Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Mitsubishi L200 (sau alt Pick-Up)


alynxs

Postări Recomandate

Salut, vreau sa achizitionez un pick-up, 4 usi. M-am orientat initial spre Mitsubishi L200, modelul intre 2000-2006. Dar se pare ca pe internet, atat pe siteurile de anunturi din Romania cat si din Germania, nu gasesc nimic cat de cat ok.

Am inteles ca cele dupa 2005 (modelul ceva mai nou) au probleme la chiuloasa si sunt periculoase din acest punct de vedere, plus ca nici aspectul exterior nu imi este prea simpatic, fata de modelul vechi.

M-am uitat putin si la Toyota Hilux, dupa 2007, masinile par ok dar preturile mi se par foarte exagerate, undeva la peste 10 mii de euro.

De Nissan Navara am inteles ca parerile sunt foarte proaste comparativ cu Hilux sau L200.

Ford Ranger e mai greu de gasit, model pana in 2006-2007. Mare lucru nu am gasit pe Romania.

Ideea e ca vreau o masina 70% pentru on-road si 30% pentru off-road, dar in acelasi timp imi plac si masinile mai mari, mai lungi, mai inalte, cu cauciucuri mari. De aceea am ajuns la categoria pick-up 4 usi.

 

Nu sunt pretentios la dotari, geamuri electrice fata si aer conditionat e mai mult decat necesar, iar ca optional ar fi diferentialul blocabil.

 

Bugetul ar fi in jur de 5000-5500 de euro. Iar posibilitatea achizitionarii din Germania ar fi gratuita. (adica ar fi ok sa gasesc acolo masina cu 5000 de euro).

 

Ce imi recomandati, atat ca marca cat si ca model/an?

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Mitsubishi L200 (sau alt Pick-Up)

 

Ford ranger din ce am vazut este optional pachetul off road .Include buton diferential blocabil si asistenta la coborare .Acum cred ca este diferenta in teren intre ele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Mitsubishi L200 (sau alt Pick-Up)

 

Mazda B2500 sau Serie B din 2003-2006 cu cabina dubla, 5 locuri, 4x4, reductor, LSD punte spate aproape identice cu Ford Ranger din aceeasi perioada sau Mazda BT50, motor mai nou, putere mai mare, consum mai mic, aparute dupa 2006 dar mai scumpe.

Oricare ar trebui verificata in service inainte de achizitie.

Eu am o Mazda B2500 din 2006 si sunt f.multumit de ea. https://forum.club4x4.ro/showthread.php?66367-Mazda-mea-o-masina-de-incredere-!

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?66367-Mazda-mea-o-masina-de-incredere-!&p=813037&viewfull=1#post813037

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...
Salut, nu stiu ca L200 sa aiba probleme la chiuloasa. Am 2 la munca din 2007 peste 350.000km fiecare, folosite in regim de interventie cu "n" soferi pe eke si cu "n" ore de mers in gol motorul in afara de km parcursi. Si in 12 ani am schimbat Egr-ul la ambele, la una singua am schimbat un injector, in rest doar articulatie si consumabile.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Buna ziua ! Sunt nou aici și nu știu unde sa postez . Am un L200 din 2003 și ma interesează un panou control clima , cel afișat in poza . Am căutat peste tot și nu găsesc modelul ce îl am eu . Întrebarea este dacă aveți sau știți pe cineva care are . Sau se poate face adaptare la alt panou ?

multumesc

edca7f1edfb5ba83421ef463a019c271.thumb.jpg.bce30d6bb4ad8348bc740d243c7d7c36.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Salut! Va rog pe cei care va pricepeți sau ați avut, sa mi recomandat ca sfat achiziție, între un Mitsubishi L200 cutie Easy Select, dar cu blocant spate la buton și un L200 cutie Super select, dar fără blocant spate (an 2012, 2013)!?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in functie de tine. depinde unde si la ce folosesti masina. easy select+blocant daca este pt offroad,ferma, claaar superselect daca iei masina pt drumuri lungi, asfalt, plimbare. Ca idee, echipare a de fabrica InStyle -Full de full- cum zic samsarii vine cu superselect, piele, clima, cea basic vine cu Blocant ......

 

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare