Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Temperatura Motor Samurai


maxim007

Postări Recomandate

Re: Temperatura Motor Samurai

 

Buna seara ,

vin si eu cu o problema intalnita la samuraiul meu (santana) sj 413 din 89 . Ca si unii colegi care au scris mai sus acul de la temperatura imi statea tot timpul la limita de sus inainte de a ajunge la pragul critic , dar toate functionau bine , nu l-am fiert niciodata asa ca am presupus ca asa e normal. Ieri cand m-am dus la mecanic sa imi iau masina ( verificare chiuloasa , curatat supape , scaune supape...)imi spune mecanicul ca ceva nu e in regula cu temperatura ca urca prea mult . Intr-adevar temperatura la regim de relanti urca pana pe ,,rosu ,, . Am scos termostatul (acum circul fara el) dar temperatura tot la nivel ridicat este . Mentionez ca am urcat o panta de cca 300 m pe greu cam in 2000 de ture si temperatura a ajuns la maxim( fara sa fiarba motorul.

Acum nedumeririle mele sunt:

- de ce urca asa mult temperatura?

- e stricata sonda de temperatura?( am dat comanda de sonda si termostat);

- e posibil ca sa fie ceva furtun din circuitul apei infundat sa nu isi mai faca racirea?

 

Mentionez ca in momentul cand am ajuns la mecanic el mi-a zis ca a urcat prea mult temperatura si in radiator era putin ulei , maxim 30-50 ml. A mai strans o data chiuloasa si a zis ca imi aduce alta garnitura de chiuloasa ca sigur asta e prajita.

De ieri pana azi am mai circulat vreo 30 km dar in regim normal fara sa urce temperatura la maxim , doar la limita dintre normal si maxim( asta in conditiile in care nu mai am termostat pe masina acum).Mecanicul mai zicea ca s-ar putea sa fie si blocul crapat , dar cred ca daca era mai trebuia sa bage ulei in apa.

Am cunostinte minime de mecanica auto si am vazut ca aici suntem multi binevoitori de la care cred ca am de invatat.

Astept pareri si in acelasi timp va multumesc anticipat!

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Temperatura Motor Samurai

 

S-ar putea sa ai dreptate , trebuie sa verific si radiatorul.

In alta ordine de idei , a inceput sa imi bage iar ulei in apa , mai precis in vasul de expansiune....

Sincer m-am saturat , de o luna jumate stau fara masina asa ca m-am hotarat sa iau alt motor .

Daca cunosteti pe cineva care are un motor de vanzare benzina 1324 cc , G13A carburatie va rog sa ma anuntati .

O zi buna tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Temperatura Motor Samurai

 

Salut, daca te ajuta cu ceva iti pot trimite eu un radiator de proba(daca nu ai de unde sa procuri unul de mai aproape), testezi daca iti mai face figuri temperatura cu el si mi-l trimiti inapoi.

Anunta-ma daca crezi ca ai nevoie.

 

 

LE: ulterior am citit mai atent si am vazut ca ai scris ca baga ulei in vas. Totusi daca crezi ca te ajuta scrie-mi un pm.

Numai bine!

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Temperatura Motor Samurai

 

Revin cu vesti bune.

Dupa ce am schimbat motorul , ieri am luat masina de la service si surpriza , la mers lejer prin oras acul de la temperatura se ridica la maxim.

Asa ca azi cu forte proaspete am dat jos radiatorul , curatat schimbat apa in motor de 7-8 ori si alta surpriza acul era tot sus. Toate astea fara sa am termostat pe motor si totusi mi se parea ca nu e asa ridicata temperatura apei. Dupa masa am luat inca doi prieteni cu samuraiuri si am plecat pe dealuri cu tot cu un termometru de bucatarie . Dupa ce am urcat dealurile din zona (pline de noroi) masor temperatura : 75 de grade iar dupa 30 de secunde a inceput deja sa scada , cu motorul pornit la relanti.

Cu asta sper sa se fi rezolvat problemele si sa ma bucur de masina. Mentionez ca deja am dat comanda de senzor de temperatura si de termostat.

Va multumesc pentru sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare