Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Povestea unei Vitare salvate


wawa

Postări Recomandate

Totul a inceput intr-o zi de septembrie cand am constientizat ca se aproprie anotimpul rece. Mi-am dat seama in acel moment ca scoala copilului este la ceva distanta de casa, ca odata cu inghetul imi cam ingheata si mie mobilitatea...si mi-am adus aminte cat de neinteresat eram de aceste aspecte pe vremea cand aveam masina veche. Cu masina noua in fata scarii esti mai...stresat de toti acesti factori. Desi pare mult mai cool si "uplife" sa ai masina noua, in special model premium german, sa stiti ca este mult mai stresant : ca daca patineaza, daca intra alt prost in mine, daca nu gasesc loc de parcare bun, daca...daca, si ajungi uneori sa nu pleci cu ea din cauza acestui daca.

Asa ca mi s-a pus pata: am dat search in autovit dupa masini 4x4 vechi si ieftine. Eram constient ca nu exista masina ieftina in care nu trebuie sa bagi banii - dar prefer o masina proasta pe care sa o fac buna decat o masina aparent buna care sa se dovedeasca proasta. De la acest concept am plecat.

Au trecut cateva saptamani in care aproape imi devenise o obsesie autovitul, chiar si sectiunea publicitate a acestui club. Ca sa scap de propria-mi obsesie am decis ca trebuie sa iau una, oricare ar fi. Mi-a atras atentia un anunt din Valcea care spunea ca masina este absolut de senzatie, fara rugina...ce mai, mega chilipir la 1750 cat se cerea. Vorbesc cu omul, si pt ca aveam ceva timp in ziua respectiva plec spre Valcea cu nemtoaica (singur - singurel) .

 

acestea erau cateva poze din anunt :

C19715302_4.jpg.ded790863ae43d405cc84832f87fa910.jpgC19715302_3.jpg.feb1f6439a9fa4fc436fe159be74a38a.jpgC19715302_7.jpg.7cb71cb7206dd6ae65c1e3f1a4d21384.jpgC19715302_9.jpg.2bd489932896198e9ef19995f84989e5.jpg

 

 

Ajung la Valcea. Ma astepta un nene, mirosea de la o posta a samsar de masini. Vitara statea prafuita, zgribulita si nedorita intr-un colt de talciog auto in formula redusa de la marginea orasului. Eu sunt altfel decat multi altii: aleg cu sufletul si nu tin cont de nimic altceva in astfel de momente. Intre mine si aceasta masina a fost un fel de "vino incoa". Cu toate ca pare stupid, pt ca masina era de lasat acolo in cca 5 secunde m-am hotarat sa o iau. Parca imi soptea: plizzzz, take home with you. Desi nu i-am comunicat samsarului decizia mea , in urmatoarele 10 minute am facut un mic conspect al deciziei mele :

 

- rugina multa si vadit ascunsa: capatul de prag spate dreapta era rupt si imbibat in teroson, overfenderele erau prinse tiganeste in suruburi exterioare infipte brutal in tabla

- vopsita nu tocmai rau pe laterale, doar ca pregatirea a fost precara, cineva n-a smirgheluit cum trebuie...nu mai conta oricum.

- janta rotii de rezerva vopsita peste cauciuc :br

In contrapartida au fost si elemente bune :

 

- motorul torcea- foarte silentios si responsiv la accelerari (pe loc)

- cutia in 3 trepte parea a fi in stare perfecta

- nu troncanea

- intra in toate modurile transmisiei.

 

si factorul determinant pt mine: era curata si intreaga la interior si fara inventii in compartimentul motor.

 

Dupa o vaga negociere ne-am inteles la 1600 (deja voiam acasa si mai trebuia sa scoata numere rosii si eu sa scot bani din bancomat)

 

O alta problema a aparut : eu eram cu nemtoaica singur : cum ma intorceam eu 180 de km cu 2 masini?

Samsarul imi da solutia: un nene care cu 50 de lei + 20 de lei biletu' de intoarcere. Bat palma cu nenea si plecam.

Pe drum totul ok (cred) . L-am asteptat vreo 30 de minute in parcarea Hornbach, pt ca ma plictisisem sa stau in fundul lui la 90 la ora . Ajunge nenea, masina ok, neincinsa, sunetul motorului neschimbat, totul ok. Ii dau cei 70 de lei si plecam amandoi. Ajuns acasa iau un taxi si aduc si pe batrana Vitara si ma culc.

 

cam asa arata a doua zi :

 

DSC_0244.JPG.d0bd58bd38422fa0075ac732a226357d.JPGDSC_0246.JPG.11ae71af589432e5daa74eebeb5210ee.JPGDSC_0248.JPG.b05c78ef1cbf631a6be794561e3838e7.JPGDSC_0250.JPG.9088dece3c51a04c4c3a9d4587cfe642.JPG

 

 

Cred ca 2 zile m-am dat cu ea non-stop. A mers bine, cu minime troncaneli specifice masinilor "nerafinata" dar nimic iesit din comun. Motorul viu, transmisia de vis, cutia automata in 3 trepte este de neinlocuit : da senzatia unui cart electric , schimba vitezele imperceptibil .

 

Si cum ar fi fost o masina de teren cumparata pt fun daca nu o scoteam si la un modest off-road? am plimbat-o pana la Valea doftanei, unde a ajuns fara probleme, m-a si intors, si in mild off-roadul facut s-a comportat ok.

 

 

In urmatorul post episodul 2 :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Partea 2:

 

Toate ca toate, dar ma stresa un aspect: inmatricularea. Masina evident nu era euro 2, si nu cred ca as fi avut vreo sansa sa o scot a fi euro 2. M-a codit ce m-am codit, pana cand am hotarat ca bulgaria este noua ei "casa" . Am sunat niste baieti din bucuresti care aveau review-uri ok, si in schimbul a 500 EUR + tva ( da, am nevoie de factura si de la paine, asta e...) au venit acasa, mi-au luat masina. A doua zi pe la 4 erau inapoi cu ea, si cu documente in mana. Masina este inscrisa pe firma de ruse, predata mie in urma unui contract de asa zisa inchiriere (leasing) pe 10 ani. Sunt trecut si ca utilizator in talon. E ok.

 

A mai trecut un weekend , destul de mohorat unde am plimbat-o prin padurea Snagov ...stiu, este lame dar era atat de innorat incat si pana acolo mi-a fost lene sa ajung :

 

IMG00009-20111008-1350.thumb.jpg.ff01664b4048ecb9030edc2d8f9aca8c.jpgIMG00012-20111008-1351.thumb.jpg.92c9ada681d8172d50a3ee154db99951.jpgIMG00010-20111008-1350.thumb.jpg.332aa61b21ea916442a69d0d28de07f8.jpg

 

Si pentru ca un bun prieten de-al meu are un service auto, am hotarat impreuna sa o revitalizam un pic : plecand de la o revizie modesta am ajuns sa hotaram urmatoarea lista de operatiuni :

 

- inlocuire praguri cu piese noi

- inlocuire pasaje roata spate

- refacere a tot ce parea corodat, dar in varianta fara despartirea caroseriei de sasiu.

- revizie completa motor - filtre de benzina, aer , uleiuri de peste tot cu exceptia cutiei auto...

- inlocuire preventiva partiala a sistemului de franare: etriere, discuri, tamburi, saboti.

- verificare distributie (cu toate ca avea un sticker pus de neamt cum ca a fost inlocuita pe 12.10.2009)

 

Deja, se cam fac 2 saptamani de stat in service dar pe sapt viitoare prietenul meu mi-a promis ca ma chiama sa o iau. Nu am fost pe la ea de cand este in service, n-am prea avut timp, si nici nu am vrut sa o vad despuiata. Asa ca imagini cu rugina nu am.

 

Am doar acete imagini probabil facute cu telefonul, trimise de amicul meu, dar intr-o faza aproape de final :

 

IMG00019-20111027-1510.thumb.jpg.2b1df51050aa2efb030791f9084b8631.jpgIMG00018-20111027-1510.thumb.jpg.557320d3b9c2a9c86e3d9834f648cdea.jpgIMG00016-20111027-1510.thumb.jpg.05b684801d07f0c51d395d584744f335.jpgIMG00014-20111027-1509.thumb.jpg.b9c27321e1b1d2ef888a551ecdc79876.jpgIMG00017-20111027-1510.thumb.jpg.44585e680245a0f14ee9b712b39a3f01.jpg

 

 

Voi reveni sapt viitoare cu imagini ce vor contine obiectul finisat :) .

Mi s-a promis ca va fi foarte frumoasa, chiar i se vor aduce niste imbunatatiri aspectului initial, in urma studierii atente a variantelor produse in perioada 91-93 - a dat comanda de niste stickere care se puneau pe anumite versiuni de fabrica(amicul meu este pasionat de masini vechi pe care adora sa le aduca in stadiul cum erau prezentate in showroom).

 

I'll be back. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Felicitari. Pe nenea de la Valcea il chema cumva Nicu?

Sa te duca sanatos pe unde iti doresti. Sunt sigur ca o sa-ti ofere destule satisfactii. Uleiul din cutie de ce nu-l schimbi?

 

Fa rost de niste cauciucuri de iarna, nu all-terrain sau all- season. De iarna.

Doar asa o sa poti sa o folosesti la adevaratul potential.

 

Era aici pe forum o oferta buna de gume dar erau second. Daca te intereseaza da-mi un pm si iti caut anuntul.

 

Ps: Vezi ca trebuie sa te prezinti aici http://forum.club4x4.ro/showthread.php?41601-Topic-de-prezentare-a-membrilor/page254

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

multumesc de urari, baghy .

 

Nu stiu cum il chema pe nenea de la Valcea, nici nu cred ca are vreo importanta, era evident ca aduce masini ieftine din Germania, le da o spoiala si le vinde scump aici. M-am prins de cum m-am dat jos din masina, dar nu m-a interesat. Singura lui replica era ca " nu stiu dom'le, asa mi-au trimis-o partenerii mei din Germania" . In schimb tigania cu suruburile infipte in overfenderele de cauciuc avea un puternic iz mioritic. Si inutil..pt ca sub ele nu era rugina, aripile din fata erau impecabile, stricate doar de gaurile pt suruburi, dar ma rog...:uameni

 

Anvelopele de pe masina par a fi de iarna, sunt niste Pirelli scorpion, in stare foarte aproape de nou, marcate cu M+S si zgomotoase in consecinta. M-am uitat dupa niste anvelope dar nu am prea gasit 205/75/15, ci doar 205/70 sau 215/70. Presupun ca nu este diferenta prea mare.

 

Uleiul din cutie nu il schimb pentru ca in manualul masinii gasit in torpedou scrie ca nu se schimba doar se verifica si completeaza daca este cazul. Vezi punctul 13 din scanul de mai jos:

 

904362856_sidekick_owners_manual_Page_106.thumb.jpg.99c9bcf06f394392c9a138e89e76ffc4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Nu este diferenta prea mare intre dimensiunile respective. Scorpion ce ai pe masina sunt vechiul model si sunt At-uri adica All-Terrain. Bune peste tot dar nu exceleaza nicaieri. Eu am pe masina niste At-uri de la BFG, aproape noi dar pentru iarna o sa pun unele de iarna care au M+S. Ah, si At-urile au M+S, ba chiar si fulgul dar cauciucul se intareste la tempereraturi scazute pe cand la cele de iarna ramane moale. Si asta e diferenta plus profilul anvelopei.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

In primul rand felicitari pentru achizitie.

Metaltop, automatic in 3 + motorasul in 8v. O alegere foarte buna.

Totusi baghy are dreptate uleiul din cutie trebuie schimbat. Altfel s-ar putea sa ai cateva surprize neplacute si scumpe.Desi sunt fantastic de rezistente cutiile GM au nevoie de service!

Asta imi aduce aminte de un marketing add, de la BMW "Lifetime Fill" :ha:

Spor la reparatii, masinuta nu arata rau deloc.:h5

Editat de roly

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Imi este usor frica de acel ulei de cuitie. Am avut o experienta similara acum vreo 10 ani cu un opel kadett superb. Tot asa scria ca nu are nevoie de schimbarea uleiului, dar am zis ca totusi sa il schimb. Tot amicul meu proprietar de service (pe atunci tatal lui) m-a ajutat. Avea un mecanic specialist in hidraulica si automatizari (ei sunt autorizati citroen) care mi-a spus ca termin cutia daca ii schimb uleiul, pentru ca blocul hidraulic este "pasuit" pe uzura uleiului initial. Cel nou, pe langa faptul ca va fi mai subtire (fara particulele adunate in compozitie datorita uzurii) va face si presiune mai mare. Ei bine, asa a fost. In 2 saptamani tasnea uleiul din toate colturile acelei cutii, parca era strecuratoare. Cum pe atunci nu se gaseau piese ca acum, a trebuit sa trecem masina pe cutie manuala. A cumparat-o un nene pt taxi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Salut !

Frumoasa jucarie, sa te dai cu ia sanatos :grin:

Eu sunt posesor de pajero 3000 v6 si am aceiasi problema cu uluiul, ai mare grija ce bagi in cutie. In unele topicuri de pe aici am vazut ca lumea baga de toate ... standardele japoneze nu au legatura cu cele europene.

Documenteazate bine inainte de a face o alegere. :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

iata in imaginea atasata ce spune manualul despre verificarea uleiului de transmisie, cat si despre norma lui. Nu se precizeaza niciunde ca ar exista un buson de golire la acest tip de cutie, desi la manuala sau 4Auto arata desenul clar. 149267988_sidekick_owners_manual_Page_117.thumb.jpg.014856c30b5dbad2f7a70ecd3738bbd4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

si...au venit si stickerele laterale si pt roata de rezerva.

 

Am copiat, facand mai vesel un model de prin 92, folosit la Santanasuzuki-vitara-jht-hard-top-1.6-75cv_1.jpg.776b1e5fc5828fdd0c9441ca6ae4b271.jpg

 

Am mers un pic mai departe, reducand cromatica dar introducand un element tematic: o masinuta de teren. Nu am gasit o vitara, stiu ca este un samurai, dar who cares, mi se pare ca arata fun.

 

Ce parere aveti? Sa le pun sau nu pe masina? SDC11506.JPG.4f603a2275f01e63c432768ec3d3ca49.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Masinuta este gata, nu am mai folosit stickerele, s-au dovedit de o calitate indoielnica, se scurgea cerneala de pe ele :) .

 

In seara asta am adus-o acasa, este vopsita frumos, schimbate uleiuri, baterie, si toate cele descrise. Mai sunt de legat una-alta, vad ca nu mai merge inchiderea centralizata la hayon (usa din spate) ...maruntisuri.

 

Am si 2 facturi babane in torpedou care impreuna depasesc pretul de achizitie :br

 

revin maine cu poze sa vedem impreuna daca a meritat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Gata, vin si pozele promise cu utilajul salvat. Trebuie sa spun ca merge foarte bine, este legata, nu troncane nimic...si spune asta un sofer de nemtoaica noua.

 

Asa cum spuneam mai sunt mici detalii de aranjat, dar se fac in timp.

Tehnic a ramas doar misterul franei : pulseaza un pic de tot pedala la franare lina, desi i-am schimbat tamburii si discurile. Posibil o roata sa fie "patrata".

 

SDC11514.JPG.7762dc0c7a0f9618b397b6fedd1e86d4.JPGSDC11510.JPG.8002220f14e36866ac4ffb0c6251d521.JPGSDC11511.JPG.b8e14ecb0587611b8055ef051b67563c.JPGSDC11513.JPG.a5b465aba0b4d08186518af6c8ea14d7.JPGSDC11516.JPG.6cee3e4fc922ccff0a9b7a0354787249.JPG

 

 

Stickerele intentionate pt exterior, le-am pus la interior. Pe langa faptul ca erau de o calitate indoielnica, m-am si razgandit si o las asa, mai sobra.

 

SDC11512.JPG.3a5c488cfdbaca95d3227d975ccd0c7f.JPGSDC11515.JPG.d533fc8ec6738c6f2146a99d863ad25a.JPG

 

 

Ca si "upgrade" , dar din ratiuni functionale, i-am pus telecomanda la inchiderea centralizata, folosind un kit de chei briceag imitatie vw, care veneau cu modului wireless de inchidere. Recomand upgrad-ul pentru practicitate : m-a costat 160 RON cu tot cu modelarea unei singure chei (2 in set) .Cam asa arata cheia:

 

SDC11517.JPG.8fba7236d7e8feb0f0e58650514ec73c.JPG

 

Mai trebuie sa-i aranjez jantele. Doar ca unde am gasit eu atelier de sablare//vopsit, etc, dureaza 4 zile, si nu am alte roti, si nici ei unde sa tina masina.

Editat de wawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Dupa ce am vazut-o vopsita, asa am zis si eu, ca nu isi au rostul stickerele. Mai incolo, cand se zgarie :) .

 

Este vopsita toata, cu exceptia plafonului, care avea inca lacul original. Mai fusese vopsita pe laterale, si conform mostrarului de la DuPont, existau diferente fata de vopseaua folosita in fabrica. Astfel s-a hotarat vopsirea intregii masini cu exceptia de mai sus, cu lac si vopsea pe baza de apa de la DuPont conform codului fabricantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Service-ul nu e tocmai ieftin, in special ca nu a fost facuta in regie proprie, in spatele casei/blocului/curtea vecinului. A fost reparata la un service autorizat RAR pt marca. Cu nota de comanda, contract de service, factura, garantie...etc.

 

S-au inlocuit piesele ruginite (praguri, contururi aripi), s-au refacut contraaripi spate, contrapraguri, diverse petice, tratament antirugina, insonorizant. S-a inlocuit masca fata cu una neagra noua si lucioasa pe care nu am vrut sa o mai vopsesc.

plus montat/demontat , cosmetizare.

 

La capitolul vopsitorie s-a frecat 3 zile la foc continuu, cu 3 tipuri de chit, sprit chit, vopsea , cuptor, finisare finala + vopsire bullbar

 

La partea de mecanica s-au inlocuit toate uleiurile posibile, distributie, tamburi frana spate, baterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Nu-i problema de zgarieturi, deja astea se pot rezolva de pe o zi pe alta. Vopseaua fiind facuta pe cod identic cu cea de fabrica, nici nu vor exista diferente. :ypu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Si cum aspectul fresh al masinii nu se potrivea cu aspectul mai "prafuit" al jantelor, si cum nu stiam nici un atelier care sa le sableze, revopseasca repede, am decis sa iau unele noi.

Am dat mai intai anunt poate gasesc ceva frumos la second, dar mi-a fost frica sa nu nimeresc vreunele care sa bata, si sa fiu sincer, pretul de second era cam 80% din pretul de nou. Si nou este nou, mai are si garantie si factura (aspect important cand nu traiesti decat din veniturile firmei).

 

Alesele sunt clasicele DOTZ DAKAR, 7jx15, ET-12, piulite noi, capace pentru mrl-uri si pt spate incluse (trebuie sa vina in 3 zile, ca nu erau in pachet) .

 

Jantele vechi din aliaj usor, ce trebuiesc revopsite sunt de gasit pe aria publicitate pt cine este doritor....ieftine :)

 

voila cam cum arata cu cele noi IMG00029-20111115-1635.thumb.jpg.1e74602ea489396f7f15182accf4c198.jpgIMG00028-20111115-1634.thumb.jpg.ac85d7367929d9e90cee75f06dfcd1bb.jpg:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea unei Vitare salvate

 

Din ciclul "in fiecare zi un lucru nou", as vrea sa va impartasesc un pont.

Pontul este pentru cei cu vitare metaltop, ce vor sa isi puna bari transversale in ideea de a cara diverse. Sau doar ca sa arate utilajul mai "utilitar".

 

Aveam prin subsol de multa vreme bari pt Passat model B6. Le-am pus de 2 ori dar si atunci cu frica sa nu indoaie ceva. Nu era Passatul pt bari, arata grotesc.

 

Mi-am adus aminte de ele, si m-am apucat sa vad daca nu merg la Suzi. Si au mers, desi Vitara nu este in lista.

 

Nu a trebuit sa modific absolut nimic. Marca este AutoMaxi cu bari de aluminiu. Prindere nr. "FIX 020".

 

Voila cum arata (prima poza este din timpul operatiunii, a doua este la terminarea ei, pe intuneric)

 

IMG00031-20111116-1653.thumb.jpg.95cc99eedd885df614ebe37913e42b27.jpgIMG00032-20111116-1734.thumb.jpg.f9bde925bfca9b8782e70bfb3b314d74.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare