Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

lj7 bec turbo


zzzoli24

Postări Recomandate

Re: lj7 bec turbo

 

Arata ca-ti intra turbina...cum la fel de bine aproape de 3000 rpm incepe sa se aprinda si cel rosu.

 

 

Da, dar colegul @zzzoli24 a intrebat CUM ESTE comandat, ce anume declanseaza aprinderea acestui bec....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: lj7 bec turbo

 

Sorry, acuma vad.

Nu tin minte exact unde este, eu am dat jos motorul de ceva timp.

In principiu ar trebui sa fie un senzor de presiune pe admisie.

 

Daca nu stie nimeni pana maine ma duc la motor si-ti spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: lj7 bec turbo

 

din thread-ul asta:

http://www.toyotadiesel.com/forums/showthread.php?6452-what-do-the-turbo-dash-lights-represent

 

deduc ca undeva in zona cutia filtrului de aer sunt doua switch-uri, care iti comanda ambele becuri. DA' eu acuma am fost la masina si nu am vazut nimic... poate is in spatele filtrului de aer ???

 

@Insane: mie nu mi s-a aprins becu orange niciodata si am stat in ture si peste 3000rpm (urcari mai grele) dar niciodata mai mult de ... 2-3min sa zic.

 

Da ma duc pana la masina sa vad despre ce fel de switch-uri e vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: lj7 bec turbo

 

mersi pentru pareri dar totusi ? UNDE E SONDA SENZOR CE O FII???

Cand pun contactul se aprinde si verde si rosu ,dupa pornire motor se sting si nu se mai aprind la nici o turatie .Masina avea un intercooler dar sa decis demontarea lui .Iar dupa demontare nu se mai aprinde becul verde de la turbo.

 

concluzia:

 

Unde e sonda ??? :hl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: lj7 bec turbo

 

intre baterie si pompa de frana este o sonda pe aripa .aia apirnde becu de la turbina, de pe admise pleaca un furtunu care intra in sonda.

 

o poza cu sonda care sa ascuns in aripa . Nu singur dar am depistat si crapatura pe furtun si becu functioneza. Chiar mi se pare ca masina merge putin mai bine posibil ca pe furtunul crapat sa fii pierdut presiune din admisie.

1973326120_2013-02-0412_58_12.thumb.jpg.61a089c31ace52100a5f9eb90b3a597d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: lj7 bec turbo

 

o poza cu sonda care sa ascuns in aripa . Nu singur dar am depistat si crapatura pe furtun si becu functioneza. Chiar mi se pare ca masina merge putin mai bine posibil ca pe furtunul crapat sa fii pierdut presiune din admisie.

 

Salut încerca sa anulezi sonda care îți aprinde bacul trage un furtun de pe admisie direct in pompa si sa vezi diferența atunci

MITSUBISHI DE FAMILIE

Toyota LJ70 - Gaganodrack de noroaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 ani mai târziu...

Dupa sapte ani, postarea este folositoare, multumesc, ..., cu ajutorul ei am gasit problema din cauza careia nu mi se mai aprindea martorul verde de functionare turbo. Am gasit furtunul fisurat, la stutul de iesire din galeria de admisie, ..., am remediat.

P.S. Din galerie se da o suprapresiune, nu vacum, senzorul se activeaza cand se ajunge la un prag de presiune. Simularea se face usor cu o seringa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare