Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Rateuri / detonatii la pornire


MihaiK

Postări Recomandate

Salutari, zilele acestea a inceput Pininul sa aiba niste apucaturi ciudate:

 

Cand pornesc dimineata se aude o explozie puternica, eu cred in admisie, deci cred ca e o detonatie in admisie si apoi motorul moare, apoi la a doua cheie porneste. Asta se intimpla dimineata(dupa ce masina a stat cel putin 10 ore fara sa o pornesc). Nu se intimpla in fiecare zi ci aleatoriu.

 

 

Mentionez ca mai patesc cand sta masina la relanti(in asteptare la bariera, in trafic etc.) si doar dupa ce sta aprox 5 min sa se aprinda martorul check engine si sa aud detonatii(greu da auzit daca nu cunosti masina si le-as descrie ca fiind surde/sunet infundat)

Cateodata mai si tremura de numa in relanti. Stiu ca astea se intimpla de la bujii proaste si de asta am de gand sa schimb bujiile cu toate ca au aprox 5000 km si mai precizez ca nu stiu daca la service au pus ngk, cert este ca a mers ok 5000 km.

 

Va rog ajutati-ma cu un sfat. Ce sa fie treaba aia cu detonatiile? De la ce se detoneaza benzina/vapori in admisie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rateuri / detonatii la pornire

 

Salut, incepe cu bujille chiar daca au 5000 km, cine stie ce ti-au montat baietii, eu am patit-o, in loc de ngk aveam no-name :D.Este bine sa incepi cu ce este mai ieftin, la indemana si ai putea sa faci singur.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rateuri / detonatii la pornire

 

Salut, va multumesc de raspunsuri.

Da, am sa incep cu bujiile doar ca am hotarat ca oricum sa le schimb cu ngk(se gaseste pe aici codul de bujii cu care scapi de problemele astea), bobinele dupa.

 

Masina nu are gpl.

 

Sa inteleg ca aceste detonatii se intimpla atunci cand aprinderea nu este efectuata corect?

Oare imi puteti explica cum si de ce se produc aceste detonatii?

 

Multumesc

 

 

LE: bujiile nu sunt NGK acum am verificat in fisa de service:dr, nu e vina lor ca nu am precizat ca vreau NGK, le voi schimba

pana atunci va rog sa ma informati daca exista posibilitatea sa fi afectat cu ceva acele detonatii motorul, galeria de admisie etc.?

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare