Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI


MihaiK

Postări Recomandate

Salutare tuturor, dupa cum am spus intr-un post anterior am patit-o si eu cu Pinin-ul care m-a lasat in drum la 100 de metrii de casa. Initial masina a mers in suturi, intrerupea ca mai apoi sa se opreasca in drum fara sa mai vrea sa porneasca.

Asta s-a intimplat in 20 iunie si din 21 a tot stat in service-uri, prima luna am tot batut service-urile de renume din Cj dar nici unul nu i-a gasit problema ca mai apoi sa hotarasc sa o duc la reprezentanta, unde dupa mult timp i-au gasit problema si anume s-au stricat doua piese vitale: pompa de inalte si regulatorul de inalta presiune. Oferta lor pentru reparatie nici nu merita discutata deoarece ajunge lejer la 10.000 de lei, da exact, 100 de miloane, mi se pare aberant...

Am hotarat sa iau masina de acolo pe platforma si sa o duc la un prieten la atelier unde sa o repar de capul meu cu piese din dezmembrari.

Am comandat o pompa de inalte si urmeaza sa caut si un regulator.

 

Aici am nevoie de un sfat de la voi: mi s-a spus ca pompa nu face presiune chiar cat trebe si ca regulatorul fluctueaza(cred ca de asta a si mers in suturi). Asa ca m-am gandit sa schimb totusi doar regulatorul de presiune inalta cu unul din dezmembrari. Voi ce parere aveti? Sa schimb si pompa? Sau sa imi vad de treaba si sa schimb doar regulatorul(asta in ideea ca pompa de la dezmembrari poate fi mai praf ca si a mea)?

 

Pana una alta m-am apucat de desfacut. Am dat jos partea de plastic a admisiei, bobinele, clapeta, galeria de admisie si am ajuns la regulator. Regulatorul e situat in fata pompei de inalte, spre faruri.

Odata dat jos i-am facut niste poze si le-am trimis vanzatorului de piese din dezmembrari ca sa stie ce sa imi trimita.

Voi posta mai jos niste poze sa vedeti despre ce e vorba.

 

Lista de sarcini ar fi asta:

Sa curat admisia si clapeta(habar nu aveam ca se poate aduna atata mizerie in ele)

Sa blochez EGR(incerc sa evit pe cat posibil deounerile in admisie)

Sa schimb regulatorul de presiune inalta si pompa daca ma hotarasc sa o schimb si pe aia- tineti minte, nu baga cat ar trebui presiune dar ar merge.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Astazi am reusit sa curat clapeta, nu am facut poza inainte de curatare sa vedeti ce mizerie avea adunata(din graba am uitat sa fac poza). Am reusit sa o curat cu greu, singurul produs care functioneaza bine in cazul asta e CarbCleaner.

 

Asa arata clapeta dupa curatare.

image.jpg.499547b275b69a32b238fa5bb0e29b05.jpg

image.jpg.a17ca6ff47746884493b460a8902d042.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Salutare, zilele trecute am reusit sa schimb regulatorul de presiune inalta si pompa de presiune inalta.

Pentru inceput as vrea sa precizez ca nu este o lucrare foarte grea, ce a fost cel mai dificil a fost de curatat galeria de admisie care avea depuneri serioase pe ea de circa 3-4 mm depunere pe peretii admisiei, am reusit sa curat toata mizeria(care era intarita acolo) cu jetul si spuma activa.

 

Cum a precizat un alt coleg de forum intr-un topic anterior(cel despre microfiltre si pompa de inalte) este greu de dat jos tabla care protejeaza pompa, am adoptat metoda lui si am indoit o cheie de 12 astfel a fost mult mai usor sa desfac suruburile.

 

Regulatorul se da jos usor fiind prins in 3 suruburi. Ce am observat insa interesant este ca exista microfiltru si in regulator. Microfiltrul este situat pe partea unde conducta de benzina intra in rampa de injectie(se va putea observa usor in pozele de mai jos).

Microfiltrele se scot usor cu un surub cu filet taios si rar. Infiletati surubul in microfiltru si apoi trageti(cu simt) afara microfiltrul. Atentie insa sa nu gauriti microfiltrul ca asa intra mizerie in piesa.

 

Problema mea este ca odata montata pompa si regulatorul, adica odata ce am inlocuit piesele stricate, masina tot nu porneste, dau la automat si face la fel ca si cand era pompa veche si regulatorul vechi pe motor- adica nu porneste(tineti minte, cei de la reprezentanta miau spus ca trbuie schimbata si pompa de inalte si regulatorul).

Eu ma gandesc ca ar trebui amorsata instalatia de alimentare.

Intrebare pentru cunoscatori: Exista posibilitatea ca motorul sa nu porneasca din cauza ca nu este amorsata instalatia? Daca da, cum se poate amorsa?

 

Multumesc.

image.jpg.eaf1dc3ac6d724ece008c7eed86cc47b.jpg

image.jpg.36efb2e81554d65000df589ece5a3e04.jpg

image.jpg.b17eff7905c2004e8c9bfa93d5ae4a66.jpg

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Pana aflu ce si cum cu amorsarea instalatiei am hotarat sa desfac pompa pe care am dat-o jos de pe masina- cea declarata stricata de cei de la reprezentanta sa vad ce s-ar fi putu strica in ea.

Pompa de 1.8 GDI difera mult fata de cea de 2.0 GDI. Odata ce desfaceti suruburile ca sa scoateti capacul principal(pe partea unde intra in motor/unde o loveste cama) o sa vedeti ca iese capacul si inelul in care loveste cama.

Sub acestea se afla un burduf de metal(s-a mai discutat despre el si in posturi anterioare)- atentie sa nu ciupiti sau sa indoiti burduful metalic ca s-a dus pompa!

Scoateti O-ringul de cauciuc care este sub burduf intr-o fanta. Odata scos O-ringul fanta ramane "goala"- cu doua surubelnite faceti parghie din doua puncte diametral opuse astfel incat sa puteti scoate afara burduful cu pistonul pompei.

De aici vi se deschide calea si totul e la vedere.

Partile de sub pompa(egalizatorul de presiune si celalalt "cilindru" care nu orea stiu ce face) se scot tot prin tragere fiind imtroduse fortat in locasurile lor.

Eu am gasit la mine o gramada de mizerie, mai ales intre acele placute care actioneaza ca niste supape, placute care trebuie sa fie lipite perfect intre ele.

Ce am mai observat interesant este ca, pe placuta care are 4 "brate"/supape una dintre ele este stramba, adica nu este indoita la acelasi unghi ca si celelalte 3.

Nu stiu daca trebuie sa fie asa sau s-a indoit cumva. Va rog, cei care stiti raspunsul sa mi-l dati si mie. Eu personal sunt de parere ca toate bratele ar trebui sa fie la fel, m-am uitat si duc toate in acelasi loc deci asa ar fi normal sa fie toate la acelasi unghi.

 

Detalii in pozele de mai jos.

image.jpg.7b7f8d098a11a581c85060ec1a278377.jpg

image.thumb.jpg.c97da3e90a47e0f7a152450d9ad6b499.jpg

image.thumb.jpg.83cdfc78d1ae78e94996c2683e7fd993.jpg

image.thumb.jpg.5724249e5f2993b1512f13222c37a0a0.jpg

image.thumb.jpg.bd04ad6bac8b35da122eb92e9fb595a5.jpg

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

salut, Kedu. nu pot sa-ti confirm de undeva, dar cred ca acel brat ar trebui sa fie in acelasi plan cu celelalte. intrebarea e de ce este indoit, daca pe acolo trece doar benzina (bine sub presiune mare) - nu cumva acea piesa trebuie inlocuita? otelul are niste calitati, dar odata degradat, isi poate modifica aceste calitati...eu vad piesa respectiva ca pe un arc - o data intins pre tare nu-si mai revine la forma initiala.

e posibil aceea sa fie problema (in cazul asta nu-i complicata deloc - cauta un atelier de strungarie cu masina "CNC" (ceva strung asistat de PC) si fa-ti piesa din nou).

 

cat despre pornit: eu am avut stricat calculatorul acela de injectie situat pe amortizorul din dreapta. desi era treaba cu condensatorul acela mare, albastru din mijloc - desprins, am facut rost de alt calculator, care avea deja problema rezolvata - era "innecat" in silicon. problema a fost ca pana sa-mi dau seama de ce nu pornea (numai dupa ce mi-am adus aminte ca citisem inainte pe forum de kestia asta :)), am pornit masina de mai multe ori, fortand-o. asta a facut sa se strice de tot acel calculator (pe langa condensator s-au ars si niste tranzistori) si dupa ce am montat noul calculator si am vazut ca tot nu porneste, mecanicul mi-a zis ca ii "innecata" si ca sunt doua posibilitati: 1. scoti bujiile si dai la automat o data, de doua ori - o sa sara benzina afara de acolo, 2. o tragi cu alta masina, bagi a 2-a si tot asa dai la automat pana porneste (a doua metoda e mai periculoasa pentru cureaua de distribuitie - poate sa sara de la punct).

 

bafta in continuare. astept vesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Salut, multumesc de feedback!

 

Am sa incerc odata curatand bujiile.

Apoi am aflat de la un coleg de pe forum ca atunci cand a montat pompa la masina lui a pus intai distributia la punct/la semn pe pozitia 0 cum s-ar zice si apoi a montat pompa.

 

Posibil sa fie asta problema la mine deoarece eu am scos pompa veche si am pus pompa noua in loc. Probabil ca de asta nu porneste ca nu am respectat chestia cu distributia. Nu stiu de ce la mine in manual nu scrie absolut nimic de asta.

 

Oricum incerc sa o pornesc dupa ce curat bujiile.

Daca asa nu merge voi da jos pompa, voi pune distributia la semn si voi pune apoi pompa inapoi si sa vad asa daca porneste.

 

Multumesc

 

 

LE. Ps am indreptat si bratul la placuta din pompa "stricata". Cred ca de aia pierdea presiune. Problema e ca nu prea am cum sa o testez.

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Azi am pus pompa mea veche inapoi, cea desfacuta si curatata de mine si masina tot nu porneste. Da semne cum ca ar vrea sa porneasca, ba chiar a luat-o pentru cateva secunde dar s-a oprit mai apoi. Sincer nu mai inteleg nimic din mizeria asta.

Bujiile le-am verificat inainte sa scot pompa luata din dezmembrari si sa o pun pe cea veche pe care am curatat-o si nu erau ude deloc, semn ca masina nu era innecata.

Scanteie are am verificat si asta inca o data.

Mai verific daca ii vine benzina din rezervor cum trebuie(am mai verificat asta dar na... nu se stie nici o data) si mai verific odata computerul de injectie(si pe asta l-am mai verificat odata).

Daca nici asa nu rezolv nimic apai chiar ca nu mai stiu ce sa-i fac.

 

 

 

LE: din moment ce am pus inapoi pompa originala a masinii(dupa ce am curatat-o am sperat sa porneasca cu ea dar nu a pornit) am adus acasa pompa cumparata din dezmembrari(tineti minte cu asta nu a dat nici macar un semn cum ca ar vrea sa porneasca) si am desfacut-o si surprizaaa, a fost umblat in ea, am putut spune sigur asta dupa suruburi si dupa faptul ca a fost asamblata gresit inapoi(stiu de la cea originala a masinii care am desfacut-o saptamanile trecute cum se asambleaza corect-am facut poze la fiecare etapa). Dupa mintea oricui ar fi logic sa o asamblez corect inapoi si sa o pun sus si sa incerc asa dar problema este ca am observat pe placuta aceea cu "urechiuse" de care am vorbit si mai sus, ca toate "urechiusele" sunt drepte- in plan cu restul placutei, pe cand la pompa originala a masinii cand am desfacut-o am observat ca sunt putin indoite fata de restul placutei(am scris si mai sus despre asta, in acel caz erau 3 din 4 indoite la acelasi unghi si una putin mai dreapta- pe care am ajustat-o eu dupa celelalte).

Acum intrebarea este: Cum trebuie sa fie urechiusele? Drepte-ca la pompa de care am vorbit aici adica cea din dezmembrari sau la un anumit unghi ca si pe pompa originala a masinii?

Mentionez ca pompele astea doua au exact acelasi cod! Nu difera constructiv deloc!

 

Va rog daca stie cineva ceva legat de pompa asta de GDI sa imi spuna si mie. Daca stie cineva cum trebuie sa fie placuta aia si urechiusele de pe ea il rog mult sa imi spuna si mie.

Daca are cineva o schema a pompei il rog sa mi-o trimita si mie si contra cost, nu conteaza, vreau doar sa rezolv odata problema asta.

 

 

Ps. In poza se vede cum sunt urechiusele. Se poate compara poza asta si cu cele de mai sus si se poate observa ca aici urechiusele sunt drepte pe cand in pozele de sus respectiv la pompa originala a masinii sunt indoite.

 

 

Numai bine!

image.jpg.c15a4af182b610faccfffedb05bba5fb.jpg

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

salut!

ai verificat totusi inca o data calculatorul de injectie de pe roata din drepta? ar trebui sa iei unul de pe alta masina si sa faci verificarea asta. dupa cum am scris si mai sus la acel calculator se pot strica si niste tranzistori si asta nu se vede cu ochiul liber (sau il duci la verificat la un electronist de televizoare cum am facut eu - asta e treaba pentru ei :) ).

si mai este si senzorul de pozitie arbore cotit.

dar daca zici ca da sa porneasca si se opreste ar tebui sa cauti pe tot traseul combustibilului...

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Salut George, uite ca nu am incercat inca cu alt computer, nu prea am de unde sa procur unul de imprumut dar voi incerca cumva. Computerul a fost totusi verificat de un electronist destul de recent si a zis ca e ok.

Traseul de benzina l-am verificat, e ok.

Mai incerc cu pompa asta asamblata corect inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Mi-am luat inima in dinti si dupa ceva vreme m-am apucat de Pinin(iarasi).

De data aceasta am luat o masina perfect functionala de pe care sa iau piese sa pun pe a mea pana porneste.

Masina pe care am luat-o are motor identic si este din acelasi an. Ieri cu cativa prieteni buni(priceputi in ale masinilor si motoarelor) am inceput sa transplantam cate o piesa/element in speranta ca Pinin-ul va porni.

Am inceput cu computerul de injectie(l-am schimbat pe cel al masinii mele cu cel de pe masina donatoare) a pornit si a mers 5 secunde dupa care a murit si nu a mai vrut sa porneasca.

Am schimbat pompa de presiune inalta(cu cea de pe masina donatoare)- nici un rezultat

Schimbat regulatorul de presiune(cu cel de pe masina donatoare)- nici un rezultat

Schimbat o electrovalva(cu cea de pe masina donatoare)-nici un rezolvat

Schimbat senzor pozitie ax cu came(cu cel de pe masina donatoare)-nici un rezultat

Schimbat injectoare+ rampa(cu cele de pe masina donatoare)-nici un rezultat

Schimbat pompa din rezervor(cu cea de pe masina donatoare) nici un rezultat

Schimbat corp clapeta(cu cea de pe masina donatoare)- nici un rezultat

 

Tineti minte ca in devizul primit de la service scria ca sunt stricate pompa si regulatorul de inalta presiune? Ei bine nu erau alea. Au facut o diagnosticare gresita.

 

Ce am verificat:

Distributa sa fie la semne- axele cu came se aliniaza- la vibrochen nu am ajuns sa ne uitam ca nu am putut da fulia mare jos

Aprinderea- este scanteie pe fiecare bobina, pe fiecare bujie.

 

Nu imi vine sa cred ca am schimbat atatea si ca masina inca nu porneste.

Un lucru foarte important as zice eu este ca da sa porneasca dar nu porneste.

Scoate si fum pe evacuare(dand la denaror) dar nu porneste.

 

Va rog pe cei care mai aveti vreo idee cu ce as mai putea sa ii fac sa imi spuneti si mie ca deja nu mai am idei.

 

Am facut un video sa vedeti mai bine cum se comporta:

 

 

Multumesc

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

salut.

dupa toate operatiunile astea ar trebui totusi sa incerci sa o pornesti in doua moduri:

1. trasa (tractata) - o legi de alta masina, in momentul in care incepe sa te traga sa ai bagata viteza a doua si sa pleci cu ambreiajul calacat la podea. - acesta metoda poate fi periculoasa ca distributia poate sari de la punct.

sau

2.sa scoti bujiile, sa dai la automat pana sare toata benzina de acolo de la bujii, sa pui bujiile la loc si apoi sa incerci sa o pornesti din nou.

 

ti-am mai zis ca eu am avut problema cu calculatorul de injectie situat pe roata din dreapta. tot asa am incercat de multe ori sa o pornesc, pe semne ca s-a innecat si m-a luat capul cand am schimbat acel calculator cu un altul si tot nu a pornit. simtomele arau aceleasi ca in filmuletul prezentat de tine. dupa aia am plecat de la service si mecanicul m-a sunat dupa o ora si mi-a zis ca merge - probabil a pornit-o tractata, ca nu mi-a zis exact.

acu sa fii atent ca ai facut multe operatii si daca ea a fost innecata in tot acest timp nu mai stii ce piese sunt ok si care nu...

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Salut George, am reusit sa o pornim ieri.

La atelierul in care lucram a trecut un mecanic batran(sunt foarte recunoscator ca ne-a iesit in cale) si ne-a sfatuit sa curatam bujiile(lucru mentionat si de tine de altfel) sau sa le schimbam cu unele uscate, lucru care l-am si facut si masina apornit la sfert.

Nici nu pot sa descriu sentimentul cand am vazut si auzit ca a pornit.

 

Multumesc si pe aceasta cale oamenilor care m-au ajutat si multumesc si tie George pentru sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Saut George, da, mai stiu. Piesa stricata a fost pompa de presiune inalta+ regulatorul de presiune inalta care fluctua.

Apoi banuiesc ca in incercarile noastre de a o porni am stricat cumva si computerul de injectie asa ca a fost nevoie si de un computer functional.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cred ca ar trebuie sa ingros ceea ce scriu mai jos - cred ca e o cocluzie cel putin in cazul acestei masini:

daca vi se opreste in mers si apoi nu mai porneste e posibil sa fie una din piesele mentionate de Kedu mai sus. cu atat mai mult daca e kiar calculatorul de injectie situat pe roata din dreapta (situatia cea mai frecventa pentru masini din perioada '99-'01, datorita unui condensator mare si albastru aflat in interiorul calculatorului, care se desprinde de pe placa cu circuite datorita vibratiilor din mers - eroare de proiectare insusita de Mitsubishi la acel timp - se rezolva "innecand" condensatorul in silicon pe placa respectiva), atunci nu mai incercati sa porniti masina!!! se pare ca efectul este 1. se inneaca bujiile, 2. se poate arde (deteriora) calculatorul de injectie situat pe roata din dreapta, in sensul ca are niste tranzistori foarte sensibili si imposibil de inlocuit care se pot praji in interior - mie asa mi s-a intamplat si se pare ca si lui Kedu - ambii am fost nevoiti sa inlocuim calculatorul de injectie situat pe roata din dreapta dupa ce am incercat (fortat) de mai multe ori sa pornim masinile.

 

ah si Kedu:

te rog mai pune o data cate o poza daca se mai poate cu regulatorul si una cu pompa ca eu nu m-am prins care e unul si care e cealalta...

Editat de Tavi D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Multumesc @Mihnea!

George, postez acum pozele ca sa se inteleaga care e pompa si care e regulatorul.

 

Am hotarat sa descriu aceste doua piese in postari diferite ca sa inteleaga mai bine.

Daca adminul considera ca nu e ok asa, il rog sa uneasca cele doua post-uri.

 

Aceste cunostinte sunt stabilite de mine prin studiu personal asa ca unele informatii pot fi eronate.

Bun, deci sa incepem cu Pompa de Presiune Inalta. In primul rand cred ca e important de precizat ca la cele doua motoare GDI de Pinin: 1.8 GDI respectiv 2.0 GDI, pompele de presiune inalta sunt diferite.

Pompa de presiune inalta pt 1.8 GDI are un singur microfiltru in partea unde se alimenteaza cu benzina de la pompa din rezervor, deci pe partea de joasa presiune.

Este prinsa cu 4 suruburi si daca o dati jos, e bine ca atunci cand o puneti inapoi sa strangeti cele 4 suruburi la specificatiile date de manual (nu imi aduc acum aminte valorile).

In interiorul pompei gasim niste supape tip "supapa muzicuta" foarte senzibile si delicate. Placuta cu acele supape este fabricata dintr-un otel special care atentie, oxideaza, deci daca este oxid pe acea placuta/supape, etanseitatea este compromisa si pompa nu functioneaza optim. Aceasta placuta este motivul pentru care exista un microfiltru, ca sa nu intre mizerie si sa "salte" placuta respectiva. Poze cu aceasta placuta gasiti cateva postari mai sus asa ca nu are rost sa mai postez alte poze.

Ce mi s-a parut interesant iarasi, este faptul ca in lateralul pompei sub acea placuta prinsa cu suruburi cu cap torx exista alte doua supape, care sunt constituite din doua bile si doua arcuri, aceste supape au rolul de a "regula" presiunea de pe retur.

Daca una din aceste supape este defecta (la mine in pompa veche am gasit un arculet rupt si bila juca de voie acolo in scunul ei fara sa etanseze) cam toata presiunea se duce pe retur deci ciucu presiune in rampa injectoarelor.

In general aceste pompe se pot repara/rectifica dar nu la noi in tara.

Totodata daca microfiltrul este schimbat la periodic(am vazut ca englezii schimba microfiltrele astea odata la 2 ani) si masina este alimentata cu benzina de calitate pompele tin mult si bine.

In mare cam asta e, nu cred ca are rost sa intram mai adanc in detalii deoarece e un asnamblu destul de complicat si e multa informatie.

image.thumb.jpg.e5a959e9e6fc77316dedeb782d7e30e9.jpg

image.thumb.jpg.e5c7d32f1360a6ce795d6e70d80a272c.jpg

image.thumb.jpg.64d4b69fbb56aedef6208b1bb44954fc.jpg

image.thumb.jpg.c58deb8045c6515b3dbd6d7d673628b5.jpg

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regulator de presiune si pompa de presiune inalta Pinin 1.8 GDI

 

Regulatorul de Inalta Presiune.

Aceasta piesa este situata pe chiulasa cu trei suruburi, in capatul rampei de injectoare opus pompei de presiune inalta. Legatura intre rampa de injectoare si regulator de face printr-o conducta montata cu cate o flansa pe fiecare capat, fiecare flansa este prinsa cu cate doua suruburi.

Acest regulator are si el la randul lui un microfiltru, situat sub acel cot care se vede montat pe regulator.

Exista cazuri cand acest regulator de presiune "scapa" prsiunea, astfel, presiunea din rampa injectoarelor nu este mentinuta la valoarea corecta.

In acest caz, regulatorul se poate regla. Acesta are in partea de sus un surub care incordeaza sau relaxeaza returul, micsorand sau marind astfel presiunea din rampa de injectie.

Tot pe aceasta piesa se afla montat si un senzor de presiune. Acest senzor are rolul de comunica la ECU presiunea din rampa, stabilindu-se astfel dupa aceasta informatie plus inca multi parametrii timpii si durata injectiei.

Eu am descoperit ca acest regulator era stricat deoarece la rece masina pornea strict numai la a doua cheie. Semn ca se dezamorsa circuitul de alimentare.

image.thumb.jpg.b13c14b5db410cecd35f33da857ac761.jpg

image.thumb.jpg.e9b6e2c7d620369de40234fb6a6f5c53.jpg

image.thumb.jpg.c3bdc48a21f6b1ac899c73adce6cd9b4.jpg

image.thumb.jpg.6b138a5105a2d099e914573abb0182dc.jpg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Salut ,eee in aceasi faza sunt acum , sa oprit Pininu si nu mai il pot porni ,la mine pompa de inalte baga 3 bari asta ia dat pe diagnoza ,mi sa spus ca e calculatoru de injectie, astep sa vina ca am comandat si apoi va spun ce am rezolvat ,daca si porneste....

 

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare