg4Runner_new1-new.thumb.jpg.e2add7c5932b24a4abfbcd47260e3160.jpg4Runner_new4.thumb.jpg.49601efac056000d9ce581189d347576.jpg4Runner_8.thumb.jpg.9bda4eeb304a90b105f0a7a103eae1b8.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.

 

Sa le stapaniti sanatosi ! Frumoase amandoua si bine dotate, am avut si eu un Surf SR de Anglia demult...... Pentru mine insa Land Cruiser-ul ramane " Best of the best" .

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult.

 

Pentru mine insa Land Cruiser-ul ramane " Best of the best" .

 

Si mie imi place Land Cruiser-ul din US (200 Series), motor V8 de 5.7 litri si 381 cai putere, numai ca pretul momentan este mult pentru ce am eu nevoie. In US este $82,000 (mai mult decat astea doua), cu toate optionalele. Si alta problema nu cred ca imi incape in garaj, sunt la limita cu 4Runner-ul si doar cativa centimetri in plus nu mai inchid usa.

 

Chiar citeam pe un alt forum, Land Cruiser-ul "se zice" este proiectat de japonezi, si banuiesc testat, sa reziste cel putin 25 ani, in conditii normale. Daca ei zic 25 ani, atunci sigur merge inca 10-15 in plus. Asta a fost un punct important cand am luat 4Runner-ul, este facut in totalitate in Japan si adus in US. La fel Land Cruiser-ul, aceeasi fabrica - Tahara Plant (https://en.wikipedia.org/wiki/Tahara_plant).

Sunt forumuri dedicate 4Runner unde vad useri cu 4Runner care au ajuns la 400,000+ mile (640,000+ km) cu motorul si transmisia originala. Chiar si peste 500,000 mile am vazut, deci sunt facute sa reziste destui ani.

 

Toyota Tundra, fratele mai mare pentru Hilux, a ajuns la 1,000,000 mile (1,600,000 km) cu motor/transmisie originala (model 2007 - proprietarul a dat-o la schimb pentru una noua in 2016)

https://jalopnik.com/heres-what-a-toyota-truck-looks-like-after-1-000-000-mi-1776141464

Mai multe detalii, cautati pe Google: "million mile tundra"

 

La ambele masini, am adaugat in prima luna...

- folie pe toate geamurile (limita legala in Oregon) - $400

- huse scaune pe comanda pentru 4Runner - $500

- Nerf bar (treptele) - $300

- presuri, tot pe comanda pentru 4Runner - $200

 

In prima iarna am luat jante + cauciucuri + sensori TPMS: $1200

 

Modelul Trail este destul de bun pentru OFF-Road din fabrica, doar ca as avea nevoie de cauciucuri pentru OFF-Road si sa o mai inalt putin. Din fabrica are 3-5 cm garda la sol mai mult decat SR5, dar tot mai merge. Cum am zis, toate sunt pe lista.

 

 

OFF-Topic...cat costa restul (tva, taxe, asigurare) la o masina in US:

- TVA: in Oregon este 0 (federal nu exista momentan), alte state intre 5-10%

- taxa inmatriculare + numere: $300-350 (valabil la masina noua 4 ani, masina second doar 2 ani)

- ITP-ul se face la fiecare 2 ani sau dupa 4 ani masina noua (alte state in fiecare an): $125 / masina

- asigurare full (Casco in RO): $1500 / an - pentru ambele masini

Alte impozite nu exista.

 

Cam asta este tot ce platesti, apoi mai sunt reviziile, dar la Toyota primii doi ani este gratis, apoi aproximativ $90-100 pentru un schimb de ulei "full-synthetic". Ulei normal vreo $75, dar asta e la dealer, poti merge oriunde si gasesti cu $60 sau poti sa il schimbi singur acasa si iesi la un pret de $40 (ulei + filtru) + timpul tau.

Editat de emyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.

 

Si acum finalul...

 

Cand am luat masinile m-am uitat la 2 lucruri: fiabilitatea si pretul de revanzare (in caz ca vreau sa schimb pe ceva mai nou).

In August 2017 ma duc la un schimb de ulei cu modelul din 2012. Ma intreaba dealer-ul: nu vrei sa o dai la schimb? Niciodata nu m-am gandit sa dau 4Runner-ul care avea 5 ani si 63,000 mile (100,000+ km), dar am vrut sa vad cat ofera.

Se uita ei vreo 30 minute si vin inapoi cu oferta: $23,000

Am refuzat politicos, m-am dus acasa si am intrat pe site-urile la vreo 10 dealeri locali. Le-am spus ce masina am, cate mile are si vreau o oferta pentru ea, asigurandu-i ca iau alta noua daca oferta e buna.

Dupa multe ore am avut 2 dealeri aproape de pretul dorit de mine (eu am vrut minim $25,000 la schimb sau $27,000 daca o dadeam la privat). Unul chiar a zis ca imi da $25,000 doar ca vor sa vada in ce conditie e masina, eu le-am zis ca arata si merge ca o masina noua.

 

Au vazut masina, foarte incantati de cum arata (interior/exterior) si au zis ca imi dau suma dorita, conditia era sa iau alta noua.

Am fost foarte multumit de ea, totul era original, nici o problema, dar am zis sa incerc altceva decat SR5. Cum aveam deja Trail, am ales varianta Limited, aveau una argintie (am vrut aceeasi culoare).

Pretul lor, inainte de negocieri: $44,995 + actele

Pretul final: $42,500 + $350 actele

 

Acum ce are in plus (minus nu are nimic) fata de 2012 SR5:

- clima (sofer/pasager separat)

- Audio JBL cu 15 boxe + subwoofer in spate

- Navigatie, HD radio si SiriusXM

- Piele perforata toate scaunele

- Scaune racite/incalzite (doar in fata, nu si in spate)

- Senzori fata/spate si camera in spate

- Suspensie sport X-REAS

- 4x4 permanent cu diferentiabil Torsen blocabil (central)

- jante 20-inch

 

Mai multe detalii in engleza:

- Auto on/off headlight

- Chrome door handles with touch-sensor lock/unlock feature

- 20-in. split 6-spoke alloy wheels with P245/60R20 tires

- Dual zone automatic climate control with air filter and second-row vents

- Entune™ Premium JBL Audio with Integrated Navigation and App Suite — includes Entune™ Multimedia Bundle (6.1-in. high-resolution touch-screen with split-screen display, AM/FM CD player with MP3/WMA playback capability, 15 JBL® GreenEdge™ speakers in nine locations including subwoofer and amplifier, auxiliary audio jack, USB 2.0 port with iPod connectivity and control, advanced voice recognition,25 hands-free phone capability, phone book access and music streaming41 via Bluetooth wireless technology), Siri Eyes Free,Entune App Suite,HD Radio Technology, HD Radio Predictive Traffic and Doppler Weather overlay, AM/FM cache radio, SiriusXM Satellite Radio with 3-month complimentary SiriusXM All Access trial,Gracenote album cover art and integrated backup camera display with projected path.

- Perforated leather-trimmed heated and ventilated front seats; 8-way power-adjustable driver's seat with memory function and power lumbar support; 4-way power-adjustable front passenger seat

- Perforated leather-trimmed 40/20/40 split reclining and fold-flat second-row seat

- Smart Key System with Push Button Start and remote illuminated entry

- Auto-dimming rearview mirror

- Safety Connect — includes Emergency Assistance, Stolen Vehicle Locator, Roadside Assistance and Automatic Collision Notification. Available by subscription. Complimentary one-year trial subscription.

- Front and rear parking assist sonar

- Full-time 4WD with Active Traction Control (A-TRAC) and Torsen limited-slip center differential with locking feature

- Downhill Assist Control (DAC)

- X-REAS Sport Enhancement Suspension

Editat de emyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.

 

Frumoase jucarii! Sa le stapanesti sanatos. M-am uitat si eu de cateva ori pe la ele pe site-ul toyota din state., ca la fructul interzis...Si ca sa ne facem o idee completa de visul auto american zi-ne si cat consuma si cat e pretul benzinei la tine...

 

PS: Hai ca merge si una din gama TRD acum...

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.

 

Merci mult.

 

Consum cam cat zice in carte, transformat in litri...15-16% oras si 11% in afara pe autostrada (legal, maxim 130km/h).

Benzina este intre $2.80 - $3.20 (depinde de unde bagi) / galon (3.7 litri)

 

Da ar merge si un TRD, numai ca sunt foarte putine fabricate, se vind imediat cum ajung la dealer, uneori chiar peste pretul de fabrica cu $3000-5000. Eu mereu am negociat cam $3000-4000 sub pretul de fabrica si parca nu as da asa mult peste.

In plus un TRD este tot Trail, numai ca are suspensii/cauciucuri/scut din fabrica, astea se pot adauga oricand cu bani mai putini decat cere Toyota (cam asta e pe lista de modificari la Trail in viitor)

 

Mai degraba un Land Cruiser urmatoarea, ca tot zicea cineva mai sus ca asta conteaza mai mult :)

Land Cruiser nu prea se vand (de obicei un dealer are doar unul, pe cand 4Runner-uri are 10-20) - pretul prea mare. Chiar am vazut redus de la $82,000 cat este pretul lui, la "doar" $75,000, dar si cu asa reducere este destul de mult pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.

 

Salutare, cand am vazut titlul topicului si primele 2 postari ma gandeam ca prima Toyota a ramas in familie si a ajuns din 'Cenusareasa' o 'Printesa' pe 35-37" si alte accesorii necesare sa ajungi sa faci Rock Crawling sau alte nebunii :grin:

Dar povestea s-a schimbat din bine in mai bine :h5 Nu pot decat sa te felicit si sa iti urez sa ajungi la 'milionul' de km si chiar sa iei un LC daca ai posibilitatea. Se pare ca LC-ul este 'The Holy Grail' al Toyotelor, deci, Go for it!

 

Sa le stapanesti sanatos! :br

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.

 

Merci mult.

 

Land Cruiser m-am gandit, daca totul merge bine, dupa ce achit rata la casa (peste vreo 10 ani) atunci poate sa ma bag la alta rata, dar in momentul asta un Land Cruiser, la pretul de $75,000 si imprumut pe vreo 5-7 ani, este mai mult decat platesc rata la casa.

 

Prima investitie o sa fie in Trail, iar daca vreodata ma gandesc sa iau un Land Cruiser o sa dau Limited-ul...care se aseamana putin....piele, 4x4 permanent, KDSS (care il am pe Trail). Dar cu siguranta Trail-ul o sa ramana mult timp in familie, poate o sa fie cadou pentru baiat cand face 18 ani :)

 

Bafta multa si sa aveti un Paste Fericit.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: 4Runner for life...visul implinit dupa multi ani de asteptare.

 

Si acum doua probleme cu noul 2017 Limited.

 

Prima problema, de cand am luat masina se auzea un zgomot ciudat cand dadeam geamul (pasager) sus/jos. Restul erau OK, dar asta era foarte tare si ciudat. Cum nu am avut timp, iar pe timpul iernii nu il folosesc, la sfarsitul saptamanii trecute am fost pentru revizia de 5,000 mile si le-am zis de zgomot. Dupa verificare au confirmat, este motorul defect si l-au inlocuit gratis, fiind acoperit de garantie. Acum este la fel ca restul geamurilor. Stiu ca asta sigur nu este facut de Toyota, dar asa a venit din fabrica, nu s-a stricat dupa ceva timp, verificarea cu care se lauda fabrica din Japonia (Tahara Plant) a dat gres.

 

A doua problema o am (la fel a fost cu 2012 SR5 si cu 2014 Trail) cu unghiul de inclinare al parbrizului, design-ul este mai mult spre 90 grade decat spre 45 grade. Cu 2012 am avut in 5 ani vreo 4 pietre, una nu a fost grava, dar restul au trebuit reparate imediat altfel se intindeau. Cu 2014 deja 2 pietre, dar destul de mici, nu au trebuit reparate.

Cu 2017 am luat o piatra la doar 3 luni de la cumparare si imediat s-a crapat cat o palma, a trebuit sa schimb tot parbrizul. Toyota cere peste $1200 pentru un parbriz, dar am gasit o firma cu doar $300 parbriz identic doar ca nu scrie Toyota pe el.

 

Corolla am avut-o 6 ani jumatate, iar Honda Accord 7 ani si am auzit destule pietre in parbriz, dar o singura data am reparat la Corolla, dar in rest nici un parbriz schimbat.

 

Toate pietrele le-am luat pe autostrada, acelasi drum folosit cu toate masinile din 2005, numai ca 4Runner-ul are "lipici" la pietre.

 

Stiu ca sunt probleme minore, dar asta ma deranjeaza pana acum dupa 6 ani cu 4Runner.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare