Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Se poate monta alt motor ?


bobbytza

Postări Recomandate

Salutare tuturor ! Am si eu o mare intrebare ! Am o lada niva din 1985, cu motor de 1,6, in acest moment fiind terminat ! Am gasit la cineva un motor de lada 2105, dar cu capacitate de 1,5 ! Oare se potriveste motorul asta pe cutia de niva fara sa fac modificari, tinand cont si de faptul ca niva are diferential fata ? Merci anticipat de raspuns !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Se poate monta alt motor ?

 

adica defapt intrebarea ta este daca se poate pune pe lada niva un motor de lada 1500?

personal nu stiu sa se fi facut acest lucru dar e posibil orice:) mai ales daca vrei cu o placa de adaptare se poate

apoi mai ai o constrangere legata de punctele de prindere pe caroserie si de gabaritul baii de ulei in idea sa nu atinga in cele de pe sub

iar in rest daca faci celelalte adaptari e posibil sa se poata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Se poate monta alt motor ?

 

Pai ma interesa daca se poate monta fara nici un fel de modificari, ca asa mai am un motor diesel de 1,6 de vw care se monteza cu modificari !

 

din ce stiu eu, e drept nu am incercat dar fata de asezare sa spunem defapt planul de prindere nu se potriveste la gauri.

acum poate ma insel eu :) ceea ce e destul de posibil, da daca ai cateva poze si faci niste masuratori te poti lamuri singur:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

In caz ca mai intereseaza pe cineva, in cluj, se lauda un tip (nu am vazut masina ca ma grabeam) cum ca el ar fi pus motor de bmw 1.8 is ala de 150cp, fara nicio modificare, si punti de aro 244 fata spate, dar ade o problema la o planetara pe spate, ceva la prindere.

m-am intalnit cu tip in magazinul de lada din cluj, daca nu ma grabeam, m-a invitat sa merg sa o vad ca nu-l credeam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
In caz ca mai intereseaza pe cineva, in cluj, se lauda un tip (nu am vazut masina ca ma grabeam) cum ca el ar fi pus motor de bmw 1.8 is ala de 150cp, fara nicio modificare, si punti de aro 244 fata spate, dar ade o problema la o planetara pe spate, ceva la prindere.

m-am intalnit cu tip in magazinul de lada din cluj, daca nu ma grabeam, m-a invitat sa merg sa o vad ca nu-l credeam

 

Salut,

 

Sunt tare curios de aceasta modificare Motor + "asa-zisele punti de ARO". Nu se poate afla omu respectiv?

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am rezolvat cu omul, am fost, am vorbit, am discutat, am analizat, am facut un plan de bataie pentru a mea niva.

El are motorul original (ca a mea de altfel) dar din cate mi-a explicat merge mai tare si urca mai repede in ture (probabil are kitul acela de modificare a motorului din 1.7 in 1850cm3)

Acum are in plan sa modifice niva un pic mai tare decat normal, are punti fata spate de jeep (nu mai stiu ce model ) v8 si motor are de bmw 1.8 is.

Cica puntile le pune si prinderea de lonjeroane, o sa o faca reglabila, sa poata duce puntea mai spre centrul masinii sau mai spre exterior (fie ca e puntea fata fie ca e cea din spate)

Mie (care nu ma intereseaza sa ma urc pe casa, doar sa merg decent mi-a recomandat sa pun punti de jimny fata-spate. Mi-a spus ca-mi poate face el adaptarile de la prinderile de niva la cele de jimny, in cateva ore ca cica asta ar fi solutia castigatoare la niva. Nu am inteles bine, cum face cu planetarele, dar o zis ca, punand puntile de jimnny poate ridica masina cu 20 cm LEJER. dupa 15 martie o sa imi intre niste bani si o sa merg sa caut 2 punti si sa duc niva la el sa mi-o faca...

 

Daca ai drum prin cluj, scrie-mi cu cateva ore inainte si fac o intalnire cu baiatul sa-ti explice tot, e super de treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare