Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modificari necesare la schimbul de motor 2.5 cu 3.0 la LJ70


dan ionescu

Postări Recomandate

Re: Vand motor Toyota 3.0td....1KZT-E

 

salutare

 

asiguri montajul?

cam de ce ar mai fi nevoie pentru inlocuirea unuia de 2.4?

 

multumesc

 

Trebuie modificati suporti de pe sasiu care prind motorul,schimbat radiatorul cu unul de 3l,si adaptata instalatia electrica a masini la motor.

MITSUBISHI DE FAMILIE

Toyota LJ70 - Gaganodrack de noroaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vand motor Toyota 3.0td....1KZT-E

 

Se modifica evacuarea un pic, mai exact primul cot la iesire dupa turbina, de verificat baia de ulei, difera intre Hilux si 70, nu stiu daca trebuie modificat ceva acolo sa nu loveasca puntea fata poate ne scrie cineva care a mai montat.

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vand motor Toyota 3.0td....1KZT-E

 

Se modifica evacuarea un pic, mai exact primul cot la iesire dupa turbina, de verificat baia de ulei, difera intre Hilux si 70, nu stiu daca trebuie modificat ceva acolo sa nu loveasca puntea fata poate ne scrie cineva care a mai montat.

 

 

Eu am montat,depinde cu cat vrei sa inalti masina si la ce inaltime sudezi suporti de motor,nu este nevoie sa umbli la baie, evacuarea se rezolva la pozitie

Editat de gaganul

MITSUBISHI DE FAMILIE

Toyota LJ70 - Gaganodrack de noroaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari necesare la schimbul de motor 2.5l cu 3l la LJ70

 

cam proasta combinatia sa iei motorul dintr-o parte si sa=l montezi in alta.\daca nu merge ceva va fi intotdeauna din cauza celilalt dar pe buzunarul tau.

 

plus ca mai sunt si alte rahatisuri de adaptat/cumparat, un buget de 2000 ar trebui sa ajunga mai mult decat suficient cu tot cu montaj, sunt atatia care s-au incadrat in 1500 de coco ( exceptie face gaganul care a reinventat apa calda)

 

ca sa revin la subiect, partea PROASTA la 1KZTE nu este doar electronica si maldarul de fire, ci si forma baii..trebuie taiata si schimbata pozitia sorbului..

 

gagane, eu unul nu as fi ridicat motorul din suporti , ii ridica centrul de greutate si cred ca nici cutia nu mai sta asa cum trebuie.

:cr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari necesare la schimbul de motor 2.5l cu 3l la LJ70

 

cam proasta combinatia sa iei motorul dintr-o parte si sa=l montezi in alta.\daca nu merge ceva va fi intotdeauna din cauza celilalt dar pe buzunarul tau.

 

plus ca mai sunt si alte rahatisuri de adaptat/cumparat, un buget de 2000 ar trebui sa ajunga mai mult decat suficient cu tot cu montaj, sunt atatia care s-au incadrat in 1500 de coco ( exceptie face gaganul care a reinventat apa calda)

 

ca sa revin la subiect, partea PROASTA la 1KZTE nu este doar electronica si maldarul de fire, ci si forma baii..trebuie taiata si schimbata pozitia sorbului..

 

gagane, eu unul nu as fi ridicat motorul din suporti , ii ridica centrul de greutate si cred ca nici cutia nu mai sta asa cum trebuie.

:cr

 

Motorul 1kzt pus de aia cu ochi mici este un pic inclinat spre spatele masini nu stiu ce intelegi tu prin ridicarea motorului, dar daca vrei poti sa-l pui direct pe punte :ha:sa nui ridici centru de greutate ,ii scoti baia de ulei ii montezi un sistem inteligent de ungere :uamenisi cred ca te incadrezi in bani care ti-ai propus:ha:.

 

Daca ridci masina din arcuri nu este bine ca ridici centru de greutate ,daca ridici motorul de fata un pic nu este bine ca ridici centru de greutate ,daca costa 2000 eur nu este bine ca alti au montat pe 1500:ha:,eu iti propun sa lasi ce ai ca iesi mai ieftin:uameni

 

Sti cum este cat dai atata face,eu am dat pe :pompa mecanica ,baie de ulei si sorb 750 eur, bafta la lucrare si mai vb

 

Daca intradevar vrei sa-ti montezi iti dau eu o baie modificata cadou sa te mai scoti cu bugetul :grin:

MITSUBISHI DE FAMILIE

Toyota LJ70 - Gaganodrack de noroaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Modificari necesare la schimbul de motor 2.5l cu 3l la LJ70

 

Intru si eu in discutie,fiind direct interesat in a inlocui cel existent de 2.4 cu unu de 3.0.Intrebarea mea ar fi ce fel de cod motor ar trebui sa achizitionez pentru ca operatia sa fie cit mai usoara,daca se poate spune asa?

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari necesare la schimbul de motor 2.5l cu 3l la LJ70

 

1 KZT e cel mai cautat. din pacate s-a montat daca nu ma insel pana in 1996, deci slabe sperante sa gasesti unul cu putini km. asta are 125 de cai si fara electronica.

 

alternativa ar fi 1KZTE, acelasi motor dar cu popma de injectie controlata de calculator, ca putere e tot pe acolo ( 130 de cai) dar vine cu electronica aferenta.

 

daca money is no the subject si vrei sa dublezi costul masinii, ia unul cu electronica si ii pui o pompa manuala, gaganu a facut operatia asta. avantajul ar fi bineinteles ca ai sansa sa gasesti un motor cu km relativ putini ( 150.000) si deci in principiu fiabil. atentie daca ramai pe varianta cu electronica si faci transplantul cu totul trebuie sa iei si instalatia electrica inclusiv modulul de pornire din butucul cheii de contact.

 

bafta la cautare si sa ne zici ce ai gasit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari necesare la schimbul de motor 2.5l cu 3l la LJ70

 

Multumesc de raspuns,voi cauta si in functie de ceea ce se gaseste,voi mai cere ajutor la rubrica de aici.Cutia de viteze trebuie inlocuita?

Suportii motorului sint complicat de modificat?se gasesc de cumparat modificati?

Pompa de injectie mecanica necesita modificari pentru a fi montata pe KZT-E?

Editat de cata73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari necesare la schimbul de motor 2.5l cu 3l la LJ70

 

Vei cumpara si carcasa de ambreaj de la cel de 3000, atentie de pe ce masina il imi spunea Alex de la GTC ca la 4-runner sau la Hilux electromotorul este pe partea dr. si este un pic deranj.

Suportii se pot modifica nu este chiar asa de complicat, iar pompa de injectie se poate monta direct.

Mai ai de modificat admisia, cel cu electronica are clapeta pe admisie... se scoate/anuleaza...

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare