Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Portbagaj/roof rack Vitara - o alta varianta !


kadet

Postări Recomandate

Salutare tuturor.

Din nevoia de a avea la mine si altceva decat prosop si periuta la iesirea din curte, am fost nevoit sa fac o adaptare.

Utilajul meu este o Vitara din 93' - soft top, fapt ce-mi ingradea, oarecum, posibilitatile.

Ideea de baza a fost - fara gauri noi in caroserie -

Dupa o plimbare prin forum (si aici multumesc celor care s-au exprimat ) am dezbracat-o si am identificat o varianta de prindere care mi-a parut multumitoare.

Odata gasite gaurile cu filet, am strigat dupa ajutor, pe care mi l-a oferit un fost coleg din armata (aia veche), care mi-a facut prinderile in caroserie si intreaga structura a portbagajului.

Rezultatul il aveti in foto.

026.thumb.jpg.cbcccad14a3322ded9a4db5f9864ff78.jpg028.thumb.jpg.353fa687068f98e0049752c5a97dbd06.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Port-bagaj Vitara - o alta varianta !

 

Felicitari pt lucrare...dar.. platbanda aia de la prinderea de jos nu e cam firava? va dansa portbagajul in lateral daca-l incarci putin.

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Port-bagaj Vitara - o alta varianta !

 

M-am suit pe el (70 kg) cu greutatea distribuita pe diagonala.

N-a flambat si n-a parut a se inclna.

Nu l-am testa in mers la viteza >60/h.

Nu stiu daca fluiera(desi m-astept s-o faca).

Prinderile in caroserie sunt din tabla de inox de 4mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Port-bagaj Vitara - o alta varianta !

 

Faina lucrarea.

Parerea mea: pentru suportii de pe spate nu era nevoie sa tai pielea soft-topului, un pic mai jos, pe marginile usii din spate sunt doua ornamente de plastic in culoarea caroseriei care odata scoase dezvaluie doua gauri numa` bune de prins portbagaju.Vezi ce am facut eu pe"roof-rack vitara cabrio".(nu stiu cum sa bag un link spre topicul asa numit".

DSCF2907.thumb.jpg.47f9529458df2d811669d224336e5dc2.jpg

Daca intereseaza pe cineva amanunte ,cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Port-bagaj Vitara - o alta varianta !

 

............Vezi ce am facut eu pe"roof-rack vitara cabrio".(nu stiu cum sa bag un link spre topicul asa numit".

 

 

Iei cu Copy din bara de adrese a browserului link-ul topicului (bara de adrese e acolo sus unde scrii "www.etcetcetc....." si il pui cu Paste atunci cand scrii un mesaj.

 

Adica asa :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?59455-roof-rack-vitara-cabrio

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Port-bagaj Vitara - o alta varianta !

 

Felicitari pt lucrare...dar.. platbanda aia de la prinderea de jos nu e cam firava? va dansa portbagajul in lateral daca-l incarci putin.

 

 

Pentru atenuarea balansului in lateral cred ca o solutie ar fi cea de mai jos :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?67353-Portbagaj-roof-rack-Defender&p=744888&viewfull=1#post744888

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Port-bagaj Vitara - o alta varianta !

 

190420112280.jpg.23b6fe06bdda0f8f683faa23db943b77.jpgCu riscul de a te supara pe mine pot sa-ti zic ca arata foarte urat.Este ceva gen portbagajele ale de dacia 1300.Cu un pic de staduinta puteaiu sa scoti ceva frumos ca forma.Oricum tot este un pas inainte pt ca la vitara spatiul de carat ceva este foarte mic.Atasez o poza sa vezi un portbagaj mai lucrat mai bine.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Port-bagaj Vitara - o alta varianta !

 

Mare dreptate aveti!!!

Cu totii !!

M-am bucurat sa pot avea o varianta de multiplicare a capacitatii de transport si totodata sa pot decoperta utilajul.

Am lucrat exact cand au fost zilele de frig de la inceputul toamnei si mai pe seara. Asta ca o scuza... in primul rand in fata mea.

Pana la momentul asta n-am scos-o la drum, si ma astept sa se intample fenomenul de balans lateral, dar macar acum am un punct de plecare care mafunctioneaza.

 

pentru claus.b

 

003.thumb.jpg.717c1b3fb8dafaa9fd9d451e24f556a7.jpg007.thumb.jpg.13e25f516e2741ce63020e58415bbe46.jpg

Varianta la care ma trimiti a fost cea de la care am plecat (daca esti atent la prinderile de langa portiere ai sa vezi "inspiratia"); cu prinderile din spate - am tot incercat sa le dau jos, da' n-am reusit si am trecut la cautarea altor puncte de prindere, gata echipate cu gauri.

 

011.thumb.jpg.1498e07827df5be91e3657dc62157bab.jpg018.thumb.jpg.564d3663105316ecd67dfe6012ab8021.jpg

 

Lucrarea ta mi-a fost model, fiind prima pe care am vazut-o, aici pe forum, inainte de a ma apuca de lucru. Acu' ... , ce-a iesit ..., fiti si voi intelegatori.

 

Asemanarea cu portbagajul Daciei - e atat de evidenta ca n-am cum sa neg ca am ramas la singura varianta testata la greu pe care o stiam.

 

Pentru cine ma poate sfatui pe mai departe -

Cum as putea sa opresc ruperea in continuare a prelatei ??

si

Cum sa impiedic apa sa picure in interior??

 

Multumesc pentru faptul ca va intereseaza...

 

Sa ne vedem sanatosi prin paduri si pe dealuri!

kadet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Port-bagaj Vitara - o alta varianta !

 

pun pariu ca nici varianta mea nu o stiai.

in spate se face altfel prinderea si nu vei mai avea apa in masina

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?49959-Roof-Rack-pt-vitara-cabrio

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Portbagaj/roof rack Vitara - o alta varianta !

 

Ba o stiam Laure, ca si pe asta am avut-o in vedere, dar nu m-am dumirit cu prinderile din spate.

 

Mi-au placut scaritele din spate si le si inteleg utilitatea.

Tot din subiectul deschis de tine am fost atent la mentinerea posibilitatii de deschidere a trapei.

N-am cerut ajutorul gandindu-ma ca toate cele descrise de tine se intamplasera de mai bine de un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Portbagaj/roof rack Vitara - o alta varianta !

 

Ba o stiam Laure, ca si pe asta am avut-o in vedere, dar nu m-am dumirit cu prinderile din spate.

 

Mi-au placut scaritele din spate si le si inteleg utilitatea.

Tot din subiectul deschis de tine am fost atent la mentinerea posibilitatii de deschidere a trapei.

N-am cerut ajutorul gandindu-ma ca toate cele descrise de tine se intamplasera de mai bine de un an.

vitara este viata mea

in spate deasupra la triple ai un plastic culoarea masinii. daca fortezi cu o surubelnita va iesi. e prins in cleme de plastic si are si ceva mastic. dupa inlaturarea lor vei gasi 2 gauri date din fabrica. acelea se folosesc pt prinderea portbagajului.

la soft top este intradevar problema decapotarii. eu am mai taiat din portbagaj pt ca deschideam trapa doar pe jumate.. in functie de ce vrei se poate face portbagajul.

dupa taiere am montat si proiectoare deasupra insa nu recomand pt ca oglinzile laterale vor fi luminate. mai bine faci portbagajul cat toata masina si lasi loc de trapa, in caz de nevoie.

succes la bricolaj, si cere ajutorul cu incredere

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare