Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope de 31 sau mai mari?


Flo123123

Postări Recomandate

Va salut dragi colegi

Ma gandesc sa pun o marime usor mai mare la caucioace.

Am 265/70/15 resapate copie AT BG Goodrich si as pune ceva nou

pe 31'' sau 32'' chiar, am rotile originale pe 15 cu et-20 (parca)

 

Am urmatorea intrebare: merge oare aceasta schimbare fara nici un fel de modificare ?

 

Multumesc,

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Va salut dragi colegi

Ma gandesc sa pun o marime usor mai mare la caucioace.

Am 265/70/15 resapate copie AT BG Goodrich si as pune ceva nou

pe 31'' sau 32'' chiar, am rotile originale pe 15 cu et-20 (parca)

 

Am urmatorea intrebare: merge oare aceasta schimbare fara nici un fel de modificare ?

 

Multumesc,

Florin

 

daca suspensia e in mintile ei, poti pune 32" fara modificari. daca vrei ca masina sa se miste decent, pune 31".

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Acum stau drept si gandesc exact.

Azi am o inaltime totala a anvelopei de 75.2 cm

Cu 31'' o sa am 78.74 cm

diff = 3.54 cm, in garda la sol 1/2 = sub 2 cm

Daca ma uit ca ce am e resapat, ma gandesc ca diferenta e si mai mica de 2cm, probabil 1 cm real.

Pai nu prea merita, in conditiile in care resapatele mele au sub 2000 km de la achizitie.

Va rog sa ma combateti (sau nu..)

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

...

Am 265/70/15 resapate copie AT BG Goodrich si as pune ceva nou

pe 31'' sau 32'' chiar, am rotile originale pe 15 cu et-20 (parca)...

 

la mine in CI a masinii scrie la marimi de roti 265/75/15 ... jantele originale au 15" 7JJ si ET-20.

 

265/75/15 inseamna un diametru exterior de 778mm ...asta vine 30.64" ...deci sa zicem ca 31/10.5/15 este o marime fezabila fara modificari ale suspensiei originale (daca e in mintile ei).

 

am 2 seturi de roti, alea originale, profil de asfalt (Cooper Discoverer M+S) cu marimea 265/75/15 , si setul al2lea cu profil MT (Cooper STT) pe marimea 31/10.5/15 ....ambele sunt montate pe jante originale 15" 7JJ ET-20.

Intre cele 2 seturi de roti nu simt ca masina trage mai greu cu 31", in schimb diferenta de consum exista. Nu este mult in plus la consum, ceea ce ma face sa cred ca de fapt profilul (MTul e mai putin eficient la consum) si greutatea anvelopelor/rotilor dau acea diferenta de consum (cam 0.5-1L in plus la 100km, oricum asta e masurata destul de ochiometric, metoda plin la plin, deci nu stiu cat de precisa e masuratoarea).

 

Probabil o sa schimb anvelopele cu 265/75/16 (804mm diametru, echivalent 31.6/10.5/16), profil Cooper ST Maxx , un singur set, si asta e, castig 1" la diametru, deci vreo 10mm real la garda la sol, probabil jante 16" 8JJ ET-30 ... va trage ceva mai greu, dar e suficient ptr mine. Ca profil, la ce si cum ma dau eu, un AT mai agresiv e suficient, sau sa zicem un MT mai cuminte. Mentionez ca am OME +5cm, deci nu-mi fac probleme de frecat/atins in caroserie.

 

Bafta! :h5

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Pune 32/11.5 !

 

Am avut ocazia sa compar cu 33/10.5/15 si masina tragea mult mai bine si chiar si la consum s-a simtit pe traseul Bucuresti-Bistrita.

 

Salut

Pe jantele originale 15" 7J ET-20 nu prea merge latimea de 11.5, sa mai dau bani si pe alte jante...hm... ma mai gandesc.

Are cineva 32/11.5/15 pe jante 7J ET-20 ?

 

Merci

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Salut

Pe jantele originale 15" 7J ET-20 nu prea merge latimea de 11.5, sa mai dau bani si pe alte jante...hm... ma mai gandesc.

 

Salut,

Pune linistit pe 7J. In felul asta o sa profiti la maxim de inaltare si totodata vei reduce la minim sansele de dejantare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Pune 32/11.5 !

 

Am avut ocazia sa compar cu 33/10.5/15 si masina tragea mult mai bine si chiar si la consum s-a simtit pe traseul Bucuresti-Bistrita.

 

Salut

Pe jantele originale 15" 7J ET-20 nu prea merge latimea de 11.5, sa mai dau bani si pe alte jante...hm... ma mai gandesc.

Are cineva 32/11.5/15 pe jante 7J ET-20 ?

 

Merci

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Salut

Pe jantele originale 15" 7J ET-20 nu prea merge latimea de 11.5, sa mai dau bani si pe alte jante...hm... ma mai gandesc.

Are cineva 32/11.5/15 pe jante 7J ET-20 ?

 

Merci

Florin

 

De ce sa nu mearga....???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

De ce sa nu mearga....???

 

Depinde de meseriasul de la vulcanizare :wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Salut

Pe jantele originale 15" 7J ET-20 nu prea merge latimea de 11.5, sa mai dau bani si pe alte jante...hm... ma mai gandesc.

Are cineva 32/11.5/15 pe jante 7J ET-20 ?

 

Merci

Florin

 

Dupa cum am spus, sfatul meu este sa le pui linistit. Eu am avut 31/10.5/15 pe jante 5J. E super ca profiti de maximul inaltarii oferite de balon, iar de dejantari poti uita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

De ce sa nu mearga....???

 

Mai bine zis : producatorii de anvelope recomanda o janta mai lata

http://www.coopertire.co.uk/tyres/off-road-4x4/summer/discoverer-stt

 

In cazul de fata recomanda o janta de minim 8J

 

Florin

Editat de Flo123123
LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Mai bine zis : producatorii de anvelope recomanda o janta mai lata

http://www.coopertire.co.uk/tyres/off-road-4x4/summer/discoverer-stt

 

In cazul de fata recomanda o janta de minim 8J

 

Florin

 

Cooper zice ca laltimea jantei sa fie in intervalul 8-10'' si recomanda pe cea de 9"

E diferenta de 2'' respectiv 5cm intre ce recomanda Cooper si ce am eu (7")

Mi se pare mult ..

Asa ca pe cine sa "cred" mai mult ?

Pina la urma daca a avut cineva o janta de 7'' pe care a pus un 32/11.5/15 sa-mi spuna si mie cum a fost si ma voi hotari.

 

Multumesc inca o data si scuze daca sunt insistent.

 

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Am pus fara probleme 11,5 pe jante de 6 J , si 12,5 pe 7 J ... Nu sunt singurul , se poate ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Am pus fara probleme 11,5 pe jante de 6 J , si 12,5 pe 7 J ... Nu sunt singurul , se poate ...

 

Merci

Acum discutie pe alta axa..

Cu et-ul la -20 or fi probleme de atingere?

Ce stiti?

Sa nu fie nevoie de distantiere, ca nu am!

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Din cate imi aduc aminte , nu sunt probleme la -20 . Insa chiar nu stiu cum ar fi cu bara fata , ca la mine au venit intodeauna fara bara sau cu roti foarte mici si ulterior s-a pus bara custom si roti mari ( "33 ) , dar la care a necesitat ceva ciocaneala la prag , la o nervura taietoare . In afara de aceasta ajustare minora , nici o problema .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Re: Anvelope de 31 sau mai mari?

 

Pina la urma am luat 31 10,5 15 stt cooper pe motiv de tractiune , nu de marime

Am zis sa nu fortez cu 32'' mai ales ca la ce aplicatii am eu, mai important e profilul MT in loc de garda la sol

Va voi tine la curent cu prestatiile cooper discoverer stt

Editat de Flo123123
LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare