Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi


bankerul

Postări Recomandate

O noua mașina f frumoasa in poze, dar gaunoasa pe interior.

Aceeași poveste, mulți Km dați înapoi.

Explicația idem, "asa am luat-o".... "Dar sa știți ca oamenii asta cer, pret și km putini, de aceea am cumpărat..."

 

Toți aceștia, care încă se joaca cu libertatea, ar trebui puși pe o lista neagra și poate cineva, după Cel de Sus, o să-i vadă ca își bat joc de oamenii naivi.

Poate ca aceasta ar fi soluția sa nu mai între deșeuri în tara, sa fie bagati la pușcărie acești panglicari!

 

Gata, nu mai caut Lc, trec la Patrol :)))

IMG-20181120-WA0001.thumb.jpg.5f6915418099c4066d6bbef105472d54.jpg

Screenshot_20181120-144543.thumb.jpg.b126080a1cc8dec53fc1ee4d7eef0746.jpg

Screenshot_20181120-121807.thumb.jpg.4fccf7fef686478e2bac170920652c99.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Mai bine mergi in Germania sa-ti iei, nu e chiar asa departe si scapi de tiganeli de genul asta!

 

Am zis sa încerc!

Și afara sunt aceleași preturi dar la alte mașini și km afișați.

Diferența o face starea reala nu cea bibilita și km reali.

Da, deja sunt în căutări afara

La noi samsarii nu vând câte 10 mașini cu profit de 3-400 ca nemții /săptămâna, ei vor sa dea 2 pe luna dacă se poate dar cu 3- 4000 profit /mașina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Mai bine mergi in Germania sa-ti iei, nu e chiar asa departe si scapi de tiganeli de genul asta!

 

Serios ?!? :ha:

 

Exact asta vroiam eu sa-l atentionez : ca au fost multe masini "germanizate" tocmai ca sa para "fete mari" ! :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Serios ?!? :ha:

 

Exact asta vroiam eu sa-l atentionez : ca au fost multe masini "germanizate" tocmai ca sa para "fete mari" ! :ha:

 

Și în Germania sunt musulmanizate pot sa zic, mai ales cele de teren, dar nici aia nu se complica cu zmoapa pe sub sau km dați înapoi...

Acolo riști sa mergi și ori sa fie defecta sa nu poți pleca cu ea, ori sa nu mai fie pana ajungi :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Și în Germania sunt musulmanizate pot sa zic, mai ales cele de teren, dar nici aia nu se complica cu zmoapa pe sub sau km dați înapoi...

Acolo riști sa mergi și ori sa fie defecta sa nu poți pleca cu ea, ori sa nu mai fie pana ajungi :)))

 

Daca masina are TÜV valabil, exclus asa ceva. E drept ca si acolo sunt o gramada de polaci, rusnaci si turcaleti care fac manarii dar la masinile cu TÜV nu se baga ca au istoric si poate sa fie penal...

 

:tk

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Și în Germania sunt musulmanizate pot sa zic, mai ales cele de teren, dar nici aia nu se complica cu zmoapa pe sub sau km dați înapoi...

Acolo riști sa mergi și ori sa fie defecta sa nu poți pleca cu ea, ori sa nu mai fie pana ajungi :)))

 

Se pot cumpara masini capabile si in mintile lor de afara.

Multe nu vad niciodata vreun anunt pe site-urile de specialitate.

Pentru asta e nevoie de o persoana de contact (de incredere) in tara respectiva, rabdare multa... iar restul sunt detalii.

 

Sansele ca pe internet (chiar si pe acest forum) sa nu fie samsari" de buna credinta", sunt destul de mici.

Iar daca din intamplare pentru anunturile din Bucuresti si Ilfov va viziteaza un tip la 1,60m, cu ochelari si calare pe un scuter, e "scouterul" celor descrisi mai sus pentru anunturile de pe acest forum.

Ma rog de cand cu zapada si frigul posibil sa o lase mai moale ca le ingheata penele :wink:

Editat de pantzerrow

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Cand cauti masina cu km corecti (de regula in cel mai fericit caz 200.000 la o masina 10ani+) si e la un pret peste media e ...scumpa.

Cand gasesti o masina ieftina dar manarita (la km, la sasiu, la draci sa-i mai stie la ce) e prea ...manarita.

 

Asta e teoria ...practica suna cam asa:

 

Olanda, Belgia si Franta ... 75% au muncit in agricultura 24% au tras de barci si alte utilaje ...1% se vand instant dar nu pe cateva mii.

Spania ... 100% muncesc in agricultura, nu au rugina dar persista problemele tehnice ce e bun e scump (supracotat).

Italia N, alea bune dispar la fratii rusi, ale rele vin romanii dupa ele. Italia S - astea raman acolo intre ei, sunt foarte putine care apar la vanzare.

Danemarca, Norvegia ...majoritatea trag barci sau utilaje, sasie muci halite de sare.

Germania ...alea bune pleaca la araboi, cotetele la astia de prin est ajung ce e bun si ramane de regula e foarte scump.

Polonia ...aici e mama golaniilor ...majoritatea sunt ciungarite, metamorfozate, cu acte de masini de spalat.

Asta vis-a-vis de Heuropa ...

 

Pe parte de achizitii, ai cascavalu, zboara la arabi, pune 30.000 parai pe masa si iti iei masina.

 

Suntem in anul de gratie 2018, nu va asteptati ca sa gasiti o cotoarba de peste 20 de ani, ieftina, cu km putini si in stare perfecta de functionare. De ce? Simplu. NU EXISTA. Piata se muleaza rapid dupa cerere. In forma pe care i-o "dicteaza" cumparatorul. Cumparatorul vrea cacat de tip bici care sa mai si trozneasca ...aia o sa citeasca in anunturile alea de net. "Vand cacat de tip bici".

 

Scuzati-mi interventia, este facuta fara a avea legatura cu vreunul care a scris pana acum aici sau vreunul care priveste iar daca deranjeaza pe vreunul, mi se rupe, nu imi cer scuze...

 

Sunt multi tantalai pe lumea asta care isi ordoneaza viata dupa ce zice busu la meteo, o ploua nu o ploua, vor sa futa ceva...redtube samd ...Important nu e numarul de km din bord ...importanta este starea tehnica a masinii pe care o cumperi ptr ca repet vorbim de masini de 20 de ani ...nu vorbim de masini de 2-3 ani. Si mai e o chestie ...daca iei o masina cu 120.000 km reali la care fostu propietar nu a schimbat uleiul decat odata se cheama ca ti-ai luat cotet, pardon, ti-ai luat casa ...pe 4 roti ...ca oricum mai mult nu meriti...

 

Nu vand masini ... stau linistit in banca mea, mananc seminte si astept sa se inventeze inca o data apa calda... A doua oara poate iese mai ieftin.

Editat de Astral

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Ma bag si eu in vorba!

 

Ca sfat, pentru orice cumparator, in ultimii 4-5 ani am cumparat vreo 3 masini SH si PE toate le-am cumparat de aici din Romania cu singura diferenta ca am cautat ca masina sa fie luata de noua de aici de la noi din Romania si sa fie primul propRietar si cu istoric de service la ea chiar daca masina a avut, ca si in cazul Range Rover-ului P38, 15 ani!

 

Pot spune ca nu am luat niciodata teapa asa si chiar daca in aparenta parea ca am platit poate si 1000-1500 de Eur in plus fata de pretul pietii , in cei 2-3 ani de exploatare nu am avut surprize majore si costuri suplimentare, daca mai scazi drumul pana in vestul Europei si timpul pierdut cu siguranta iesi mult mai ieftin de fapt.

 

In concluzie : cautati masini luate de noi de aici si cu primul propRietar si aveti sansele cele mai mari CA sa nu luati teapa!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Dragilor,

 

Și eu și ceilalți colegi va mulțumim pt sfaturi, la teorie și sfaturi stam bine.

F ok ca sfătuim naivii și le aratam care e valoarea reala și care nu, a unei mașini de teren, dar ce am vrut eu sa scot în evidenta este altceva :

 

Nu contează ca vinzi o troaca,o baba tânără, o fata mare bătrână, ce o mai fi ea, nu contează ca o machiezi, dar de ce naiba o mai pui sa merga cu spatele ca ea nici în fata nu poate?

 

Asta e marea problema, lasă bre km aia, ia-o cu 2000, cere 3500, vinde cu 3000, hai sa fim corecți !!!

 

Doar la noi și probabil bulgari mai sunt gainariile astea cu km

 

Stima tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Chestia cu km falsificati ar putea avea o solutie simpla, actul de vanzare cumparare sa contina si declaratia pe propria raspundere a vanzatorului cu privire la kilometraj...Daca apoi se dovedeste altceva cred ca se poate vorbi de infractiunea de inselatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Repet ceea ce am spus mai sus: cumparatorul "dastept" cauta fete mari, cu km putini ...lucioase ... rujate ...si ieftine. Vanzatorii de masini asta fac: "pregatesc" masina sa iasa exact asa cum si-o doreste cumparatorul ...km se dau inapoi in toate tarile, oricat de penala e treaba incepand cu Romania si terminand cu cel mai cel stat din Europa. Atata timp cat e trecuta prin tz intermediari "nici usturoi nu au mancat nici gura nu le miroase"!

 

Unii stau bine atat in teorie cat si in practica ... dar ...mai bine ma opresc aici!

 

Stima si un weekend linistit va doresc!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

@bankerul ai rezolvat cu LC-ul ? Uite aici in link-ul aceste 3 oferte. Primele 2 sunt langa mine la Hamburg si daca una face subiectul unui interes pot sa ma duc personal sa o vad, testez si sa fac poze suplimentare.Ultima este departe de mine.

 

https://www.autoscout24.de/lst/toyota/land-cruiser?sort=standard&desc=0&ustate=N%2CU&size=20&page=1&cy=D&priceto=8000&kmto=200000&fregfrom=2000&atype=C&

 

 

Daca nu..mult succes !

Editat de emanoeladrian
  • Like 1
RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Ma bag si eu in vorba!

 

Ca sfat, pentru orice cumparator, in ultimii 4-5 ani am cumparat vreo 3 masini SH si PE toate le-am cumparat de aici din Romania cu singura diferenta ca am cautat ca masina sa fie luata de noua de aici de la noi din Romania si sa fie primul propRietar si cu istoric de service la ea chiar daca masina a avut, ca si in cazul Range Rover-ului P38, 15 ani!

 

Pot spune ca nu am luat niciodata teapa asa si chiar daca in aparenta parea ca am platit poate si 1000-1500 de Eur in plus fata de pretul pietii , in cei 2-3 ani de exploatare nu am avut surprize majore si costuri suplimentare, daca mai scazi drumul pana in vestul Europei si timpul pierdut cu siguranta iesi mult mai ieftin de fapt.

 

In concluzie : cautati masini luate de noi de aici si cu primul propRietar si aveti sansele cele mai mari CA sa nu luati teapa!

 

Tot asa procedez si eu. Tot timpul am luat masina buna.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

in Olanda majoritatea masinilor au NAP

adica stii sigur cati km are la ultima verificare tehnica

contra cost te poti interesa de istoric la RDW (RAR ul lor), gen respingeri anterioare, accidente, etc.

Dar sunt cam ruginite

Oricum, am vazut acolo cateva Toyote 70 cu motoare 4,2 si N1... au au...

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Italia si Spania sunt de luat in considerare pentru masini peste 10ani vechime deoarece rugina este foarte putina sau absenta. Din Olanda am luat HZJ-ul 73 si cand Ovidiu Domide, la Satu Mare, s-a apucat de demontat ca sa zinchez sasiul a trebuit sa fac si tablaria cap-coada...noroc ca are mester priceput tare la el la service .

 

Daca cineva dintre colegii de pe forum are nevoie de un sprijin in zona Hamburg, legat de masini bineinteles, pot ajuta cu mare placere si dezinteresat. Ma puteti suna direct la tel. 0755.787.787 sau daca nu arde un PM. Citesc aproape zilnic forumul.

 

Sarbatori Fericite tuturor colegilor !

Editat de emanoeladrian
RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

@bankerul ai rezolvat cu LC-ul ? Uite aici in link-ul aceste 3 oferte. Primele 2 sunt langa mine la Hamburg si daca una face subiectul unui interes pot sa ma duc personal sa o vad, testez si sa fac poze suplimentare.Ultima este departe de mine.

 

https://www.autoscout24.de/lst/toyota/land-cruiser?sort=standard&desc=0&ustate=N%2CU&size=20&page=1&cy=D&priceto=8000&kmto=200000&fregfrom=2000&atype=C&

 

 

Daca nu..mult succes !

 

Salut,

Da, Merci, am rezolvat-o

Nu era pt mine ,dar la fel ca tine,din pasiune și pur dezinteresat am zis sa ajut un amic care dorea sa între în rândul lumii cu o mașină serioasa de teren...

Am fost la 300 km mai sus de Hamburg,...si am luat un Patrolica...

IMG-20181114-WA0012.thumb.jpg.e67e7ce62fc5bf4a53683d55a24b1bee.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Felicitari ! Puteai sa dai si tu un bip...faceam eu cinste cu o masa si bere pe saturate. Mai rar vorbesc romaneste pe aici, sunt cativa angajati ingineri la Airbus...ma mai intalnesc ocazional .

 

Sa o stapaneasca sanatos si sute de mii de km fara probleme ! Faptele bune se contorizeaza intotdeauna...chiar fara stiinta noastra !

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Land Cruiser Călărași, An 2004, aceeași poveste 200.000 km dați inapoi

 

Felicitari ! Puteai sa dai si tu un bip...faceam eu cinste cu o masa si bere pe saturate. Mai rar vorbesc romaneste pe aici, sunt cativa angajati ingineri la Airbus...ma mai intalnesc ocazional .

 

Sa o stapaneasca sanatos si sute de mii de km fara probleme ! Faptele bune se contorizeaza intotdeauna...chiar fara stiinta noastra !

 

Multumesc,

Data viitoare, promit sa dau un semn, e frumoasa Danemarca, dar îmi place mai mult la Hamburg:))

 

Sărbători fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare