Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme motor 2LT DE PE LJ73


PYSY

Postări Recomandate

Salutare, as dori niste pareri legate de faptul ca motorul sa blocat dupa ce a mers foarte bine mult timp. Mai concis am pornit masina dupa aproximativ o luna , a pornit la sfert si a functionat aprox. cinci minute in relanti dupa care am oprit motorul pentru a alimenta. Cand am vrut sa repornesc am observat ca nu porneste si am mai tinut inca odata bujia iar cand am dat la automat a pornit dar a inceput sa se auda un tacanit puternic si sa scoata gaze albe pe sub capota gasind joja ridicata 4-5cm. Am oprit f. repede (3-5 secunde), apoi impreuna cu alti prieteni am incercat sa vedem ce sa intamplat. Am bagat masina in viteza a 5-a fara sa pornim motorul si am inpins de masina observand ca motorul nu face o tura completa (trei sferturi din tura) si se blocheaza atat cand impingi in fata cat si in spate. Am dat jos capacul culbutori dar nu se vede nici o problema. Mentionez ca distributia a fost schimbata de aprox. un an iar cu masina nu am mers decat eu in plimbari nu in competitii. Am sa dau jos motorul cand o sa pot sa il desfac si am sa anunt ce am gasit dar astept si parerile voastre ( din ce am inteles eu intreband in stanga si in dreapta ori este sarita de la punct , ori spart un piston, ori maneton, ori a luat ceva pe admisie in capul pistonului) . Voi ce parere aveti?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor 2LT DE PE LJ73

 

nu cred ca poate exprima nimeni vreo parere plauzibila despre defect. Trebuie sa desfaci motorul.

Verif intai distributia si poate incerci sa rotesti motorul cu ambreiajul apasat. Sa nu se fi blocat cutia de viteze....

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor 2LT DE PE LJ73

 

Daca debraiez si incerc sa pornesc cu automatul duce exact 1 sec. atat cat face motorul trei sferturi de tura. Daca imping masina debraiata nu este nici o problema dar e clar ca nici motorul nu este angrenat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme motor 2LT DE PE LJ73

 

Salutare, am reusit sa desfac motorul si am gasit cauza, l-a una dintre supape a cazut scaunul supapei pe care la prins intre piston si chiuloasa, dar nu a apucat sa faca stricaciuni oprindu-l la timp. Am luat chiuloasa si am mers cu ea la reparat unde au constatat ca supapa nu este stramba si o sa-mi confectioneze la ea un alt pat al supapei, un test de presiune si schimbarea garniturilor supapelor. Am comandat alta garnitura de chiuloasa, filtru, ulei, garnituri si sa speram ca totul este ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare