Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reîntinerire Toyota


flaviu

Postări Recomandate

Toamna asta am lucrat cite ceva la masina, si cum in ultima vreme este cam slaba activitatea la categoria Toyota, am zis sa pun niste poze

am facut asa :

 

dat jos caroseria de pe sasiu

curatat sasiul ,tratat impotriva ruginii,vopsit,la fel puntile

refacut caseta de directie,aici aveam o mica scurgere,am inlocuit in ea tot ce era de cauciuc

schimbat chiulasa,simeringuri supape,rectificat supape,etc

schimbat pompa de apa,pompa de ulei,kitul de distributie(lant,intinzator de lant,ghidaje,roti dintate) piese noi

am mai schimbat volanta,a mea avea citiva dinti uzati ,rulmentul de la volanta,rulment de presiune,ambreaj si placa de presiune(sachs)

la puntea fata am inlocuit rulmentii de la directie,bucsele centrare,simeringuri la planetare si la rulmenti,garnituri etc(am luat un kit complet de punte fata),furtunele de frina

mentionez ca am gasit sasiul intr-o stare foarte buna cu foarte putina rugina

si multe piese de la motor le-am inlocuit chiar daca erau bune,pe principiul daca tot am desfacut(am luat un kit complet de garnituri si aici erau toate garniturile si toate simeringurile de la motor) pompa de apa si pompa de ulei le-am schimbat sa stiu eu ca sunt noi

si acum poze

IMG553.thumb.jpg.a94bd6f5d5ee5fac09d2f94d840b00f6.jpg

IMG543.thumb.jpg.56f2358169f5857292e7ab41d3c192f7.jpg

IMG544.thumb.jpg.6adcf2a4fac3e180f0aafc1190850c47.jpg

IMG555.thumb.jpg.a17c57e523a0329ac4f7aa2a9d57fc9d.jpg

IMG547.thumb.jpg.376811bd1f5f4b3c8d64daac2015a3bc.jpg

IMG546.thumb.jpg.c53c1512f4fe8fa676ef04360af81b05.jpg

IMG550.thumb.jpg.b8420b92639b35e9556194bfc7f6b2f1.jpg

IMG554.thumb.jpg.b0abb693b1b2f9a76603ecc1872820f8.jpg

Toyota RJ 70 1991 2.4 b

http://www.cert-transilvania.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reîntinerire Toyota

 

jos palaria! cate ore estimezi ca ai investit in treaba asta?

 

:h5

 

pai a fost cam asa

 

dat jos caroseria,asta nu dureaza mult aprox o dupa masa in doi oameni

pe urma am adus sasiul acasa, si la asta am lucrat in limita timpului disponibil

aprox o saptamina,pe motor am lucrat in doi cam trei zile(astea au fost zile pline, de dimineata pina seara)iar montatul inapoi pe caroserie o zi in doi .

A mai fost o jumate de zi cu instalatia electrica la stopurile spate ca aici era cam varza

una peste alta ,cu timpi morti,masina a stat desfacuta cam o luna

si a mai fost puntea fata ,asta am facut-o inainte de a da jos caroseria,de fapt asa a inceput totul ,ca mi-am dat seama ca nu pot sa o fac cum trebuie fara sa dau jos caroseria de pe sasiu

puntea fata a durat vreo doua saptamini ca nu prea am avut timp sa lucrez la ea atunci

Editat de flaviu

Toyota RJ 70 1991 2.4 b

http://www.cert-transilvania.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reîntinerire Toyota

 

mie imi curge ulei la o roata . am schimbat si bucsa si simeringul dar degeabea . uzura e la axul planetarei unde freaca simeringul . ma gandeam sa incarc axul si sa-l strunjesc :hl .credeti ca-i o solutie ok?

 

cred ca cel mai simplu ar fi sa schimbi pozitia simeringului,daca bagi un inel in spatele lui, sa vina mai in fata,si asa sa nu mai stea pe sant

Toyota RJ 70 1991 2.4 b

http://www.cert-transilvania.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare