Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cantec la viraj


zenaldiak

Postări Recomandate

De o vreme, cand virez la stanga, se aude un sunet, ca un vuiet, seamana cu fluieratul rotilor, dar e de undeva din fata-stanga, sigur nu de la roata, undeva de mai sus si mai la mijloc....

Am verificat lichidul servo si e la limita normala. nu stiu ce poate fi.Uneori nu suna, dar o ia din nou la goarna.

E vorba de Vitara JLX Santana, 16 v, din 1995, modelul cu airbag-uri(daca are importanta).

Are cineva cateva idei?

ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cantec la viraj

 

se aude numai cand rotesti maxim de volan?

Daca este de la pompa exista urmatoarele posibilitati:

1. Ulei insuficient sau proasta calitaet in pompa

2. Filtru de ulei in pompa sau furtune infundate

3. Cureaua patineaza/rola nu e este stransa si are joc

4. Cureaua intinsa insuficient

5.Pompa defecta

 

Pune pe cineva sa invarta de volan si deschide capota sa vezi exact de unde pleaca zgomotul

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cantec la viraj

 

Deci, se aude numai in mers, si nu e de la curea, suna de cum misc volanul spre stanga, daca virez total parca ar scadea intensitatea , dar tot suna, mcel mai tare e pe la mijlocul manevrei volanului spre stanga....

O sa incerc sa schimb ulejul servo...

ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cantec la viraj

 

Dupa parererea mea, daca ar fi de la servo s-ar auzi si cand virezi dreapta si stanga. Si s-ar auzi bine de tot cand brachezi rotile in stationare.

As zice ca, mai degraba, este de vina vre-un rulment.

ARO 244, an 1997, motor L25

ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Cantec la viraj

 

Salut,

 

Masina mea "canta" (mai mult ca un chitzait) cand virez stanga sau dreapta cand am viteza mica sau cand sunt pe loc (dar nu tot timpul). Cantaul asta se aude ca si cum ar fi bule de aer in licihul de servo. Daca in momentul respectiv calc ambreiajul si accelerez se simte ca si cum "bulele de aer" se agita si trec mai repede prin pompa dupa care "tace" (banuiesc ca aerul respectiv ajunge in vasul cu lichid de deasupra servo-directiei in cele 3-4 secunde cat o tin accelerata).

 

La mine credeti ca este pompa de servo? Lichid nu pare sa piarda pe nicaieri...

 

Multumesc,

Sorin

 

P.S. Scuze - sper sa nu poluez topicul - dar problema mi se pare asemanatoare.

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare