Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inertia fule cut off


Flo123123

Postări Recomandate

Re: Inertia fule cut off

 

Inertia fuel cut off inseamna ca alimentarea se taie in caz de oprire brusca (ex: ai intrat in pom).

Ce vrei tu, ar trebui sa taie alimentarea in caz ca inclinarea masinii depaseste x grade si sistemul trebuie sa nu fie inertial.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inertia fule cut off

 

Inertia fuel cut off inseamna ca alimentarea se taie in caz de oprire brusca (ex: ai intrat in pom).

Ce vrei tu, ar trebui sa taie alimentarea in caz ca inclinarea masinii depaseste x grade si sistemul trebuie sa nu fie inertial.

 

Da, si ?

Eu nu vreau, eu intreb daca are asa ceva . Se pare ca nu...

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inertia fule cut off

 

frumos pus,nu il vinzi asa cum este sa il dezmembrez.

Nu m-am hotarat inca ce voi face. Inca testez piata, cat as lua pe epava vs cat m-ar costa sa o fac OK

Nu are decat caroseria de schimbat, in rest e OK

si actele sunt la zi, in sensul ca e platita taxa de mediu

 

F

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inertia fule cut off

 

azi ma sunat cineva si cred ca pentru masina ta pentru piese sa faca un calcul sa vada cat sunt piesele.

 

Probabil ca nu din partea mea

Putem continua pe privat, interesul e pt o caroserie cat mai completa mai ales fatza.

Florin

0722 31 31 93

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inertia fule cut off

 

frumos pus,nu il vinzi asa cum este sa il dezmembrez.

 

in nici un caz nu ma apuc de dezmembrat.

Am alte treburi , nu ma ocup cu asta si automat as pierde bani si timp

Daca vrei sa o iei cum este, poti face o oferta

Florin

0722 31 31 93

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inertia fule cut off

 

Nu are decat caroseria de schimbat, in rest e OK

 

aha, la fel am si io, doar de schimbat caroseria la Jimny2.

 

dar dupa ce pe Jimny1 l-am facut bucati, l-am vopsit si reasamblat la loc, nu-mi mai trebuie asa ceva pt restul vietii.

 

caroseria cind o cumperi o primesti cheala, fara nimic in interior. doar tabla si geamuri.

trebuie sa montezi sute de repere, bord, aeroterma, instalatie electrica, sute de surubele de zeci de tipuri, de capse, te ia de cap cind vezi ca nu se mai termina.

plasticele exterioare sunt prinse de caroserie cu niste clipsuri de plastic care majoritatea se distrug la demontare.

sunt de vreo 10 feluri, fiecare costa intre 5 si 10 lei si sunt in jur de 200.

urechile de pe overfendere si praguri, in care de clipseaza bradutii aia, au prostul obicei sa se rupa. trebuiesc lipite in pozitia perfecta, altfel la montaj nu se mai clipseaza.

suruburile de la aripile fata cu care sunt prinse pe sasiu, se rup la desfacere.

in spatele contraaripilor fata sasiul este macinat de rugina, o sa trebuiasca refacuta zona.

cind desfaci suruburile care tin caroseria pe sasiu, o sa te apuce depresia.

panourile de plastic in jurul geamurilor spate au si ele niste urechi care se rup.

caroseria cind o cumperi tot o sa trebuiasca sa o repari pe ici pe colo si sa-i dai o mana de chimicale pe burta.

 

 

daca doar muti caroseria echipata de pe o masina pe alta, da, e relativ simplu.

 

 

apuca-te de treaba si la final spune-ne cum a fost.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inertia fule cut off

 

aha, la fel am si io, doar de schimbat caroseria la Jimny2.

 

dar dupa ce pe Jimny1 l-am facut bucati, l-am vopsit si reasamblat la loc, nu-mi mai trebuie asa ceva pt restul vietii.

 

caroseria cind o cumperi o primesti cheala, fara nimic in interior. doar tabla si geamuri.

trebuie sa montezi sute de repere, bord, aeroterma, instalatie electrica, sute de surubele de zeci de tipuri, de capse, te ia de cap cind vezi ca nu se mai termina.

plasticele exterioare sunt prinse de caroserie cu niste clipsuri de plastic care majoritatea se distrug la demontare.

sunt de vreo 10 feluri, fiecare costa intre 5 si 10 lei si sunt in jur de 200.

urechile de pe overfendere si praguri, in care de clipseaza bradutii aia, au prostul obicei sa se rupa. trebuiesc lipite in pozitia perfecta, altfel la montaj nu se mai clipseaza.

suruburile de la aripile fata cu care sunt prinse pe sasiu, se rup la desfacere.

in spatele contraaripilor sasiul este macinat de rugina, o sa trebuiasca refacuta zona.

cind desfaci suruburile care tin caroseria pe sasiu, o sa te apuce depresia.

panourile de plastic in jurul geamurilor spate au si ele niste urechi care se rup.

caroseria cind o cumperi tot o sa trebuiasca sa o repari pe ici pe colo si sa-i dai o mana de chimicale pe burta.

 

 

daca doar muti caroseria echipata de pe o masina pe alta, da, e relativ simplu.

 

 

apuca-te de treaba si la final spune-ne cum a fost.

 

Ma cam speriasi, zau!

Pina la urma caut una neinmatriculata dar intreaga, o pun pe sasiul ,puntile, motorul si cutia mea OK si ce ramne incerc sa vand bulk !

Poate fi o idee, nu ?

 

F

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inertia fule cut off

 

si daca iei una neinmatriculata trebuie sa iei dupa 2005 in sus ca daca iei sub 2005 tot trebuie sa desfaci interiorul ca nu se pupa mufele la motorul tau si cred ca greu gasesti masina dupa 2005 la un pret bun ca sa iei caroseria,nu mai am piese de fata momentan,dar fa o lista cu ce iti trebuie si vedem eu luni plec in Germania sa aduc ceva la tocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inertia fule cut off

 

si daca iei una neinmatriculata trebuie sa iei dupa 2005 in sus ca daca iei sub 2005 tot trebuie sa desfaci interiorul ca nu se pupa mufele la motorul tau si cred ca greu gasesti masina dupa 2005 la un pret bun ca sa iei caroseria,nu mai am piese de fata momentan,dar fa o lista cu ce iti trebuie si vedem eu luni plec in Germania sa aduc ceva la tocat.

 

Pai spusei, imi trebuie caroseria completa, eventual fara haion spate

Daca nu gasesc, o dau asa cum e..

 

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inertia fule cut off

 

S-ar putea sa fie ceva soft, in sensul in care se taie alimentarea cu benzina din ECU si asa ramane pina un reset din interfata autorizata.

in zona de business cu care ma ocup, e uzual ca la o alarma mare, un bit sa fie trecut din "1"" in ""0"' de exemplu sau invers si obiectul e blocat pina la o deblocare soft executata de un inginer ''autorizat''

Idei ?

Multumesc

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare