Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Y60 - am ramas pe intuneric


opinion

Postări Recomandate

Salutare

Poate a mai patit careva asta si stie sa imi spuna pe unde si ce sa verific. Dupa ce am spalat masina acu vreo luna am pornit am mers putin si s-a ars lumina de pe dreapta (asa credeam eu). M aduc cumpar becuri, schimb becul, si cand il dau jos pe cel vechi surpriza - nu pare ars, verific siguranta - arsa. Bun. O schimb si dupa < jumate de ora de functionare se arde iar siguranta. Ieri ma manca si spal iar masina, schimb siguranta si plec. Cand eram pe drum spre casa ~ 1km - pas raman fara lumini, nu mai mergeau nici luminile nici pozitiile. Stie cineva ce ar putea determina arderea sigurantelor? Poate sa fii intrat ceva apa pe la vreo mufa de conexiune prost pozitionata?

Astept sfaturi

Mersi si sarbatori fericite tuturor.

Adrian

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

Am cugetat ceva timp la problema . Doar apa nu arde siguranta , asa ca ia-o la mana si verifica cablajele , probabil ca e un scurtcircuit care abia asteapta sa se manifecte din nou .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

asta este putin :off si imi cer scuze pentru asta , dar pun si eu o intrebare : nu cumva ai luat-o pe Ruby in ceva excursie ?

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

La vreo 5 saptamani dupa ce mi-am facut curaj, m-am pus pe munca sa vad si eu de ce nu am lumini. Conform schemei electrice ar trebui sa am 12V pe sigurantele din tablou si de acolo incep povestile mai grele (comutator, trasee spre faruri, masa incorecta ...). Bun, dar cum sunt eu norocos am gasit din prima problema - nu vine electronu la sigurante. Am cautat iar in schema si mai e o siguranta inainte in corpul de sigurante/relee de langa baterie, care e protejat de un capac mare negru. O scot si gata - e arsa - problema pentru cei care va stiti e de unde Dumnezeu imi iau eu ciudatenia aia (pe ea zice 25A PACIFIC). Aia e arsa se vede cu ochiu liber si Madi nu raspunde la telefon :hl

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

Salut,

 

Daca e d-aia paralelipipdeica/patratoasa se gaseste si la Unix, si mai peste tot. Cred ca daca mergi cu ea la un magazin de piese auto o gasesti sau ti-o pot aduce.

Eu am ars una albastra de 100 de Amperi cand am schimbat aletrnatorul pt. ca am atins cu firul caroseria. A costat destul de mult, dar asta de 25 de Amperi cred ca e mai ieftina.

 

 

Sorin

P.S. Ia vezi cu care seamana de aici.

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

@V1TARA: e exact ca in prima poza din google numa ca e maro (probabil sunt in functie de amperaj)

LE: de fapt e identica cu asta

Editat de opinion
Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

Siguranta asta este pe nou (aftermaket) in jur de 50lei. Pe OEM intradevar este destul de scumpa. Ma uit sa vad daca iti gasesc una prin garaj... :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

Nici o problema. Normal trebuie sa cauti "siguranta ptr japoneze" ...daca aveti vreun magazin specializat pe auto...de genului celui numit Vitan la noi la Bucuresti ar trebui sa gasesti siguranta cu pricina fara problema. Normal, poti face o punte cu o sarmulita pe siguranta DAR nu este recomandat, mai bine schimbi siguranta arsa cu alta noua.

 

In acelasi timp verifica si instalatia electrica (pe corespondenta sigurantei bineinteles) ptr ca e posibil sa ai un scurt care sa ti-o arda si pe cea noua. :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

Siguranta poate fi rapida ( adica reactioneaza rapid ) . Unele sunt doar punte , altele rapide .

Si eu recomand cercetarea in prealabil a problemei .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

mersi la toti de sfaturi. In prima zi care o sa o am libera o sa desfac cam tot ce se poate prin compartimentul motor sa vad daca reusesc se idetific problema. Desi patrolul e mare e destul de inghesuit pe acolo asa ca o sa dau jos bateria si rezervorul de apa de la stergatoare ca sa am acces mai usor.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

Nu e nici un stres ...instalatia la Y60 nu este foarte complicata. Incepe a verifica conexiunile de sub cutia cu sigurante. Acolo se strange mizerie care in conditii de umezeala creeaza scurturi de fire.

Dupa aia urmareste instalatia in special pe colturi unde se poate freca de caroserie.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

Buuun

Se pare ca la mine ciclurile de lucru la masina dureaza cam 2 ani (prietenii stiu de ce :ha:). Asa cum spuneam in posturile anterioare, cand cum ramaneam fara lumini, s-au ars pe rand siguranta aia de 25A, dupa de cateva ori cea de 15A de la farul dreapta, si de cateva ori si cea de la farul stanga. Acu x saptamani (parca ieri a fost), ma intorc eu linistit acasa de la iesirea din Apuseni, si norocul meu ca ajung pe lumina acasa ca atunci cand am parcat masina am vazut ca iar am ramas fara lumini, de data asta nici macar pozitiile nu mai functionau.

Cum nu prea circul cu masina, zic las ca o rezolv eu, daca nu se repara singura, asa ca azi vazand ca nu vine nimeni sa imi faca luminile :beat ma pun si verific sigurantele. Alea de 15A bune, aia de 25A arsa iar. Asa cum ziceau si colegii mai sus sigur trebuie sa fie un scurt pe undevam ... Pentru ca am avut chef, am desfacut aproape tot pe partea dreapta a masinii si in final cred ca am gasit problema, la un moment dat cineva cred ca a pus xenoane pe masina si cand le-a dat jos a lasat balasturile si la unul din ele (cel de pe partea dreapta) a taiat mufa si acum firele se atingeau cand si cum vroiau ele. Se vedea ca s-au carbonizat...

DSC09138_.thumb.jpg.6a14b5e158bf00ba110ec375557063a1.jpg

Cu ocazia asta am dat jos si motorasele de la stergatoarele de faruri, am desfacut banda izolatoare veche de pe fire si am facut curatenie pe acolo...

DSC09139_.thumb.jpg.79b44c99a46f277064a5bb355b910226.jpg

Urmeaza partea stanga.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

zimi si mie cum e cu motorasele ca eu vreau s ale arunc de acolo si pe alea de reglaj inaltime ale farului :)

nu de alta da am gasit o caruta de fire,mufe si prostii pe la mine pe acolo care stau degeaba si as prefer sa le arunc daca tot nu sunt utile:):):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

Cu motorasele e simplu. Pe harnessul care vine pe partea dreapta a masinii e mufa pentru cel din dreapta. Cand dai jos farul o sa ai access lejer sa lucrii pentru ca de acolo iti pleaca printr-un tub firele la mtorul din stanga si la claxoane. eu am taiat si firele si le-am izolat, asta asa ca sa fiu sigur ca vreodata cand n-oi avea ce face sa nu imi vina vreo idee sa le pun in functiune. Motorasele de la reglajul farului la mine nu sunt, s-a lucrat mai demult acolo, o adevarata porcarie ce era acolo. Azi am terminat de izlolat cam tot pe acolo, am schimbat si mufele de la faruri cu unele ceramice luate din piata cu 10 lei bucata, oricum mult mai bune decat ceea ce aveam acolo. Maine am in plan sa imping masina din garaj si sa spal cu simt de raspundere locul ala din fata, pentru ca acum am acces mai facil acolo, sa vad cum scot si noroiul din partea de jos a radiatorului.

Maine o sa fac si niste poze sa cu lucrarea finita ....

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - am ramas pe intuneric

 

Cu motorasele e simplu. Pe harnessul care vine pe partea dreapta a masinii e mufa pentru cel din dreapta. Cand dai jos farul o sa ai access lejer sa lucrii pentru ca de acolo iti pleaca printr-un tub firele la mtorul din stanga si la claxoane. eu am taiat si firele si le-am izolat, asta asa ca sa fiu sigur ca vreodata cand n-oi avea ce face sa nu imi vina vreo idee sa le pun in functiune. Motorasele de la reglajul farului la mine nu sunt, s-a lucrat mai demult acolo, o adevarata porcarie ce era acolo. Azi am terminat de izlolat cam tot pe acolo, am schimbat si mufele de la faruri cu unele ceramice luate din piata cu 10 lei bucata, oricum mult mai bune decat ceea ce aveam acolo. Maine am in plan sa imping masina din garaj si sa spal cu simt de raspundere locul ala din fata, pentru ca acum am acces mai facil acolo, sa vad cum scot si noroiul din partea de jos a radiatorului.

Maine o sa fac si niste poze sa cu lucrarea finita ....

 

 

 

daca vrei sa nu mai ai probleme urmatorii 20 de ani cu instalatia electrica te pot pune in legatura cu un prieten care imi reface mie TOATA INSTALATIA ELECTRICA DE LA ZERO :) .A mai facut aceasta operatiune la masini mult mai scumpe decat ale noastre unde reprezentanta nu gasea nici o eroare pe tester :) ...omul e foarte bun in electrica/electronica si e aproape de tine ...daca vrei da un pm si te pun in legatura.La mine efectiv se dezintegreaza unele izolatii originale de pe fire :(

Editat de timberland0910
Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare