Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?


omoroka

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 1 an mai târziu...

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Am cumparat kit de revizie frane pe tamburi ,placute frana, inlocuit conductele de frana care pleaca din T cu cele de dacie,inlocuit lichid de frana dot 4 ,aeriit frane.Rotile nu merg infranate.Frana am pe fata, frana de mana tine.

Problema-prima pedala de frana e moale apoi la a doua imediat devine tare.E normal ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Am cumparat kit de revizie frane pe tamburi ,placute frana, inlocuit conductele de frana care pleaca din T cu cele de dacie,inlocuit lichid de frana dot 4 ,aeriit frane.Rotile nu merg infranate.Frana am pe fata, frana de mana tine.

Problema-prima pedala de frana e moale apoi la a doua imediat devine tare.E normal ?

 

Nu este normal.

SAMURAI SJ stock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Sigur ai aerisit cum trebuie?

 

La fel a fost si la mine si cand am aerisit din nou a disparut problema. Foloseste metoda cu furtunasul intr-un bidon de lichid de frana. In felul asta garantat nu trage aer inapoi.

Go big or go home.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Probabil ca nu ai respectat procedura corecta.

La frana pe tambur este un pic diferit comparativ cu frana pe disc.

In primul si primul rand, trebuie reglata distanta corecta dintre saboti si tambur.

Apoi aerisesti conform procedurii indicate de fabricantul masinii.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Avem frane cum trebuie dupa aerirea de azi!

Merci de informatii!

Azi la vale pe liber 70 km/h viteza ramane la fel.

Ma urc in logan pe liber 70 Km/h ajung la 95km/m la baza.

De ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Avem frane cum trebuie dupa aerirea de azi!

Merci de informatii!

Azi la vale pe liber 70 km/h viteza ramane la fel.

Ma urc in logan pe liber 70 Km/h ajung la 95km/m la baza.

De ce?

 

Aerodinamica, anvelope, presiune anvelope, greutate masinii....

Go big or go home.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Azi la vale pe liber 70 km/h viteza ramane la fel.

Ma urc in logan pe liber 70 Km/h ajung la 95km/m la baza.

De ce?

 

in plus fata de ce a enumerat Roskat:

3 cardane cu 6 cruci, 8 rulmenti in puntea fata, 6 rulmenti in puntea spate,

un reductor cu 5 roti dintate, 5 rulmenti, 5 colivii cu ace

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Cred ca aerisirea sistemului de franare la samurai este unul din marele minusuri pe care le-am gasit eu la veverita.

Dupa 3L de lichid de frana plimbati peste tot si vreo 4-5 metode de aerisit m-am hotarat sa schimb pompa de frana.

Intrebarea mea este urmatoarea:

 

Se potriveste de la vitara? Pot sa iau din dezmembrari o pompa de vitara cu tot cu tulumba si s-o pun pe samurai?

A mai facut cineva asta?

 

Multumesc!!

Go big or go home.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Cred ca aerisirea sistemului de franare la samurai este unul din marele minusuri pe care le-am gasit eu la veverita.

Dupa 3L de lichid de frana plimbati peste tot si vreo 4-5 metode de aerisit m-am hotarat sa schimb pompa de frana.

Intrebarea mea este urmatoarea:

 

Se potriveste de la vitara? Pot sa iau din dezmembrari o pompa de vitara cu tot cu tulumba si s-o pun pe samurai?

A mai facut cineva asta?

 

Multumesc!!

 

Merge si de Vw polo si e ce trebuie.Cred ca 1,4 benzina

KDJ 90, DID-163 hp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Merge si de Vw polo si e ce trebuie.Cred ca 1,4 benzina

 

Ceva de genu? http://olx.ro/oferta/pompa-centrala-frana-servofrana-si-rezervor-lichid-vw-polo-6n2-2001-ID1wqEt.html#5047df2f45

 

Vad ca este cu conductele orientate spre motor.

Go big or go home.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

cu un dispozitiv de vacum poti aerisi frana foarte bine si fara prea multe ajutoare,doar un compresor:wink:

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Din cate imi aduc aminte sunt 2 suruburi ce prind pompa de caroserie si distanta dintre ele e de 10 cm.Chiar de nu se potrivesc nu-i tragedie.Insa axul trebuie sa intre sa sa fie pe lungime.In mod categoric merge ,ca are Silviu de 3-4 ani fara probleme,dar poate trebuie un pic ajustari.

KDJ 90, DID-163 hp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Astept zilele astea o pompa de frana completa (inclusiv pedala de frana :ha:) si incerc sa o potrivesc in locul celei originale.

 

Este de pe un opel corsa 1.3 cdti 2003

Go big or go home.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Ca metoda de aerisire la mine a mers in urmatorul fel:

Se indeasa peste aerisitor indiferent unde ar fi el un furtunel care are celalalt capat inecat intr-un vas plin tot cu lichid de frana. Cu ajutorul unui prieten se apasa pedala de frana, se desface aerisitorul usor, dupa care se mai apasa pedala de cateva ori si se completeaza cu lichid nou in vas. Tot acest timp se verifica furtunasul sa nu traga aer, sau vasul sa nu ramana fara lichid. Aerul iese din conducte prin acel recipient bulburucind. Cand nu mai bulburuceste se strange aerisitorul si se trece la urmatoarea roata. Nu-mi mai aduc aminte dar parca se incepe cu conducta cea mai lunga.

La Samurai recomand conductele sa fie cat mai scurte (adica sa nu aiba bucle in cazul in care au fost inlocuite cu cele de papuc). Am observat ca daca nu sunt scurte frana tine mai jos. Daca aerisitoarele nu se desfac nu fortati sau cautati sa aveti pistonase de schimb. Imi cer scuze daca metoda a mai fost descrisa inainte,caz in care acest mesaj poate fi sters. Numai bine!

:wink:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se aeriseste corect instalatia de franare la samurai?

 

Mda, am rezolvat cu vacumul dar tot nu se aeriseste cum trebuie.

 

Pedala de frana e beton daca o calc de 2 ori cu motorul oprit.

Cum pornesti motorul...cum e balega.

 

Nu mai stiu cum s-o aerisesc...

Go big or go home.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare