Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Culoare pentru Samurai


bogdan_TM

Postări Recomandate

Va salut!

 

Vreau sa vopsesc integral caroseria Samuraiului, iar prin cautarile mele am dat peste o culoare interesanta, dar nu stiu cum se numeste. De doua zile ma tot uit pe google si nimic...:sm Poate ma puteti ajuta voi, cei care ati mai trecut pe-aici...

 

Intre timp mai sap, poate totusi gasesc denumire si cod...

jeepwrangler08.thumb.jpg.6b7ef825da89cfe2aaa690d1f0d3d199.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Culoare pentru Samurai

 

Billet Silver sau Anvil (asta mi se pare ceva mai inchis la culoare)

 

http://www.jeep.com/en/limited-editions/wrangler-hardrock/

 

http://paintref.com/cgi-bin/colorcodedisplay.cgi?model=Jeep&con=o&year=2015&rows=50

 

LE: Cam naspa: Ala din poza, este editie aniversara din 2013, iar culoarea, este custom. Se numeste '10th Anniversary Edition-exclusive Anvil"

http://www.autoblog.com/2012/11/28/2013-jeep-wrangler-rubicon-10th-anniversary-edition-la-2012/

Editat de Busu4x4
  • Like 1

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Culoare pentru Samurai

 

Multumesc Busu4x4! Silver-ul mi se pare prea deschis, cred totusi ca este Anvil dar fiind fotografiat in showroom si luminat din plin, are o tenta mai deschisa. Desi e mai frumoasa culoarea asta deschisa decat un Anvil fotografiat la lumina naturala, cum e cel din poza de mai jos.

288334689_jeep-Anvil.thumb.jpg.5837aa29d8fc9a39c56975bcabe9cb28.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Culoare pentru Samurai

 

Am editat postul de mai sus, pana sa vad ca ai scris si tu.

Ideea este ca, culoarea asta custom, este Anvil cu putin albastru. Din ce am gasit si americanii erau cam disperati pe forumuri (in 2013) dupa culoarea asta si ce ziceau, este ca unele din culorile custom de la Jeep, apar apoi la comanda la ei.

Cred ca cel mai simplu, ar fi sa printezi poza la o calitate cat mai buna si sa mergi cu ea la un magazin care prepara vopsele :wink:

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Culoare pentru Samurai

 

Daa ma gandeam eu ca nu e ceva standard...trebuia sa fie editie limitata :ang3

E buna ideea ta cu poza printata, dar daca peste cativa ani trebuie refacuta vopseaua de pe o aripa, spre exemplu, sigur nu o mai nimeresc :ha1

 

Am gasit totusi o varianta de culoare, foarte apropiata, la Audi. Si se numeste SUZUKA GREY.

1663455003_Audi-SuzukaGrey.thumb.jpg.e1f86a88809b33d16d9ac711aa422ff2.jpg

RS5-39_zps24a1051e.thumb.jpg.f7f2b0e41698e03fd4cb9f4193e3bdb4.jpg

Editat de bogdan_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Culoare pentru Samurai

 

Producatorii, in general, ofera pentru un anumit model doar o gama limitata de culori care, de obicei, arata cel mai bine pe masina respectiva, chestia fiind probabil analizata/studiata de departamentele de marketing etc.

E adevarat ca "gusturile nu se discuta", dar si sa dublez valoarea masinii doar pentru ca o anumita vopsea arata bine pe o ALTA masina, mie, unul, mi se pare o cheltuiala si o complicatie cam mare, ca sa nu mai amintesc de faptul ca never-ever nu-ti va iesi la fel de bine pe o masina veche si nici nu vei putea s-o acoperi integral astfel incat sa nu deschizi capota si sa vezi resturi minuscule, dar vizibile, din vechea vopsea......

 

Your money, your choice.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Culoare pentru Samurai

 

Cel mai bine te duci la un magazin care prepara vopsele si iei esantioanele la puricat,pana gasesti culoarea care-ti place.Daca erai din Bucuresti, nu ramaneai "nevopsit":grin: Dupa ce-ti gasesti nuanta,orienteaza-te spre un lac foarte bun,ca ar fi pacat de munca si de bani sa se zgarie la prima cracuta. Bafta la cautat!:h5

 

L.E: Nu are nicio treaba culoarea de pe Audi cu restul pozelor,crede-ma.:wink:

Editat de Liviu-San
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Culoare pentru Samurai

 

@ Astral: E clar ca nu vreau sa arunc cu banii, mai ales ca sunt lucruri mult mai importante de facut inaintea partii estetice... Si in nici un caz nu as duce masina la vopsit intr-o reprezentanta, gen Jeep sau Audi :ha1

Problema este ca are multa rugina la aripi, si din cate am discutat si cu tinichigiul, trebuie refacute aripile fata si aripile spate. Deci mai raman cu usile, capota si usa spate in culoarea originala... Ce e de facut in situatia asta? Sa vopsesc in culoarea originala partile inlocuite? Nu cred ca va iesi la fix nuanta incat sa nu se vada diferenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Culoare pentru Samurai

 

Da, as revopsi-o integral in culoarea originala !

La cate vad ca doresti sa-i faci, cred ca schimbarea culorii ar trebui sa fie ultima ta grija :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?90072-Un-Samurai-in-Retezat&p=1028703&viewfull=1#post1028703

 

Bafta mare in tot ce ai de gand sa-i faci ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare