Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did


cocoMPower

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

ma poate ajuta cineva si pe mine cu o pompa de injectie (nu noua) pentru un Pajero Montero LWB 3.2 DI-D, nu gasesc nicaieri , de reconditionat nu se mai poate deoarece desteptii de la service-ul unde am dus masina si-au bagat degetele in ea, si pe langa faptul ca habar naveau sa o repare mai au pierdut si piese din ea:uameni, am trimis-o la cei de la Totaldiesel, care stiam ca sunt profi si dau si garantie, dar mi-au zis ca nu poate sa o repare deoarece imi lipsesc piese din ea, asa ca nu mai stiu ce sa fac:hl....unde pot gasi una de cumparat??

 

toate cele bune

 

coco.

I Love Apuseni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

In Oradea nu stiu sa-ti zic, dar poti lua legatura cu service AWAK 4x4 din Timisoara, suna la 0722891304 - Delfino, sau trimite un mail la info@awak4x4.it, si el o sa incerce sa-ti gaseasca pompa in Romania sau eventual in Italia. Bafta!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

Daca ai amici prin Spania roaga-i sa se intereseze si ei.Modelul asta s-a facut la spanioli si sunt citeva parcuri care dezmembreaza,unul stiu ca e pe linga Madrid.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema comuna pajero 3.2 DID

 

Momentan nu te pot ajuta cu piesa dar am sa incerc sa te ajut macar cu ceva informatii de la o persoana care se intalneste foarte des cu problema asta.

Problema cu pompa de injectie la motorul 3.2 este des intalnita.

Mai intai ramane motorul fara putere pana cand intr un final nu mai trage deloc.

Solutiile ar fi cam urmatoarele:

1. Pompa noua 1800 euro + piesa veche la schimb (reprezentanta)

2. Pompa second cca 1000 euro [una verificata la care primesti garantie (stiu caz concret care le trimite in germania si contra cost 170 euro le verifica inainte sa le vanda la client, daca au uzura mai mare de 50% le returneaza, daca au sub 50 % grad de uzura le vand la client cu garantie] , sau mai putin dar de la cineva care nu ti va putea garanta ca va merge mai mult de 2 zile (sau poate tine o viata, depinde de noroc)

3. Reconditionata cea de pe masina (doar piesele din pompa care se uzeaza depasesc ca pret cumulat 1000 euro fara sa includem manopera)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

Daca iti gaseste Delfino din Timisoara, sigur e din Italia si deja revizionata. Poti avea incredere deplina, daca vrei detalii despre persoana respectiva iti pot da pe pm, dar gasesti cate ceva si pe forum prin postarile mele si nu numai.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

Am mai incercat in Ungaria la Debrecen, exista un parc auto dezmembrari,

am sunat ( defapt un prieten, ca eu nu stiu maghiara) i-a dat datele masinii,

ziceau ca o sa-mi gaseasca numai ca dureaza vre-o 2-3 zile, iar ca si pret pana in 260.000 forinti, aprox 1.000 euro....acuma astept....

 

toate cele bune!

 

Coco

I Love Apuseni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

da asa este, pt 2,5 gasesti piese fara probleme... am gasit pompe de injectie din 2 telefoane date, inclusiv motor complect, din pacate eu sunt mai ghinionist cu 3.2, dar speranta moare ultima:wink:

I Love Apuseni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

stiam un service bosch in germania care iti dadea pompa cu garantie 12 luni in cca 1400 eur, si trebuia sa dai pompa stricata la schimb. cam ce spunea @flow. ideea e ca nu am datele lor, sunt in concediu si ajung acasa abia peste vreo 10 zile....daca ii trackuiesc pana atunci, te anunt. bafta in continuare!

Pajero 3.2 DiD. Lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

Problema este nefasta.

Toate 3.2 DI-D au probleme grave la pompa injectie ( DENSO )

crapa dupa noroc, si de 2-3 ori anual, sau la 30 mii km , maxim 100.000 km .

Piesele de reconditionat pompa costa aprox 1500 euro.

Resoftarea pompei pe banc ( calibrarea ei ) pt a corela cu piesele noi montate in ea, se face doar in ungaria si mai costa distractia si acolo.

total cam 2000 euro.

totodata pompa noua e ceva mai multisor, dar cu pompa la schimb.

Nu se gasesc second.

cei care aveti motoare 3.2 , va recomand sa faceti modificare si sa va trantiti un 2.8 . Eu din acest motiv mi-am luat pajero GDI, 3500 benzina. prefer sa dau nitelus mai mult la peco, decat sa stau cu masina pe dreapta si sa ma uit la ea din cauza unei pompe exorbitante si teribil de proasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

Problema este nefasta.

Toate 3.2 DI-D au probleme grave la pompa injectie ( DENSO )

crapa dupa noroc, si de 2-3 ori anual, sau la 30 mii km , maxim 100.000 km .

Piesele de reconditionat pompa costa aprox 1500 euro.

Resoftarea pompei pe banc ( calibrarea ei ) pt a corela cu piesele noi montate in ea, se face doar in ungaria si mai costa distractia si acolo.

total cam 2000 euro.

totodata pompa noua e ceva mai multisor, dar cu pompa la schimb.

Nu se gasesc second.

cei care aveti motoare 3.2 , va recomand sa faceti modificare si sa va trantiti un 2.8 . Eu din acest motiv mi-am luat pajero GDI, 3500 benzina. prefer sa dau nitelus mai mult la peco, decat sa stau cu masina pe dreapta si sa ma uit la ea din cauza unei pompe exorbitante si teribil de proasta.

 

 

Crezi ca problema este valabila si la 3,2 DI-D de la generatia noua de V80? Stiu cel putin 3 proprietari cu Pajero din 2006-2007 (cand a aparut V80) care nu au avut nici o problema la motor pana acuma de si au tras de masini.

Problemele pot sa apara si din cauza motorinei proaste?

Stiu ca de exemplu pompele de injectie tip Lukas, spre deosebire de pompele Bosch, sunt foarte sensibile la motorina proasta cu apa si pot ceda. Am avut un ARO cu motor Peugeot 2,5 TD care avea pompa Lukas si 8 ani cat l-am folosit nu am avut probleme dar puneam numai motorina buna. La fel am avut 6 ani un Defender cu motor Td5 care la fel avea Lukas si la fel, fara probleme. Inseamna ca este esential ce motorina bagi in masina!

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

e vechi topicul, dar totusi cum s-a rezolvat problema?

masina mea are 148 mii km si trage bine, sta bine la relanti, numai ca iarna, la frig facea mult fum(sau abur)alb dupa 10 min de la pornire, apoi dispare peste 5 min

sa astept sa-mi pice curand pompa?

pompele pica sigur? toate???? sa-mi cumpar o pompa de rezerva atunci

cam cati km tine o pompa, daca sunt schimbate filtrele la timp si motorina e buna?

unde se poate gasi pompa sau reconditiona cu incedere

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati incercat pe langa complex euro ? Acolo era un service specializat pe denso iar la ovarom pe bosch

 

Un ulei de 2timpi de 1litru la un plin nu strica :) asa am mers mult timp si no problem cu egr si inj

Editat de Tavi D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

Ati incercat pe langa complex euro ? Acolo era un service specializat pe denso iar la ovarom pe bosch

pompa pe pajero e Bosch Zexel in TM nu o face nimeni

iar in Bucuresti sunt unii care se lauda dar se pare ca pe un amic l-au cam tapit de 400 euro si nu i-au facut nimik

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

am vazut aici ceva... nu stiu daca e ok produsul dar pretul pare "f bun" in comparatie cu ce am auzit....mai ales ca e produs nou :) :no1

 

http://www.ingaraj.ro/pompa-injectie-combustibil-pompa-inalta-presiune-mitsubishi-pajero-iii-v60-v70-3-2-di-d-v68w-v78w/555/1097/14688/12903/

Editat de geotiganica
Mitsubishi Pajero LWB wide fanders 3.5 v6 24valve 1999 / Mitsubishi Pajero lwb v80 / Porsche Chayenne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

O aberatie. Din cate stiu eu o pompa noua pentru motorul in discutie e in jur de 2000 euro, iar una reconditionata in jur de 1000. Nu mai "puneti botul" la prostii de-astea.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

Redeschid discutia asta: stie cineva unde poate fi reparata/reconditionata o astfel de pompa (in RO sau in strainatate)?

 

Am gasit intre timp asta: http://www.expressdiesel.ro/reparatii-pompe-injectoare/pompe-zexel-vrz/

 

Aveti idee cum sunt cei de la Express Diesel?

 

Merci!

Editat de Tigros
"You have your way. I have my way. As for the right way, the correct way, and the only way, it does not exist." Nietzsche
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor: Pompa injectie pajero 3.2 did

 

Nu stiu cum sunt ca meseriasi dar ca preturi.....Un amic a trimis pompa si injectoarele de la un MK3 la ei.Prima data fac o constatare si i-ti comunica pretul.La amicul meu suma a fost de ....11700 de lei.Daca e mult sau putin tu hotarasti.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare