Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jimny nu are power


sorin28m

Postări Recomandate

Salutare

Nu de mult am devenit posesor de Jimny, 1.3 benzina an 2006...cred ca are 86hp...are cateva îmbunătățiri plus simexuri 215x75/15...pana aici toate bune, motorul merge si se aude foarte bine...dar...de la 80km/h in sus este foarte puturos...viteza max 110 tras de păr...in treapta1 trage de rupe, de la treapta a 2a in sus devine din ce in ce mai puturos...

 

Nu are martori aprinsi, in neutru se tureaza blană....in treptele 2,3,4..daca il trec de 4-5000 de ture parca are ceva mai multă vlagă..

Aaaaa...am renuntat la toată evacuarea si am pus țeavă goală de la iesirea din galerie. Am crezut ca este catalizatorul de vină...merge exact la fel.

Ce să aibe oare ???

 

Mulțumesc anticipat

Editat de sorin28m

M-uri , KTM-uri si altele GR-uri

 

It's Not a Passion.

It's An Obsession.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny nu are power

 

Asa merge cu roti mai mari resapate,asa e si al meu, nu e nimic in neregula. De cand am pus rotile mari si grele nu mai trage pe sosea cum o facea inainte. Dar daca vrei o racheta, de ce ti-ai luat Jimny cu simexuri?:grin:

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny nu are power

 

Salut

Să înțeleg că este normal cum se comportă acum ?

Nu vreau rachetă...nici simexurile nu erau ceva must have dar asa a fost echipată "maimuța" cand am cumpărat-o...mă doare sufletul să o descalț pentru ca sunt noi "gumele".

Mă gandeam sa incerc cu alte roți dar intrbarea moarte n-are...

Ce anvelope recomanzi exclusiv offroad ? Dar pentru all teren ?

Multumesc !

 

P.S. nu reusesc sa pun poze de pe telefon. Merge doar de pe pc. ?

Editat de sorin28m

M-uri , KTM-uri si altele GR-uri

 

It's Not a Passion.

It's An Obsession.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny nu are power

 

Atata timp cat nu ai dimensiunea standard, va trage mai greu, la viteze mari. E adevarat ca daca pui aceeasi dimensiune ca si cea existenta, dar profil mai domestic se va misca mai bine.

 

BFG KO pentru iarna si nu numai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny nu are power

 

Salut

Să înțeleg că este normal cum se comportă acum ?

Nu vreau rachetă...nici simexurile nu erau ceva must have dar asa a fost echipată "maimuța" cand am cumpărat-o...mă doare sufletul să o descalț pentru ca sunt noi "gumele".

Mă gandeam sa incerc cu alte roți dar intrbarea moarte n-are...

Ce anvelope recomanzi exclusiv offroad ? Dar pentru all teren ?

Multumesc !

 

P.S. nu reusesc sa pun poze de pe telefon. Merge doar de pe pc. ?

 

Da, gumele sunt noi, insa sunt resapate si sunt aproximativ de 3 ori mai grele ca cele standard. Aici apare masa rotational. Pe reductor nu se simte, insa cand mergi pe strada, motorul le simte. Eu nici nu ma chinui sa ma duc mai mult de 80 pentru ca stiu ca nu am facut-o pt asa ceva si sunt constient ca am gume mari si grele si mai apoi si cand avea gume normale de strada am venit cu ea pe roti din Irlanda si mai mult de 110-120 nu am venit pe autostrada. Daca vrei roti de teren, dar vrei si sa mearga pe asphalt, orice dar nu resapate. Mare atentie oricat de Goodrich sau Cooper sau ce mai vrei tu, in teren nu vor merge niciodata ca profilul Simex. Eu exclusive offroad recomand profilul Simex, cu mentiunea ca trebuie sa fii constient de minusurile lor

Nu te chinui cu poze de pe telefon, ca asa e situl, nu e facut si pentru telefon

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare