Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?


omoroka

Postări Recomandate

Zilele trecute m-am imprietenin cu un vecin din cartier mandru posesor de samurai. Omu avea o problema: la franare pompa ii bolborosea aer in rezervorul cu lichid. I-am explicat ca asta se intampla cel mai probabil din cauza pompei care fie are o garnitura ciupita sau corpul ovalizat, experienta pe care am trait-o si despre care s-a mai vorbit si aici pe forum.

Vecinu si-a cumparat o pompa noua considerand ca cea veche nu se mai putea repara prin schimbarea garniturilor - avea peretii interiori zgariati, deci posibil era ovalizata. Insa dupa schimbarea pompei si dupa aerisirea instalatiei pedala este tot moale, deci instalatia tine aer in ea pe undeva. Pompa nu ma face bolboroci in borcan iar instalatia nu pierde lichid.

 

Ce sa fie?

 

Iata cum s-a procedat la aerisire:

 

Aerisirea s-a facut cu motorul pornit, adica cu servo functional. Intrucat s-a schimbat pompa omu a aerisit-o pe aceasta prima oara desfacand alternativ holenderele celor doua circuite, dupa ce in prealabil a facut pedala... asa cum se face.

Dupa aerisirea pompei s-a facut aerisirea puntii fata. Apoi a puntii spate. Omu mi-a spus ca e mecanic amator si a aerisit sisteme de franare la multe alte modele de masini. A circulat cica vreo 2 litri de lichid prin conducte si tot degeaba.

 

Sa fie de vina repartitorul? Se greseste undeva?

O fi vreun secret la Samuraie cu aerisirea franei?

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Salut.Instalatia de franare se aeriseste incepand cu roata care are cel mai lung circuit de conducta pana la cea cu cel mai scurt.Presupunand ca masina are volanul pe partea stanga se aeriseste prima data roata dreapta spate,apoi stanga spate,dreapta fata si ultima oara stanga fata.

Nu este nevoie de motor pornit.

Editat de Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Mi-ai citit gandurile Omoroka. Exact de aceeasi problema ma lovesc si eu acum.

 

Pedala este foarte moale si tine foarte foarte jos (aproape de podea).

Am aerisit de mi-a venit rau, dar frana pe fata e aproape inexistenta in timp ce spatele se blocheaza. Ma tot gandesc la repartitorul de sub aripa dreapta fata sa-l schimb.

 

Mi-am comandat de pe ebay un "brake bleeding kit". Voi incerca sa aerisesc sistemul altfel decat prin metoda clasica.

 

Era sa fac la vreo doi dauna totala din cauza franei si a barei de pe fata :grin:

Editat de Roskat
Go big or go home.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

@Alin: care ar fi logica aerisirii incepand cu traseul cel mai lung? Am mai auzit chestia asta si de la altii.

 

@roskat: verifica mai intai daca iti da bolboroci de aer in vasul de lichid. Poate ai garniturile sau pompa uzata. Repartitorul nu prea are motiv sa se strice. Baiatu asta l-a desfacut degeaba pentru ca functiona corect. In el este un arc si o bila care deschide circuitul spate atunci cand masina franeaz. Repartitorul asta este montat un pic in unghi astfel incat bila actionata atat de arc cat si de gravitatie sa inchizanda circuitul spate. Cand masina franeaza atat inertia cat si aplecarea masinii de bot fac ca bila sa se deplaseze spre fata deschizand astfel circuitul spate.

 

De aici imi vine in cap ideea ca masina poate ar trebui ridicata de cur astfel incat bila sa coboare spre fata si sa deschida circuitul spate. Ce ziceti de asta?

 

Un alt lucru la care ma mai gandesc este T-ul de la puntea spate. Cred ca atunci cand se face aerisirea pe spate si se tine apasata pedala, persoana care aeriseste ar trebui sa desfaca si in stanga si in dreapta aerisitoarele.

 

O sa vorbesc si cu vecinu azi sa vad daca i-a dat de cap cumva.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

 

De aici imi vine in cap ideea ca masina poate ar trebui ridicata de cur astfel incat bila sa coboare spre fata si sa deschida circuitul spate. Ce ziceti de asta?

Nu este nevoie sa ridici masina pentru operatia asta, e suficient ca cel care desface aerisitoarele sa traga de parghia repartitorului ca sa il deschida. De cate ori merg la ITP sau revizii la frane cu portbagajul incarcat, mecanicul face operatia asta, cu pedala apasata inainte de a deschide aerisitorul (se aude un pocnet cand se deschide repartitorul si pedala se lasa un pic in jos).

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Buna ziua.Eu procedez de obicei asa cind schimb o pompa de frina: mai intii pun lichid in vasul pompei si cu o surubelnita incerc amorsarea ei de jos inainte de a o monta pe masina acoperind orificiile de iesire cu degetele in momentul cind pistonul pompei revine in pozitia de repaus fapt care face sa traga lichidul din vas.Dupa aceea montez pompa pe masina si incep cu aerisirea instalatiei de frinare de la roata cea mai departata de pompa(dreapta spate de preferinta) si cu motorul oprit.Aerisirea o fac ajutindu–ma de o sticla de plastic rezistenta la lichid si prin dopul careia am trecut un furtun al carui capat liber il conectez la aerisitorul pe care il slabesc.Asa pot recupera lichidul de frina si in acelasi timp vad cind de pe instalatie nu mai iese aer prin furtunul transparent.Cel care apasa pedala trebuie sa faca pedala de inainte de slabirea aerisitorului.Cind prin furtun nu se mai vad bule de aer care ies odata cu lichidul prin aerisitor atunci se stringe aerisitorul si se trece la alta roata.Atentie la nivelul de lichid din vasul pompei de frina sa nu ramina fara.Pentru aerisirea puntii spate este bine ca masinii care in prealabil este suspendata pe ceva capre sau alte obiecte care sa sustina greutatea ei fara pericol,si cu rotile demontate sa i se bage un cric sub puntea spate si sa se ridice aceasta pina in momentul cind da sa se ridice toata masina.Aceasta operatie face ca repartitorul de frinare spate sa fie deschis si asa rezulta o aerisire corecta fara probleme.Daca nu da rezultate satisfacatoare incercati inceperea aerisirii de la roata cea mai apropiata pompei de frina pentru a nu plimba aerul din instalatie pe toata lungimea conductelor pina la aerisitoarele cele mai departate.Este de preferat felul acesta de aerisire celui standard in care cineva facea pedala pina cind i se spunea sa tina apasat si atunci se slabea aerisitorul de o roata pina iesea presiunea acumulata dupa care se stringea aerisitorul si se lua de la inceput.Prin metoda descrisa la incepun am reusit sa aerisesc instalatii de frinare carora le–am schimbat modulul ABS si la care fabricantul zice ca se pot aerisi doar cu un tester care comanda deschiderea fiecarui circuit in parte si iti spune pe ecran care roata trebuie aerisita si cind.Asa ca sper sa dea bune rezultate.Multa bafta.

  • Like 2
NU AI DRUM... INVENTEAZA-L. DRUMUL ESTI TU!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Nu este nevoie sa ridici masina pentru operatia asta, e suficient ca cel care desface aerisitoarele sa traga de parghia repartitorului ca sa il deschida. De cate ori merg la ITP sau revizii la frane cu portbagajul incarcat, mecanicul face operatia asta, cu pedala apasata inainte de a deschide aerisitorul (se aude un pocnet cand se deschide repartitorul si pedala se lasa un pic in jos).

 

Repartitorul de la Samurai nu are parghie. El se autoregleaza prin intermediul unei bile interioare.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Repartitorul de la Samurai nu are parghie. El se autoregleaza prin intermediul unei bile interioare.

 

Asta n-o stiam, scuze:al Omu' cat traieste, invata:wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Parerea mea:

- metoda corecta este descrisa de @ chivu gabriel

- aerisirea se face cu motorul oprit

- pentru eficienta maxima folositi sticla de lichid cu furtunasul pus pe aerisitor.

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

aerisirea se face intodeauna incepand de la traseul cel mai lung

daca pe el ramane aer, degeaba ai aerisit circuitele mai scurte, aerul de pe circuitul lung poate sa intre pe cele scurte

mai exista o varianta, am auzit ca este foarte buna, eu nu am incercat-o, sa lasi aerisitoarele putin destranse de seara pana dimneata cu rezervorul de lichid plin

gravitational, lichidul va impinge aerul afara...dar daca dimineata constati ca a curs tot lichidul... ai problema mai mare decat inainte, asa ca tot traditionala "FA PEDALA....LASA....FA PEDALA" ramane cea mai buna

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

@cristiblondu: intradevar e si asta o varianta la care nu s-a gandit nimeni insa problema a fost alta.

 

Am vorbit acuma cu omu care mi-a spus ca dupa multe ore de munca, timp in care a luat la rand toate conductele, a desfacut roti etc etc a descoperit unde era buba.

 

Samuraiul lui... ca multe alte de pe forum inclusiv al meu este Santana. Aerisitoarele cilindrilor spate pe care tocmai ii schimbase cu unii noi se afla sub conducta prin care circula lichidul. Concluzia, ori cat de mult aerisea instalatia cilindrii pastrau aer in jumatatea superioara a lor. Variantele ar fi fost de a ridica masina de cur vreo 45 de grade pana cand bula de aer ar fi iesit pe aerisitor.

 

El a procedat altfel: a desfacut rotile si a introdus cu o seringa lichid de frana pe langa garniturile cilindrilor. Dupa aceasta operatiune nu a mai fost nevoie de aerisire suplimentara, pedala fiind beton.

 

Ei ce ziceti de asta? Ce alte metode de aerisire s-ar putea folosi in cazul acesta? Cred ca cilindrii ar trebui amorsati in prealabil cumva.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Samuraiul respectiv are frana pe tamburi pe spate?

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Samuraiul respectiv are frana pe tamburi pe spate?

 

Da, ai vre-o idee?

 

Probabil ca o aerisire mai buna s-ar face prin desfacerea partiala holenderelor conductei la intrarea in cilindru decat prin folosirea aerisitoarelor care sunt pozitionate sub bula de aer.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

daca se potrivesc la filet sa inverseze conducta cu aerisitorul sau sa puna un cilindru de la cele japoneze....la mine stiu ca sunt cu aerisitorul deasupra.

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

daca se potrivesc la filet sa inverseze conducta cu aerisitorul sau sa puna un cilindru de la cele japoneze....la mine stiu ca sunt cu aerisitorul deasupra.

 

Am analizat si problema asta, nu se potrivesc la filet pentru a fi inversate.

 

Eu cred ca ele din fabrica vin cu aerisitorul deasupra insa daca vrei sa le inlocuiesti ai sansa ca vanzatorul sa-ti dea ceva compatibil cu aerisitorul jos.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Da, ai vre-o idee?

 

Probabil ca o aerisire mai buna s-ar face prin desfacerea partiala holenderelor conductei la intrarea in cilindru decat prin folosirea aerisitoarelor care sunt pozitionate sub bula de aer.

 

Sigur ca da.

Daca nu reglezi corect sabotii pe tambur, poti sa aerisesti pana crapi, nu vei avea frane. Ti-o spune unul patit, si este tehnic explicabil.

Nu conteaza pozitia cuplajului mai sus de aerisitor. Teoretic orificiul de alimentare iese in cilindru mai jos decat aerisitorul.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Mda, m-am uitat un pic in catalogul Unix si am gasit cilindrii in ambele variante. Iata de exemplu cilindrii Samco:

 

00173222.jpg.b22e521d821f1ca6b8a28d2b2f8d025f.jpg00171136.jpg.6768e4bb3cd635b5030d73e2522a382e.jpg

 

Atentie mare deci ce cumparati!

 

Aerisitorul trebuie sa fie sus, in dreptul suruburilor de fixare a cilindrului pe taler in cazul Samuraielor made in spain.

Daca totusi aveti pe masina varianta gresita de cilindru incercati sa faceti aerisirea pe la mufa de conectare a conductei si nu pe la aerisitor.

Editat de omoroka

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Sigur ca da.

Daca nu reglezi corect sabotii pe tambur, poti sa aerisesti pana crapi, nu vei avea frane. Ti-o spune unul patit, si este tehnic explicabil.

Nu conteaza pozitia cuplajului mai sus de aerisitor. Teoretic orificiul de alimentare iese in cilindru mai jos decat aerisitorul.

 

Si asta cu reglarea sabotilor ar putea fi o explicatie pertinenta insa nu a fost cazul nostru.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Buna ziua.Am avut curiozitatea sa studiez manualul de reparatie de Samurai (varianta spaniola) si am vazut ca circuitul de frinare are particularitatile lui si anume ca are doua circuite separate (fata si spate) intre ele fiind situata o supapa de inertie care are rolul de repartitor.In acest manual scrie ca aerisirea sa se faca cu ajutorul unei sticle cu furtun asa cum am mai zis si mai inainte si doar la 3 roti ale masinii si anume cele 2 din fata si STINGA spate.Scuzati faptul ca am scris stinga cu litere mari este doar pentru a sublinia importanta acestui lucru si nu pentru ca vreau sa zbier la cineva.Deci din spate doar roata stinga si cu motorul oprit.Si eu m–am uitat pe o pagina de piese de shimb de aici si am vazut ca exista 2 modele de cilindrii de frina asa ca grija cind cumparati piese de schimb.La cilindrii de frina cu aerisitorul jos este recomandat aerisirea lui pe la conducta mai bine decit pe la aerisitor.Si alt lucru de mare importanta este pozitionarea corecta a supei de inertie care este situata pe lonjeronul din dreapta al sasiului si a carei pozitie trebuie sa fie la 20–30 de grade fata de de linia orizontala.Nemontarea ei in aceasta pozitie poate duce la o frina ineficienta.PARTE_5 (arrastrado).pdf

  • Like 1
NU AI DRUM... INVENTEAZA-L. DRUMUL ESTI TU!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Buna ziua.Am avut curiozitatea sa studiez manualul de reparatie de Samurai (varianta spaniola) si am vazut ca circuitul de frinare are particularitatile lui si anume ca are doua circuite separate (fata si spate) intre ele fiind situata o supapa de inertie care are rolul de repartitor.In acest manual scrie ca aerisirea sa se faca cu ajutorul unei sticle cu furtun asa cum am mai zis si mai inainte si doar la 3 roti ale masinii si anume cele 2 din fata si STINGA spate.Scuzati faptul ca am scris stinga cu litere mari este doar pentru a sublinia importanta acestui lucru si nu pentru ca vreau sa zbier la cineva.Deci din spate doar roata stinga si cu motorul oprit.Si eu m–am uitat pe o pagina de piese de shimb de aici si am vazut ca exista 2 modele de cilindrii de frina asa ca grija cind cumparati piese de schimb.La cilindrii de frina cu aerisitorul jos este recomandat aerisirea lui pe la conducta mai bine decit pe la aerisitor.Si alt lucru de mare importanta este pozitionarea corecta a supei de inertie care este situata pe lonjeronul din dreapta al sasiului si a carei pozitie trebuie sa fie la 20–30 de grade fata de de linia orizontala.Nemontarea ei in aceasta pozitie poate duce la o frina ineficienta.[ATTACH=CONFIG]173750[/ATTACH]

 

Asa e. Eu nu am avut manualul spaniol dar chiar si in cel de japoneze scrie ca trebuie folosit furtunas cu un capat fixat pe aerisitor si cu celalalt intr-o sticluta cu lichid de frana pentru o amorsare perfecta si nu numai. :h5

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Eu am mai patit la Samuraiul lui Vitali care avea conversie pe discuri spate,daca nu scoteam etrieri si ii tineam cu fundul in sus nu puteam sa aerisesc.

 

asta e posibil de la asezarea lor in alta pozitie fata de cea data de fabricant .

ex: daca ai pus de golf 3 unde ei sunt pusi verticali (adica in lateralul rotii) si montat pe samurai deasupra rotii nu ma mir ca nu poti sa-i aerisesti.

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

La bicicleta lu fii-miu datorita pozitiei aerisitorului cam ca la cilindrii din discutie, aerisirea, am gasit-o pe net si se face invers decat la masini adica: se ia o seringa plina cu lichid ,se conecteaza la aerisitorul spate printr-un furtunas si se impinge lichidul in etrier iar aerul se duce in vasul de la ghidon la care am conectat un furtun cu punga (pt. a nu-l pierde),cu bicicleta ridicata de roata fata.In mod traditional nu am reusit insa asa in 5 min era gata.Probabil daca desfaci conducta la T-ul de pe punte,tii astupat T-ul sa nu pierzi lichid iar pe aerisitor introduci lichid pana vezi aer iesind pe capatul desfacut al conductei, cred ca s-ar rezolva.

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Practic, am procedat in functie de interventiile efectuate la instalatia de franare, astfel:

La oricare procedeu manopera trebuie efectuata de 2 persoane - una pe scaunul soferului la pedala frana, cealalta cu chei adecvate in mana la aerisitoare ( pompa , cilindri receptori).

1. Pompa demontata - pompa repusa pe pozitie, dopate gaurile holenderelor, pus lichid, prinderea conductelor dupa ce se amorseaza pompa. Amorsarea : se apasa pedala de frana in mod repetat 2-...ori pana se simte putina rezistenta) pana in podea si se elibereaza complet ( ncidecum curse incomplete). Cel de sub capota va avea grija ca atunci cand se elibereaza pedala sa obtureze gaurile de prindere a conductelor , folosind dopuri de cauciuc sau degete. Paharul trebuie sa aiba tot timpul lichid. Dupa amorsare se scot dopurile, pe rand, se va prelinge putin lichid pana la fixarea holenderelor de pe conducte, nesemnificativ.

Se trece la aerisirea cilindrilor receptori in ordinea numerotarii: spate 1 stanga , 2 dreapta; fata 3 dreapta 4 stanga.

Se apasa pedala de frana repetat (curse complete) se tine apasat, se slabeste arisitorul, cand pedala a ajuns in podea se strange aerisitorul dupa care se elibereaza pedala. Operatiunea se repeta pana iese lichid fara aer.

Atentie: daca se elibereaza pedala cu aerisitorul slabit-desfacut va trage aer.

Cel care face pedala va anunta pe cel care aeriseste: "Apasat" "Podea" iar cel care aeriseste va anunta dupa operatiunile de strangere - slabire a aerisitorului : "Pedala", astfel incat cel de la pedala sa nu elibereze pedala inainte sa fie strans aerisitorul.

2.Cilindri receptori demontati- cilindrul repus pe pozitie, fixat holenderul conductei, lasat aerisitorul cilindrului slabit pana se prelinge lichid, dupa care se aeriseste dupa procedeul susmentionat

  • Like 1
SAMURAI SJ stock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare