Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Crack Mio Spirit 480 ?


bogdan.sb

Postări Recomandate

  • 8 luni mai târziu...

Re: Crack Mio Spirit 480 ?

 

Nu stiu daca este voie sa umblam cu "crack-uiala" in vazul lumii pe aici... asa ca pentru Moov si Spirit intrati singuri aici si va alegeti unul din unlock-urile de acolo.

 

Dupa ce va descalciti (sau nu) urechile prinse cu unlock-ul aparatului :grin:, instalati pe el orice soft WinCE doriti. Ozi este o optiune preferata de multi.

Bafta :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Crack Mio Spirit 480 ?

 

Eu unul am renuntat la gps-uri dedicate de cand au aparut telefoanele aste performante.Anul asta am fost de 3 ori in delta si intr-o expeditie de de 8 zile prin munti folosind telefonul mobil cu niste harti editate in prealabil si incarcate,mai mult daca ai net iti poti face harti online .Avantajul tel este ca il ai mereu la tine,dispune de procesor mai bun,capacitate mare de memorie etc.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Crack Mio Spirit 480 ?

 

Eu unul am renuntat la gps-uri dedicate de cand au aparut telefoanele aste performante.Anul asta am fost de 3 ori in delta si intr-o expeditie de de 8 zile prin munti folosind telefonul mobil cu niste harti editate in prealabil si incarcate,mai mult daca ai net iti poti face harti online .Avantajul tel este ca il ai mereu la tine,dispune de procesor mai bun,capacitate mare de memorie etc.

 

Foarte corect in legatura cu performantele telefoanelor/tabletelor de ultima generatie:

- procesoare mai bune, memorie RAM mai buna/mare pentru procesare, zoom, incarcare, manipulare harti respectiv track-uri

- display mult mai performant cu rezolutie si culori net superioare PNA-urilor

- posibilitate (pt. cei ce au pachet de date cu trafic mare) de a incarca la nevoie, live, in limita semnalului GSM, harti online

 

Memoria de stocare este la fel in ambele cazuri, depinde de ce SDcard foloseste fiecare. La telefoane merge de obicei pana la 32-64GB in timp ce la cele dedicate un maxim ar fi 8-16GB (suficient totusi pentru cam tot ce inseamna harta in Romania).

 

Singura chestie care ma face ca in continuare sa folosesc PNA-ul (de multe ori in paralel cu smartphone-ul ce-i drept) este calitatea receptiei GPS care, in diverse vagauni a lasat de dorit pe telefon. Cred totusi ca in curand senzorii GPS de pe telefoane se vor alinia celor de pe PNA-uri.

 

Si ca sa nu fiu offtopic (info de mai sus s-ar incadra mai degraba la "hardware") in materie de softuri eu folosesc:

- PNA: onroad IGO8, offroad OziExplorer + hartile militare si hartile GE Hybrid

- telefon: onroad IGOprimo, offroad Oruxmaps + hartile militare si harta offline OSM Romania (mai am pe el instalat si Androzic, free si el + hartile militare - merge cam pe aceeasi platforma ca OziExplorer)

 

Sper sa fie de folos celor care nu stiu sa-si "prelucreze" singuri GPS-urile dedicate. Pe telefon e mult mai simplu.

Atentie ca la deblocarea (unlock) PNA-urilor riscati daca nu faceti totul cum trebuie sa stricati (aproape iremediabil) aparatul. O copie de rezerva este obligatorie inainte de a incepe si recomandat, in caz de "dezastru", sa aveti si CD-ul original cu care a venit aparatul.

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Crack Mio Spirit 480 ?

 

Multumesc pentru sfaturi "rockshox".... O sa incerc sa vad daca reusesc sa iau ceva de acolo.

Eu ma gandeam si la ceva pe leptop dar ca sa folosesti Google maps iti trebuie internet si aici este o problema in zonele Off...

Partea proasta ar fi hartile care sa cuprinda si drumurile forestiere...greu de procurat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Crack Mio Spirit 480 ?

 

Multumesc pentru sfaturi "rockshox".... O sa incerc sa vad daca reusesc sa iau ceva de acolo.

Eu ma gandeam si la ceva pe leptop dar ca sa folosesti Google maps iti trebuie internet si aici este o problema in zonele Off...

Partea proasta ar fi hartile care sa cuprinda si drumurile forestiere...greu de procurat...

 

Dupa cum am scris si mai sus eu folosesc hartile GE (Google Earth maps) OFFLINE... poti si tu, pe orice dispozitiv alegi sa folosesti, fara conexiune la net.

Softul MOBAC stie sa converteasca harti in orice format ai nevoie, pentru cam orice aparat alegi, fie el laptop cu GPS extern, tableta sau telefon, PNA (GPS dedicat, cum ai tu).

 

Pentru GE offline ai destul de lecturat, spor!

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?43192-OziExplorer-discutii&highlight=Atlas

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?79350-Google-Earth-in-Mobac&highlight=Atlas-%26gt%3BNew+Atlas

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?38530-OZI-Explorer-calibrare-harti

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare