Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vitara John Bucovat - renasterea


ancuta_laurentiu

Postări Recomandate

hai sa mai animam putin lumea pe aici.

sa va arat la ce lucrez in timpul liber.

 

o vitara normala cu SL de 5 cm si anvelope 235/75/15.

dorinta proprietarului? sa fie mare...

a luat de la Roly un kit de Body Lift de 6 cm.

cine monteaza, eu...

surpriza a fost ca nu prea aveam pe ce sa montez acel kit.

masina avea la mastic negru si teroson la greu in acele zone.

la montaj au aparut si alte surprize.

podeaua se tinea in scaune, spuma pliuretanica de umplutura

 

clar trebuia facut ceva

IMG_20140218_164211.thumb.jpg.e9a92073b65cb4e6bdfe703375bcfb46.jpg

IMG_20140218_164259.thumb.jpg.b5fd3cd3a4a8634d843c4782c121d9a1.jpg

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

O alta lucare care pare marunta la inceput, dar se dovedeste a fi MARE. Asa e cu Vitarele, cand incepi sa le desfaci, te prinzi de cap...

In alta ordine de idei, daca tot o vrea MARE, de ce nu pui kit de 10 si gume de 31? Eu zic ca da bine! Uite si o poza cu a mea:

20140317_165658.jpg.68b91599abe4162b2e59c6d1d65d60f6.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

masina a ajuns la mine in ograda pentru modificari majore.

schimbare caroserie pe acelasi sasiu.

si daca tot e desfacuta bucati, verificata toata cap coada si in functie de buget imbunatatiri

IMG_20140226_181237.thumb.jpg.89e0e385af002dc34d01e17cb51f6714.jpg

IMG_20140226_181225.thumb.jpg.84331d6fc0770edd9bc7fd2a69a727e2.jpg

IMG_20140310_182035.thumb.jpg.676c595f22ef2981551a977d661e88d9.jpg

IMG_20140310_182004.thumb.jpg.ac83d64d1ccd1ae20b4d1ca67deb4dbe.jpg

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

O alta lucare care pare marunta la inceput, dar se dovedeste a fi MARE. Asa e cu Vitarele, cand incepi sa le desfaci, te prinzi de cap...

In alta ordine de idei, daca tot o vrea MARE, de ce nu pui kit de 10 si gume de 31? Eu zic ca da bine! Uite si o poza cu a mea:

 

arata bine masina ta Florine, insa tu vii cu produsul finit. la asta e de munca.

vezi autobusul meu daca iti place http://forum.club4x4.ro/showthread.php?77765-The-big-guy

 

am testat ceva look-uri sa vedem cam cum ii sta

 

am ajuns la concluzia ca ii sta bine fara motor:banana afar' cu troliul (albert al tau functioneaza? :)

IMG_20140311_185355.thumb.jpg.02abf24e09cb6d5603afabc953dabe8f.jpg

IMG_20140311_180359.thumb.jpg.8895bc8c6be707d269adbac712589603.jpg

IMG_20140311_180455.thumb.jpg.7d8e8f2aff3c88f84da2649fd77d5915.jpg

Editat de ancuta_laurentiu

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

imi cer scuze ca nu am poze cu intreaga lucrare.

insa voi incerca sa surprind principalele activitati.

 

am montat blocant pe puntea spate Lock right http://www.powertrax.com/ multumim adam_moga 80

i-am pus sl de 7 cm si BL de 8cm

in acest moment masina e complet dezechipata si se afla la tinichigerie si vopsit integral , teroson, isonorizant etc etc

IMG_20140316_124113.thumb.jpg.bab6fba7c8d0ee464b6241112c3ca443.jpg

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

DE CATEVA ZILE LUCREZ PE LA MOTOR.

cam plangacios. scurgeri de ulei cam pe la toate simeringurile si garniturile

motorul a fost fiert de cateva ori. dovada uleiul s-a depus pe motor. va fi curatat si pe interior.

capacul de la distributie spart. o gramada de mizerie a intrat pe spartura.

s-au schimbat 2 suruburi de la fulia de acesorii pentru ca erau rotunde in cap.

rezolvat si pinionul din capul vibvrochenului ce actioneaza cureaua de distributie ce era intepenit. am ramas surprins ca atunci cand am tras de el ca se misca vibrochenul. dupa ce am consumat un spray degripant si ceva benzina si-a dat drumul, reusind sa inlocuiesc astfel si simeringul de acolo.

am dat baia de ulei jos si am constatat ca suruburile de la cuzineti si biele erau slabe.

IMG_20140316_132720.thumb.jpg.744eb4339dab21f0b5dc8253f1eee2b8.jpg

IMG_20140316_132724.thumb.jpg.2bf9ed5b83f2403d80dfa2f25593aa37.jpg

IMG_20140316_132732.thumb.jpg.2429a0a2eadc3774b61e6c19f813caae.jpg

IMG_20140318_172109.thumb.jpg.8f0d9777aaa896bb4b59fb2843487dde.jpg

IMG_20140318_152309.thumb.jpg.6947d43826aae2529924431f1bcf7eef.jpg

IMG_20140318_152325.thumb.jpg.cc0b797ee83690869789087b4a2d9688.jpg

IMG_20140318_152331.thumb.jpg.5952b7918a7c2977539cfb7f4b7c7aef.jpg

IMG_20140318_152340.thumb.jpg.fa251642ce93ced8cfc9d84337404d2b.jpg

IMG_20140318_152442.thumb.jpg.f63478f5a68dd9c0b7cf92b5e0027cc4.jpg

IMG_20140318_152714.thumb.jpg.0b1dc8a9c3b302fc1b9b1ae0d0d7ef86.jpg

IMG_20140318_152719.thumb.jpg.eb85295c4e0258705b1c36c545024d28.jpg

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

am continuat lucrul la motor.

inlocuit garnitura la baia de ulei, curatata si vopsita.

montat distributia si capacul aferent.

montat volanta noua si kitul de ambreaj de kevlar.

de asemenea am schimbat garnitura la admisie

e gata motorul pentru montaj pe masina.

mai am doar de pus ulei nou.

IMG_20140319_180009.thumb.jpg.805c3777bfd321169538b6fd2fcca373.jpg

IMG_20140319_163553.thumb.jpg.03affda92e58791e2ee79a39dc570a7b.jpg

IMG_20140319_170822.thumb.jpg.0ce987a683baaefe46e27e8bbc5e6a53.jpg

IMG_20140319_173405.thumb.jpg.78f4d7367d756fd492b0599e680b8d17.jpg

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

O alta lucare care pare marunta la inceput, dar se dovedeste a fi MARE. Asa e cu Vitarele, cand incepi sa le desfaci, te prinzi de cap...

In alta ordine de idei, daca tot o vrea MARE, de ce nu pui kit de 10 si gume de 31? Eu zic ca da bine! Uite si o poza cu a mea:

 

ce kit de 10 ai recomanda?din ce consta?niste detalii nu ar strica,si un pret binenteles

poate la urmatorii clienti putem recomanda asa ceva

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

am continuat lucrul la motor.

inlocuit garnitura la baia de ulei, curatata si vopsita.

montat distributia si capacul aferent.

montat volanta noua si kitul de ambreaj de kevlar.

de asemenea am schimbat garnitura la admisie

e gata motorul pentru montaj pe masina.

mai am doar de pus ulei nou.

 

adevarat ambreaj ai pus

am vazut ca ai volanta noua la kitul de ambreaj:wink:

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

Laur,ne troliem data viitoare aman2 sa vedem care duce mai mult:))

Al meu merge brici..+wireless de 20 m ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

frumoasa lucrare.

spor in continuare sa ai:wink:

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

Sa vedem ce iese...cu atatea trolii nu o sa mai ai pe cine trolia :)

mai Albert. toliul l-am luat sa ma ajut pe mine nu sa troliez masinile altora.

daca am dat o mana de autor, asta nu inseamna ca de fiecare data eu voi fi cel care va asigura trolierea.:ha:

 

azi s-a montat permanent hard top-ul.

masina prinde contur

IMG_20140326_154635.thumb.jpg.eda3c6ab770ad4b859b63b9e4b94ca9a.jpg

IMG_20140326_154644.thumb.jpg.4210d5e82370e458e53164833364cdf6.jpg

IMG_20140326_154624.thumb.jpg.67e7476573ceb557053dde708cbe2b7f.jpg

Editat de ancuta_laurentiu

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

Arata frumos de tot, insa am o nedumerire: de ce s-a optat pentru o fixare definitiva a hard-topului? Nu se putea pune un cheder care sa izoleze cat de cat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

Arata frumos de tot, insa am o nedumerire: de ce s-a optat pentru o fixare definitiva a hard-topului? Nu se putea pune un cheder care sa izoleze cat de cat?

 

masina are chederul insa, se stie ca iarna hard topul faca zgomote enervante.

asta e motivul pentru care ii punem silicon de termopane :grin:

 

am mai mesterit cate ceva pe la masina.

instalatia electrica e aproape gata.

transmisia fata revizuita si montata.

sper ca saptamana asta sa punem motorul sus...

IMG_20140328_181324.thumb.jpg.c7715c7368dded15a63cd240a055dbc8.jpg

IMG_20140328_153422.thumb.jpg.9985445fe4dc0ee64a112419cb876aec.jpg

IMG_20140328_153435.thumb.jpg.9cbb4bb63f493ebcda1235e1c5c4b89c.jpg

IMG_20140328_153444.thumb.jpg.57532dfd94cdf61e0fa3de92f06cb8e5.jpg

IMG_20140330_141731.thumb.jpg.c1f5124829751446bf328847b4157112.jpg

IMG_20140330_124303.thumb.jpg.fd52059d3622ce5a3c4690fce6a34c51.jpg

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara John Bucovat - renasterea

 

pe masina au fost puse:

- Snorkel

- fendere laterale

- instalatia de clima

- incepem confectionarea placii de troliu.

- de asemenea, aseara tarziu am pus motorul doar pe tampoane.

IMG_20140401_182733.thumb.jpg.43847951e0c3126ff081442745400505.jpg

IMG_20140401_142607.thumb.jpg.24c3e533b7c0c9fea7cb8554f06f47c0.jpg

IMG_20140401_163426.thumb.jpg.d8ff2be8ec247220d00275e25b053a83.jpg

IMG_20140401_174420.thumb.jpg.8ad5125f80ccef9d877c38e45e0ad2a6.jpg

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare