Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.


mselejan1981

Postări Recomandate

Buna ziua,doresc sa incerc si aceasta metoda,poate reusesc ceva.

Am un Pinin 1,8 Gdi,masina mergea super bine,fara nici un semn de defecte,nici un martor aprins in bord,totul ok.Intr-o zi s-a oprit din mers si nu a mai pornit.Am dus-o la 3 mecanici,niciunul nu reuseste sa o repare,toti spun ca nu o vede tester-ul.Au verificat pompa de benzina,bujii,bobine,imobilizator cheie,toate sunt functionale.Unul a reusit sa o porneasca tragand o alimentare cu plus de la baterie intr-o mufa la motor,problema este ca acum da rateuri si nu mai treag motorul si la rece scoate fum negru,si daca ii scaote mufa de la debitmetru sta la relanti,daca o pune inapoi moare motorul.

Va rog daca puteti sa imi dati ceva sugestii ar fi bine venite.Multumesc anticipat,stima si rescpect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Salutare, asa cu ti-a indicat si colegul mai sus e foarte posibil sa se fi stricat calculatorul de injectie(cum deschizi capota si te uiti la masina se afla pe clopotul suspensiei din stanga, e cutia aceea neagra in care intra o mufa cu multe fire). Incearca sa il duci la cineva care se ocupa cu reparatii de acest gen si sa iti spuna daca e sau nu de acolo. Daca nu sti pe nimeni care sa se ocupe cu reparatii computere spune si te imdrumam noi.

 

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Va multumesc mult pentru asistenta , am dus masina la un electrician sa vedem ce verdict da si daca e destul de priceput .

Preventiv in cazul in care nu se descurca, indruma ti ma spre cienva care se pricepe !

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Din pacate la GDI-ul asta in Romania nu pare sa se priceapa nimeni cu adevarat, toata lumea mai mult o da cu presupusul. Unii o nimeresc mai bine, altii nu. Dar probabil ca daca le iei pe rand si le repari pe toate pana la urma se rezolva aproape orice problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Salut, oare ai rezolvat ceva?

 

Mi sa oprit si mie azi noapte la 100 de metrii de casa motorul si nu a mai pornit,toate astea dupa ce inainte, pe drum tot mergea in suturi in sarcina. Nu stiu ce sa ma mai fac cu motorul asta.

 

Va intreb pe voi cei patiti cu computerul de injectie: inainte sa moara(din cauza computerului) mergea in suturi?

 

Mie in iarna a inceput sa mearga in suturi in mers constant dar aproape insesizabil.

Dupa care a inceput sa mearga tot mai prost si uite ca in sarcina s-a oprit motorul si nu l-am mai putut porni.

 

 

Ps. Nu s-a aprins nici un martor in bord, nimic.

 

 

Oare unde sa incep sa caut?

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

O fi el fain si frumos si confortabil si sportiv Pinin-ul dar e, cum zic englezii, "pain in the ass" la capitolul exploatare si intretinere. Ia-ti Grand Vitara, vei trai mult mai relaxat ;)

 

Nu mai am confortul si zvâcul din Pinin cu GV dar am liniste, distractie fara griji, buzunarele nepraduite si mai ridic capota doar cand pun lichid spalare parbriz sau cand schimb uleiul ;)

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

:grin: stiu cum zici matteo, multumesc de sfat dar nu prea pot sa ma despart de pinin.

Eu nu am avut probleme cu el in 2 ani aproape deloc, inafara de trepidat care oricum nu ma prea deranjat ca nu trepida foarte tare.

Multumesc de urari sper sa rezolv problema asta.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

salut, kedu!

ai verificat calculatorul de injectie de pe roata din dreapta? daca l-ai verificat si nu ai descoperit nimic vizual (condensatorul albastru desprins), incearca sa pui alt caculator de proba. daca nici asa nu porneste, incearca sa localizezi si sa verifici caculatorul principal - probabil ca e undeva in interior, prin spatele torpedoului - un mecanic mi-a spus kestia asta cand i-am povestit de un alt Pinin la care se verficase deja primul calculator si tot nu pornea. si poate ar trebui sa verifici si traseele de la benzina, si tabloul de sigurante.

eu mai am un bmw e 36 si asta vara am fost cu el italia-germania; pe drum a inceput sa-mi mearga in suturi si am crezut (personal) ca-i de la pompa de benzina sau debitmetru; am sunat in tara la mecanici, si mi-au zis ca n-are cum sa fie pompa de benzina deci ramanea debitmetru; dupa ca am keltuit pe acolo o gramada de bani si am ajuns cu kiu cu vai in tara (am mers in suturi 2200 km), am descoperit ca sa "impuscase" cablul de plus de la pompa de benzina, si in momentul cand s-a desprins de tot nici n-a mai pornit masina (intre timp am schimbat debitmetrul si senzorul pozitie arbore cotit - bineinteles ca n-au avut nici un efect, dar erau posibile cauze pentru mersul in suturi si kiar pentru fatul ca masina nu pornea - dar astea iti ies pe tester)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Iti multumesc frumos de sfaturi.

Am dus masina la service sper sa depisteze problema si sa fie usor de rezolvat si din punct de vedere financiar si fizic.

 

Ps. Tare cred si eu ca e pompa de benzina sau cum ziceai mai sus ceva contact/cablu. Dupa mersul in suturi a ramas efectiv fara putere si lam oprit, dupa care nu a mai vrut sa porneasca. Sper totusi ca pompa de inalte sa fie intreaga si functionala deoarece e foarte scumpa una noua.

 

 

Multumesc mult!

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Saluut, inca nu am incercat deoarece nu am avut timp dar zilele acestea am sa deschid un topic acolo si va tin la curent daca aflu ceva.

 

Asteot totusi un raspuns de la mecanici mei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Update: joi m-au sunat de la service ca au gasit problema si ca e o supapa blocata pe turul de benzina(nu stiu exact despre ce supapa e vorba), au curatat supapa respectiva si masina pornea si mergea excelent. Am fost rugat sa duc 10 litrii de benzina sa o alimenteze si sa o tina sub observatie si totodata sa bage un aditiv. M-am dus sa duc benzina, am bagat-o in rezervor cu aditiv cu tot si am fost martor cand au pornit masina (ca sa o lase sa mearga sa o tina sub observatie) si am plecat fericit ca masina merge.

Cand i-am sunat vineri am fost informat ca au oprit masina dupa ce au tinut-o sub observatie, au pus carenajul inapoi pe motor si cand sa ma sune sa vin dupa ea nu a vrut iarasi sa pornesca.

Acum a fost trimis computerul de injectie la un electronist la verificat.

Daca calculatorul e ok nu stiu de unde sa o mai apuc.

 

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Dupa doua saptamani de stat in service inca nimic, calculatorul de injectie e bun.

Am luat masina de la serviceul unde o duc de obicei si am dus-o la reprezentanta unde inginerul si-a cam pus mainile in cap cand a auzit ca e GDI. Oricum tare ma supara ca, computerul a fost desigilat deci cine stie cand va intra apa in el sau va face condens si va făta si asta.

 

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

salut! vorbesti de calculatorul care se afla deasupra amortizorului fata-dreapta? acela e "sigilat" doar in zona mufei, ca in rest el se desface de la ceva suruburi. am auzit de la cineva care are opel astra, ca el a desfiintat acel calculator - rezultatul este ca masina consuma mai putin, dar nu-i mai functioneaza aerul conditionat. in caz de extrema...dar nu ma intreba cum a procedat ca n-am avut timp sa vorbesc mai multe...eram la o spalatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Salutare, da este vorba de computerul acela de pe amortizorul fata dreapta.

Mam linistit daca zici ca e sigilat doar in zona mufei. Am mai vazut ca avea dopuri de silicon si unde sunt suruburile.

La Pinin computerul asta se ocupa doar de injectie.

Oricum serviceurile,de la noi, sau cel putin de la mine din oras, sunt praf in materie de GDI, toti dau sfaturi si solutii dar nu rezolva nimic.

S-au cam fofilat si astia de la reprezentanta cand auzit ca aduc un GDI care nu porneste.

 

 

Multumesc de informatii.

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Buuun, azi am primit verdictul. Am aflat de ce nu mai porneste masina.

Dupa cateva saptamani(cam mult dupa parerea mea) simdoua service-uri au ajuns la concluzia ca s-a stricat pompa de inalta presiune(exact asta credeam si eu ca s-a dus) si un regulator de presiune(nu prea vad cum sau dus astea deodata dar ma rog).

In concluzi reparatia la reprezentanta ma costa undeva la 9000 de lei.

Ma si amuza suma asta sincer:sp.

 

In primul rand nu prea vad cum s-ar fi stricat regulatorul si pompa de inalte deodata.

In al doilea rand am asteptat atat de mult(cateva saptamani) sa ii gaseasca ceva ca aproape nu ma mai supar.

 

Cred ca voi duce masina la un prieten la atelier si voi schimba acolo pompa de inalte cu una din dezmembrari. Asta daca e chiar pompa de inalte si nu microfiltrele.

Cat despre acel regulator nu stiu ce sa zic.

Sper sa nu patiti nici unul ca mine ca e tare costisitor de reparat aceasta masina si aparent la noi sunt afoni mecanicii cand vine vorba de GDI.

 

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Uita-te pe topicul despre pompele de injectie si microfiltre. Am postat si eu pe acolo niste alternative. In general se strica doar niste senzori, nu pompa in sine.

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56483-Ajutor-Pompa-injectie-pajero-3-2-did&p=978364#post978364

Editat de Hyadum
:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Pinin 1,8 Gdi,a murit motorul din mers.

 

Salut, multumesc mult de raspuns.

Din pacate nu se prea aplica la mine deoarece pompa de 3.2 DiD difera fata de cea de 1.8 GDI.

Mai caut solutii sa vad poate exista vreo solutie.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare