Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

sfat anvelope Vitara


ady s

Postări Recomandate

Re: sfat anvelope

 

De stricat probabil ca nu s-a stricat nimic, ... pe drumurile din Germania, .... da la noi te dai pest cap cu ea la primu damb pe care il calci mai in viteza cu extremitatea rotii. A patit un prieten care s-a rasucit dintr-o chestie d`asta, si nu avea decat 255/60/15.

Parerea mea e ca sun pericol public chestiile astea.

Eu am luat o vitara cu jenti aliaj si pneuri 235/60/R15 si le-am dat jos imediat si le-am pus pe cele originale 195 R15. Masina merge considerabil mai bine, desi ca spect fata de ce era inainte acum parca i-am pus rotile de le car.

 

Eu am luat masina tot din Germania, are kitul de fatboy pe ea, si a venit cu 255-uri. Masina mergea foarte bine, nici un fel de problema. Pe urma am montat 215/70/15 km2 si au intrat fara sa tai din aripi (fara nici un SL sau BL). La 235-uri deja erau probleme la viraje. Dupa ce am montat un sl de 3" calmini, am pus 30"-uri tot km2 si tot fara sa tai din aripi. Singura problema aparuta e ca ar trebui schimbate pinioanele si coroanele din punti. Intr-a 5-a trag de masina sa o mentin la nivelul de 120km/h.

 

[ATTACH=CONFIG]116760[/ATTACH]

suzy1.jpg.c6473b8f4d23570dc2ded06550f23f7a.jpg

Editat de cristimv
Life is short. Don't blink, you might miss something :wink:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat anvelope Vitara

 

Nu mai inteleg nimic.Cu cat citesc mai mult sunt tot mai nedumerit: eu ce gume-mi cumpar. La mine in CIV e trecuta o singura marime: 255/60R15. Si astea le am pe masina. Intr-adevar trag deseori intr-o parte cand sunt ogase in asfalt dar pe piatra chiar si uda adera bine cu toate ca sunt foarte uzate -la semn- asa ca vreau sa le schimb. Si nu ma pot hotara ce marime sa iau.

As vrea ceva all terain ca nu prea ma dau eu off-road. Si sa fie si cu fulgul pe ele sa nu-mi trebuiasca doua raduri.

Orice sfat mi-ar fi util.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat anvelope Vitara

 

Nu mai inteleg nimic.Cu cat citesc mai mult sunt tot mai nedumerit: eu ce gume-mi cumpar

.

As vrea ceva all terain ca nu prea ma dau eu off-road.

 

Cred ca ti-ai raspuns singur....AT-uri....iti recomand de la BF Goodrich

Life is short. Don't blink, you might miss something :wink:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat anvelope Vitara

 

Da, dupa indelungi citiri pe forum am ajuns si eu la concluzia ca BF Goodrich AllTerrain ar fi cele mai bune pt. mine. Noi, nu second si nici resapate, pt.ca am hotarat sa bag Vitara in reparatie capitala si deci vom convietui multi ani.

Totusi as vrea sa stiu astea (AT) merg si iarna pe zapezi? Au si fulgul desenat pe ele sau trebuie sa mai iau si un rand de iarna?

Si mai as avea o intrebare: dimensiunea 225 sau 215, la care m-am gandit merge pe jentile mele de Al pe care scrie 7Jx15 H2 -nu stiu la ce se refera acel H2- dar pe ele am 255/60R15 (fara inaltari).

Accept bucuros orice sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat anvelope Vitara

 

Da, dupa indelungi citiri pe forum am ajuns si eu la concluzia ca BF Goodrich AllTerrain ar fi cele mai bune pt. mine. Noi, nu second si nici resapate, pt.ca am hotarat sa bag Vitara in reparatie capitala si deci vom convietui multi ani.

Totusi as vrea sa stiu astea (AT) merg si iarna pe zapezi? Au si fulgul desenat pe ele sau trebuie sa mai iau si un rand de iarna?

Si mai as avea o intrebare: dimensiunea 225 sau 215, la care m-am gandit merge pe jentile mele de Al pe care scrie 7Jx15 H2 -nu stiu la ce se refera acel H2- dar pe ele am 255/60R15 (fara inaltari).

Accept bucuros orice sfat.

 

Sa o luam incet. At-urile de la Bfg au putine marimi care merg pe Vitara stock, de fapt doar una. 215/75/15

Masura asta merge pe jantele tale desi la vulcanizare ti le vor monta doar cu benzina pentru ca este prea ingust cauciucul pentru janta. Iti spun ca am patit la fel cu Bfg At pe 235 si janta ca a ta de 7 j.

At-urile sunt un fel de all seson. De fapt asta scrie si la Bfg pe site. Au un profil mai de iarna dar cauciucul nu ramane moale la temperaturi scazute. Se intareste fix ca cele de vara. Te avantajeaza profilul cum ziceam dar tot mai indicate sunt unele de iarna. Ca si un singur set de cauciucuri pe masina sunt ideale dar in nicio situatie nu sunt ideale.

Pe asflat sunt mai bune niste Ht-uri, in noroi niste Mt-uri sau niste Mt-uri cu profil extrem iar iarna cele de iarna sunt mai bune iarna.

 

Dupa cum vezi, nu poti sa le ai pe toate dar At-urile sunt cel mai bun compromis. In teren merg bine daca rulezi cu presiune scazuta si nu e noroiul prea mare. In noroi se incarca imediat si asa raman. Mai ales daca e lut. Cu mult span treci pe unde trec si cei cu Simex dar fortezi masina la maxim.

Iti spun toate astea din experienta care o am cu Bfg-urile.

Momentan am 235/75/15 pe o Feroza care este din aceasi clasa cu Vitara.

 

In talonul nou nu mai e trecuta marimea anvelopelor si foarte greu ti le va controla cineva mai ales la 215/75/15. Totusi ca sa fii linistit ar trebui sa te duci la Rar sa-ti treaca si restul dimensiunilor in carte. O sa-ti ceara o hartie de la Suzuki care de obicei se gaseste la dealerii acestei marci.

 

Toate At-urile de la Bfg au M+s deci poti sta linistit in privinta noilor reglmentari care vor intra in vigoare la 1 noiembrie. Fulgul il au doar anumite masuri si nu stiu daca 215/75/15 il are. Ale mele care sunt de 235 il au.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat anvelope Vitara

 

Si mai as avea o intrebare: dimensiunea 225 sau 215, la care m-am gandit merge pe jentile mele de Al pe care scrie 7Jx15 H2 -nu stiu la ce se refera acel H2- dar pe ele am 255/60R15 (fara inaltari).

Accept bucuros orice sfat.

 

Salut

Ar trebui sa-ti mearga pe jenti mie pe aceiasi dimensiune a jantei mi-a intrat 205

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat anvelope Vitara

 

Si mai as avea o intrebare: dimensiunea 225 sau 215, la care m-am gandit merge pe jentile mele de Al pe care scrie 7Jx15 H2 -nu stiu la ce se refera acel H2- dar pe ele am 255/60R15 (fara inaltari).

Accept bucuros orice sfat.

 

 

 

eu am 225/70/15 si am renuntat la 255/60/15. jante 7j sau 8j cu et -10. ador 225. nici pe vara nu mai pun 255. sunt BFG radial long trail.

 

001.thumb.jpg.bbcb5a0384269cbf31854e41ece57677.jpg

Editat de kokane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfat anvelope Vitara

 

Multumesc pentru sfaturi; m-am hotarat in sfarsit ce sa iau: pt. iarna am gasit niste Goodyear 205/70R15 de iarna stare f.buna pe care le pun pe jentile de tabla (am avut aceeasi dim. doar ca-s f. uzate).Iarna nu ies foarte mult din drumul asfaltat -doar pe ceva forestiere si la ski-.

Si las pt. la primavara achizitia de 4 buc. BFG noi pe care sa le pun pe jentile de Al .Mai meditez un strop asupra dimensiunii: 215/75 sau 235/75.

Oricum am timp Vitara am dus-o azi la sudat. Si toata reparatia capitala va dura cel putin o luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: sfat anvelope Vitara

 

In talonul nou nu mai e trecuta marimea anvelopelor si foarte greu ti le va controla cineva mai ales la 215/75/15. Totusi ca sa fii linistit ar trebui sa te duci la Rar sa-ti treaca si restul dimensiunilor in carte. O sa-ti ceara o hartie de la Suzuki care de obicei se gaseste la dealerii acestei marci.

 

care are hartiuta aia de la suzuki? eu nu am obtinut-o nici dupa n telefoane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare