Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Este ok turatia de 1100 rot/min la relanti ?


pacapescarul

Postări Recomandate

Re: Este OK 1100 rot/min la relanti

 

Nu stiu ce masina este, dar mi se pare cam mare.

Masinile pe care le cunosc eu au relanti-ul cam intre 750 si 900 rpm.

ARO 244, an 1997, motor L25

ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Este OK 1100 rot/min la relanti

 

Este OK cum arata indicatorul?

 

daca indicatia este corecta nu este ok.

vezi ca si indicatoarele mai gresesc, asta-ti dai seama si dupa cum suna motorul, este o diferenta sesizabila intre 800 si 1100 rpm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Este OK 1100 rot/min la relanti

 

Nu stiu ce masina este, dar mi se pare cam mare.

Masinile pe care le cunosc eu au relanti-ul cam intre 750 si 900 rpm.

 

Este Vitara din '93, motor 1,6l 8v. Cum se poate regla relanti-ul?

 

daca indicatia este corecta nu este ok.

vezi ca si indicatoarele mai gresesc, asta-ti dai seama si dupa cum suna motorul, este o diferenta sesizabila intre 800 si 1100 rpm.

 

Beleaua e ca stau prost la capitolul ascultat motorul. Practic cum as putea verifica turatia reala?

Ce as mai adauga e faptul ca la pornire sta cateva minute bune turata pe la 1500 pana se incalzeste si scade in 1100. Cand am luat-o (acum un an, an in care a fost decarosata pentru reparatii de tinichigerie) parca statea pe la 1000.

Alta chestie, cand am cumparat-o intra foarte bine in viteze iar acuma intra mai greu (mai ales in a doua si marsalier). Poate sa fi influentat in vreun fel chitul de inaltare?

De fapt caut pe cineva din Bucuresti sau imprejurimi, "priceput" in Vitare, sa se dea un pic cu ea si sa-mi spuna ce-i mai trebuie.

Editat de Astral

Catalin Pavel, tel: 0730636893

mail: pacapescarul@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Este OK 1100 rot/min la relanti

 

Relantiul la vitara este de 800 RPM.

In locul tau as verifica urmatoarele:

1. Cablul acceleratiei sa nu fie in temsiune si sa produca 1100 RPM.

2. IAC Idle Air Control valve

3. ISC Idle Speed control valve

4. TPS-ul si nu in ultimul rand aprinderea 8 grade BTDC la 800 RPM!

 

Legat de intratul greu in viteza, daca ai pus bodylift si nu ai indoit manetele se poate sa agate.

BAfta

Editat de roly

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Este OK 1100 rot/min la relanti

 

Cum s-a rezolvat problema, mai exact ?

Cu respect,

Teodor.

 

Numa' acum am citit mesajul. Pai rezolvarea a constat in strangerea surubului care regleaza debitul de aer. Eu la masini nu ma pricep deloc, de accea explicatiile mele s-ar putea sa para superficiale.

Catalin Pavel, tel: 0730636893

mail: pacapescarul@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Este OK 1100 rot/min la relanti

 

Aceeasi problema o am si eu. Am inteles ca are soc automat, dar nu scade sub 1100, nici la cald. L-am desfacut putin sa vad ce se poate face cu el, am dat filtrul de aer jos, am vazut ca functioneaza bine clapeta socului si ce mai trebuie, insa nu am gasit nici un surub de reglat avansul...Am gasit vreo 2-3 suruburi dar aveau puse niste doape metalice...

De unde reglez?:pr1

The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his.

G-ral. Patton

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Este OK 1100 rot/min la relanti

 

Salut. Pe corpul admisiei exista un surub care din fabrica e acopierit cu un dopulet de cauciuc negru. Cum te uiti din fata masinii, undeva in dreapta iac-ului termic. Dak nu te descurci da un semn, ca vad ca esti tot din capitala mizeriei. Sporr (valabil daca e 8v injectie)

Editat de Broscuta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Este OK 1100 rot/min la relanti

 

Din pacate e 8 v carburatie...

Sper sa nu te confund dar cred ca ne-am salutat sambata pe la Crangasi :grin: Asa e?

The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his.

G-ral. Patton

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Este OK 1100 rot/min la relanti

 

Este posibil, ca am avut drum sambata pe acolo dar cum memoria mea e buna doar 30 secunde ....nu sunt sigur daca e coincidenta sau eram eu :ha:

Masina este verde metalizat cu hardtop alb

Editat de Broscuta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Este OK 1100 rot/min la relanti

 

Nici eu nu sunt in stare prea buna de functionare, nu e panica :ha1

The object of war is not to die for your country, but to make the other bastard die for his.

G-ral. Patton

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare