Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Batrana BJ 73


mariusradovici

Postări Recomandate

Dupa lungi cautari, nenumarate telefoane prin toate tarile lumii, cu ajutorul unui deosebit om am facut pasul si m-am intalnit cu mine, adica mi-am gasit masina de o varsta cu mine cu care sper sa imbatranesc si sa o las mostenire!

BJ 73 3b nu e o masina pentru oricine si daca nu as fi fost obisnuit cu tractorul clar masina asta numai tractor o puteam numi!

Planuri cu un buget slabut: - puntile sablate, vopsite, revizuite

- reparata caroseria si incercat pastram cat mai mult parti originale

- mecanica pusa la punct, motorul e superb porneste la sfert

- 35 stt, si un troliu

12226540_1102418453125133_1809768934_n.jpg.8298948cd8f1a7fcbf909864b9676a81.jpg

12244104_1102418286458483_1781637083_n.jpg.3ee6999a082dc73fb6bc7442920b714d.jpg

12226329_1102418263125152_429022251_n.jpg.58959d1785522bf0883065ba9d34b061.jpg

12212440_1102418159791829_1462546072_n.jpg.1768b884b04fda44e3d20e0e2cdf30c1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Batrana BJ 73

 

Sa traiti amandoi mult timp de acum incolo, fara reparatii!!

Nu cumva ai avut Pajero V6?! Sa vezi diferenta... :)))

 

Diferenta in bine sau in rau? :)

Viata-i mai interesanta cand toti merg intr-o directie,iar tu in contasens... :j :ypu:dr2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Batrana BJ 73

 

@Marius:

Felicitari pentru achizitie, sa te bucuri de ea !

 

Cum iti merge proiectul ?

Sunt curios de masinuta, poate schimbam ceva idei, Toyotele noastre sunt oarecum inrudite, eu ma dau cu un BJ71: adica ampatament mai scurt ca al tau si motor 13BT - identic cu ce ai tu, dar turbo.

 

Confirm, motorul este efectiv de tractor, sau camion de 7.5to in cel mai bun caz :wink: Rafinament 0, dar este fiabil si pornirea este cum spuneai si tu fantastic de rapida.

 

Suspensia cum o simti ? Cam cum apreciezi scuturatul ?

 

Ca si roti, eu am trecut de la 31'' stock la 33'' STT-uri (cu 12.5 latime).

Gumele se simt, sa stii, adica le simte motorul. Cu 31'' aproape orice panta mergea in a 2-a lejer, la 33'' e nevoie de a 1-a pentru acceasi panta.

Editat de Norian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Batrana BJ 73

 

Proiectul a mers bine pana ce nu a mai depins de mine, adica am desfacat tot, puntile la sablat, sasiul, dar tinichigiul ma pune pe ganduri, sper sa iasa bine!

Arcurile le-am dus la springuit, si o sa lungesc cercei cu 3-4cm, gumele sunt cea mai mare problema pentru ca eu vreau 35-uri dar pentru a incapea trebuie sa fac si un bodylift si culmea nu e usor la modelul asta,asa ca ma gandesc la 33 sau 285/75/16!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Batrana BJ 73

 

Interiorul in ce stare e ?

Mai ai ceva poze ?

 

Ref la springuitul arcurilor, nu vreau sa te desumflu, dar e o solutie low tech ce nu tine. Motorul asta e infernal de greu si e plasat excentric fata de axa longitudinala, astfel incat exercita presiuni diferite pe cele 2 arcuri fata.

Am incercat si eu springuire arcuri acum cativa ani si dupa 2-3 luni era cazuta de bot, dar problema era ca statea cazuta inegal, adica era mai cazuta pe dreapta fata.

Nu mi-e clar acum cat de meserias e meseriasul tau in springuire, dar trebuie ca arcul drept sa aiba o duritate mai mare decat cel din stanga.

Bonus de stil, cercelul din stanga capatase obiceiul de a se da peste cap la flexari mai mari.

Inca ceva: dupa springuire scutura ca o caruta, iarasi, poate gresise meseriasul din BV ceva, dar efectiv arcurile parca erau blocate. Ma urcam pe bull-bar-ul fata si la cele 85kg ale mele nici nu clintea masina.

 

Solutia - cel putin gasita de mine - a fost un kit de arcuri si amortizoare. Fiind lamelare, evident costa dublu fata de cele elicoidale.

Eu am mers pe IronMan +5cm, au fost cu 25% mai ieftine ca OME. Bine, rau, nu stiu, ca nu pot compara cu OME.

Insa, din ce am citit, arcurile fata sunt calculate pentru greutatea inegala de pe fata.

Ce pot sa-ti spun este ca dupa schimbarea suspensiei (arcuri+amortizoare) este alta masina, inclusiv pe sosea. Pe forestiere amortizorul de directie este priceless.

Am luat si cercei din aia care nu se dau peste cap, inclusiv cu gresare, asta ca sa elimin vechea problema.

Ce este dezamagitor, este ca rugina apare si la arcurile astea, inclusiv cocleala pe cercei

 

Ref la gume, dupa arcurile cu +5cm am mers pe 33x12.5, montaje pe jantele stock de 7J. A fost o dambla personala, dar, asa cum iti spuneam mai sus, motorul le simte. Singurul lucru la care am umblat dupa montaj a fost la reglajul de limitare al cursei directiei la viraj stanga, freca pe interior anvelopa.

La flexari foarte mari ale puntii spate, guma atinge cu interiorul aripa, partea opusa buzei aripii, chiar partea de deasupra sasiului. Nu e serios, dar atinge.

Daca ar fi sa aleg azi nu sunt sigur ca as mai lua 33x12.5, mai degraba un 32.

Editat de Norian
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Batrana BJ 73

 

Poze nu am, dar interiorul arata bine. Voi tapita scaunele fata si sa vedem cum iese dupa curatat mocheta. Despre rezultatele springuirii nu pot sa zic nimic ca nu am testat inca! ma gandesc si eu la cercei cu blocaj, suruburi gresabile deja am facut.

Probabil la gumele tale marele bai e latimea, daca mi-as lua 33 musai cu 10,5, nu sunt fanul gumelor late in special la 33 12.5 care apar ca niste baloane si se comporta slab in teren. Diferenta ce ma pune pe mine pe ganduri este nr de pliuri 3 la marimile americane fata de 6 la astealalte asta in cazul STT, de aceea cred ca o sa merg pe 285/75/16.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Batrana BJ 73

 

Si eu studiez tapitatul scaunelor fata, dar as vrea sa refac si "ce e sub tapiterie", adica pernele.

Am gasit un meserias care zice ca poate sa le faca din spuma, ca la masinile moderne.

 

Scaunele banuiesc ca si la tine sunt "cu cantar"

 

Ref la gume:

STT-ul are si 32x11.5 ceea ce personal estimez ca este dimensiunea ideala, spun asta dupa ce am mers cu 31 si 33

 

Daca esti fan gume inguste, BFG are MT cu 33x10.5 daca nu ma insel, dar arata foarte ciudat, raportul dintre diametru vs. latime mi se pare usor fortat

 

Ai jante 16'' pe masina ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Batrana BJ 73

 

Dupa ce am dus masina la tinichigiu si am vazut cum lucreaza m.am linistit si o sa lucrez eu, am mai vizitat cativa "mesteri" care mai de care si cam toti la fel, fara scule dar preturi de intepenesti.

Jantele da sunt pe 16" urmeaza sa le intorc, sablez, vopsesc..Sasiul pleaca si el spre reparat si sablat. Sper de marti sa incep sa pun pe ea ca de taiat am tot taiat!

Photo0170.thumb.jpg.a6cb0c9aa56be139dc5fb5556d95f52a.jpg

Photo0169.thumb.jpg.0a56753daf347517021ce93c1bec0ea2.jpg

Photo0168.thumb.jpg.4cb1e6cbaf1bda240a6a27686853991c.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Batrana BJ 73

 

Si a mea este in tot la tinichigerie,dar din fericire are a avut rugina doar la pasajul rotilor spate (gaura de la cric) si in fata la picioare.In rest e beton :)

Cred ca vor fi gata in acelasi timp ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare