Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Problema la aprindere Samurai '92


Apollyon

Postări Recomandate

Va salut si va cer ajutorul, este un film SF pentru mine si rezolvarea lui poate ajuta si pe alti posesori care se lovesc de aceasta problema!

 

Simptome: Masina porneste normal si functioneaza normal cca 15-20 minute dupa care se opreste motorul si refuza sa porneasca. daca este lasata 2-3 ore porneste iarasi, si face la fel insa asta nu la 100 % din cazuri. Din verificarile mecanicilor urmatoarele piese au fost eliminate ca si suspecte: pompa de benzina noua (a facut si cu cea veche face si cu cea noua), comp de bord, filtru de benzina, bobina de inductie, fise etc) Vinovatul principal (banuit) este urmatoarea piesa pe care nu o gasesc niciunde:

 

http://i93.photobucket.com/albums/l69/Drinovanpaul/download_zps18de54f4.jpg

http://i93.photobucket.com/albums/l69/Drinovanpaul/download1_zpscb051c08.jpg

 

Este un senzor care se gaseste in delcou...si cred ca se numeste "senzor hall".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema la aprindere Samurai '92

 

piesa respectiva este senzorul CAS, are codul 33140-80C10 si de nou are fabulosul pret de 1250 de ron.

 

ia imprumut un delcou/senzor bun si asigura-te ca aceasta este problema.

la dezmembrari probabil ca nu-ti va vinde nimeni doar senzorul, asa ca o sa iei delcoul cu totul.

stii de unde: valcea, sebes, orastie.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema la aprindere Samurai '92

 

Merci de raspuns! Am comandat deja delcoul cu tot! La pretul pentru piesa noua merita sa-ti iei un alt motor! Delcoul cu tot l-am gasit la Sebes la decentul pret de 150 ron! Am cumparat piesa cam orbeste in sensul ca nu suntem 100% siguri! Insa maine o sa am raspunsul!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Problema la aprindere Samurai '92

 

Montat pe masina..deocamdata functioneaza normal, sper sa ramana asa! Pentru cei care aveti probleme similare o posibila rezolvare este schimbarea senzorului respectiv!

 

S-a rezolvat problema definitiv?

Am aceeasi problema si caut sa cumpar un delcou,unde mai exact ai gasit,la ce vanzatori?

Multumesc!

Samurai 1.3 carburator :old (viitoare injectie )

Admit it.You've allways been crazy about topless models. :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema la aprindere Samurai '92

 

Merci de raspuns! Am comandat deja delcoul cu tot! La pretul pentru piesa noua merita sa-ti iei un alt motor! Delcoul cu tot l-am gasit la Sebes la decentul pret de 150 ron! Am cumparat piesa cam orbeste in sensul ca nu suntem 100% siguri! Insa maine o sa am raspunsul!!

 

M-ar interesa datele de contact de la dezmembrarea din Sebes. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Problema la aprindere Samurai '92

 

Fratilor la aproape 2 ani de la schimbarea piesei s-a dus dracul si asta, acelasi comportament. Dupa un drum de 15 km cand motorul este bine incalzit i se intrerupe curentul la bujii, incepe sa dea rateuri. Am sa comand un alt delcou doar pentru piesa respectiva, asta daca nu gasesc senzorul ala pe undeva la pret decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare