Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme bobina electromotor !


CS14RED

Postări Recomandate

Re: Probleme bobina electromotor !

 

Salut tuturor . Eu am cumparat un kit de reparatie pentru electromotor si anume plonjorul si contactele ...acum nu mai ramane decat sa incerc demontarea electromotorului si inlocuirea acestor componente la Freelander Td4 2004 cu cutie automata .Cei care au facut deja aceasta operatie pot sa imi sugereze niste sfaturi , deoarece la service cer 200 lei pentru aceasta operatie si sincer nu-mi permit. Pe vremuri demontam la Dacie , dar acum nu prea imi bag nasul sa nu stric ceva .Este o operatie care se poate realiza fara sa dai scutul jos , sau se poate realiza si pe partea superioara a motorului . Presupune chei speciale sau unelete pentru demontare ? Astept explicatiile voastre . Cu respect

 

Merge pe sus, te chinui putin dar merge fara chei speciale, eventual daca esti mai mic de statura pune ceva sub picioare sa ai pozitie mai buna

firekeeper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme bobina electromotor !

 

La fel ca si tine am si eu aceste probleme... doar ca la mine porneste cam la 5 min 10 daca mai are baterie :) ... deci ii dau la automat pana ma ia durerea de mana... Daca o imping intr-un metru porneste imediat. Ceea ce ati discutat despre modul de reparare sa fie oare valabil si pentru o Vitara 3 usi 1995? Multumesc!

 

Esti un pic cam neclar.

Daca te referi la modalitatea de reparare/reconditionare a unui electromotor, este aceeasi indiferent de marca masinii.

Daca te referi la problemele de pornire a motorului, alea pot fi diferite chiar si in functie de tipul motorului (carburatie, injectie, diesel, etc).

Cel mai bine ar fi sa cauti in sectiunea adecvata a forumului problemele specifice masinii/motorizarii tale, sau, daca nu gasesti nimic asemanator, sa deschizi un topic in care sa descrii cat mai detaliat simptomele si sigur vei primi raspunsul adecvat.

O zi buna!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Probleme bobina electromotor !

 

parerea mea e ca mecanicul ala e cam bullsh*t ... in 99% din cazuri exista kituri si e vorba de contactele de solenoid

 

ia vezi aici in lista de LR-uri de aici http://www.repairkitsuk.com/4.html

 

dar parerea mea e ca asta iti trebuie http://www.ebay.com/itm/LANDROVER-FREELANDER-TD4-DIESEL-FULL-STARTER-SOLENOID-KIT-C-W-SPRING-BOLTS-etc/290926897129?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D3490478113850433795%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26rk%3D2%26rkt%3D5%26sd%3D290926897128%26

 

citeste despre simptome

 

Multumesc de link. Kit-ul m-a costat aprox 15gbp. L-am si montat . La mine pornea bine masina, dar daca statea mai multe zile am mai patit sa nu invarta. Dar intr-adevar cand am desfacut electromotorul unul din contacte era atat de tocit ca ma mir ca-mi pornea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Probleme bobina electromotor !

 

Salutare, cred că aceeaşi problemă am şi eu. Nu vrea să mai pornească "hipopotamul" meu. Dau la automat se aude un "cleanț"şi nimic mai mult. Am dat de 10-15 ori abea a luat-o dar ceva interesant am vazut, nu ştiu daca si la voi s-a intimplat aşa. Nu mi se mai aprindea martorul galben "şpirala" aceea sau "rezistența" ce reprezinta ea?Bujiile cumva sau....va rog lamuriți-ma voi. Aştept parerile voastre cum sa fac sa porneasca ca inainte. Mulțumesc colegi.

Editat de DKW
Cratima?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme bobina electromotor !

 

Bateria cat de incarcata este/era?

Spirala/rezistenta aia e martorul de la bujiile incandescente.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare