Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Canistra de tabla sau de plastic ?


Irod

Postări Recomandate

In contextul civilizatiei la tot pasul , cel putin in tara noastra a devenit tot mai rara necesitatea unei canistre cu combustibil la bord. Totusi exista situatii de ture mai lungi in anumite zone unde sa zicem ar trebui sa caram cu noi combustibil suplimentar daca nu vrem sa facem km sau zeci de km numai in scopul de a alimenta si apoi de a ne intoarce la distractie. Asadar intrebarea este urmatoarea pe ce sa mergem? pe tabla sau pe plastic. Experienta mea cu canistra de tabla pana acum a fost nefasta. Am luat una noua. A mers o tura bine, si apoi la urmatoarea numa m-am trezit cu mocheta din Panzer IV plina de motorina. Canistra se pare s-a microfisurat pe undeva ca pe la capac sigur nu a curs.

Acum se prefigureaza alta tura la care am nevoie de canistra, imi mai incerc inca o data norocul pe tabla sau merg pe plastic?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

Eu sunt campion la capitolul plastic desi am un numar impresionant de canistre metalice ( e mult de scris ... ) . Intodeauna am preferat plasticul , plecam cu multe bidoane goale , alimentam la terminarea asfaltului si odata golite le donam la cine aparea in cale sau la muncitorii forestieri - mai putin unul care devenea pubela ambulanta legata de roata de rezerva . Cand incepea drumul de intoarecre pe asfalt era aruncata la prina ghena .

 

As fi folosit metalice dar nu cred ca le-as fi donat ... asta e principalul motiv in favoarea plasticului . In pluc , o canistra metalica care sa nu curga la capac e lucru rar ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

Cos, ce canistre de plastic folosesti? O canistra dedicata de 5/10/20l e peste 20ron. Daca folosesti 3-4, deja platesti 60++ ron in plus la fiecare iesire.

 

Eu am una de plastic si una de tabla. Si pe cea de tabla o folosesc inca cu garnitura originala, dar tin minte de pe vremea copilariei sa am la mine camera de bicicleta sa fabric la repezeala garnituri daca incepe sa curga...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

Si eu am si de tabla si de plastic.

Bineînțeles ca mi-am facut si eu Garnituri din camera de masina dar, cu toate acestea, nu as lasa canistra culcata pe o parte. Cu plasticul e mai sigur. Nu iti faci griji ca, curge. Dar, totuși , de metal e mai cool ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

nu la gura ii bai la aia de tabla , acolo fac eu una alta, pun sac , punga ceva daca curge, problema ii ca la a mea au aparut ceva pori in partea de jos. Acum inainte sa mai dau inca 100 de lei pe una si sa tina iar 2 ture am zis ca e mai ieftin sa intreb prima data :grin:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

nu la gura ii bai la aia de tabla , acolo fac eu una alta, pun sac , punga ceva daca curge, problema ii ca la a mea au aparut ceva pori in partea de jos. Acum inainte sa mai dau inca 100 de lei pe una si sa tina iar 2 ture am zis ca e mai ieftin sa intreb prima data :grin:.

 

Lipeste una de tabla cu superglue de design si baga plastice in rest :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

Daca vrei "sa mergi " pe tabla -cumpara una de la un amic,coleg,prieten sau de oriunde-numai din magazin sau benzinarii. Eu am luat 2 bucati cu 60 lei din targ si sunt super .

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

pana acum 3 plastic - 2 tabla

 

Pai daca faci vot, trebuia sa fie vot. Eu mai degraba as zice pareri pro si contra, ca de scris ca e alba sau negra poate sa o faca oricine, chiar daca are sau nu trebuinta cu, combustibil dupa el.

 

Am fost plecat in Olanda cu tigaia Jeep. Mi-am facut ceva stoc-uri de motorina din timp, si am zis ca, daca pot macar jumatate din drum sa il fac cu motorina mea, de ce nu. Am luat 100litri cu mine in 2 canistre si restul peturi de 10l de plastic. Canistrele le-am bagat cand am ajuns la granita, peturile pe parcurs pana aproape de Viena. Motivele alegerii plasticului sunt lesme. Canistrele le-am dat unui mos in caruta pe la Satu Mare, bidoanele de plastic, aruncate la cosuri de colecta plastic.

 

Am mai folosit plastic pt benzina. Am avut in vitara la o tura mai lunga ( deh, are rezervor de 40litri). Cum nu am AC, si afara erau calduri de peste 25 grade, nici in masina nu era prea rece, si am avut surpriza neplacuta sa imi sufle dopul de la canistra de plastic si sa imi umple masina de miros si ceva benzina pe mocheta. In situatii de genu, cea de tabla mi se pare mai ferma, mai in siguranta, fie ca o pui inauntru, fie ca o pui afara.

 

Concluzia la mine: Am de mers cursa lunga, si am nevoie de combustibil, dar sa nu mai tarai canistrele, atunci plastic. Vreau sa fiu putin mai sigur pe combustibil, si ca nu mi se varsa, fasaie, sau eventual se umfla ca un balon, merg pe tabla.

 

Irod: canistra aia a ta se poate repara ( alami, MIG, TIG, exclus electrod ), nu te crampona ca nu ai ce face cu ea. Cauta un dibaci, ca sigur tio repara.

Editat de symy139

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

Plastic pen' ca ieftin ( 8 lei bidonul de 23L ) si pot fi lasate donatie . Daca nu trebuie sa curga se face proba comprimarii prin urcarea pe el ( urcare pedestra cu picioarele , ambele ...picioare ) cu dopul strans .

Daca trebuie sa fac drumuri lungi si sa fiu in absoluta siguranta folosesc bidoanele gratuite care imi raman de la diverse uleiuri - etanse si rezonabil de rezistente . Idem la bidoanele de 5 L , care le gasesc pe la spalatoriile auto - si ele ieftine , dar etanse . Astea mici le bag prin cotloanele mici ale micii mele masini dar mai mult le agreez pentru ca spatele meu nu mai e cum ar fi trebuit sa fie si am limita de sarcina la bratul principal al macarelei . In mod ridicol , n-am nici o alta limita ...

Cum cumpatarea trece marea , la bidonul de 23 L se baga doar 20 L , si tot asa ... Totusi am cumparat candva din Bistrita doua bidoane negre si ele ieftine - dar culmea - superezistente , din poliamida nu polietilena HDPE . Inca le mai am , sunt sindurele care au mers cu mine mai mult de o singura drumetie ca sunt prea bune , ele ...

 

... canistra metalica poate fi reparata low-tech si in balcon sau la bordura padurii , prin cositorire ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

de metal dar de pe vremea impuscatului (se gasesc prin targuri, prin boxele oamenilor strangatori, etc) ca sun din tabla groasa nu foita ca cele de se gasesc acum, singura posibila pba ar fi garniturile dar acestea se pot remedia usor.

 

partea nasoala este ca ocupa loc mult prin masina .... asa ca deji am vreo 4 bucati prin garaj prefer PET-uri pe care le arunc dupa folosire.

Editat de Astral
VREUN / VREO ....FARA CRATIMA ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

S-a mai scris pe aici pe forum acum multi ani , canistre din tabla daca sunt din acelea de armata (emailate pe interior) , daca nu , mai repede plastic bun decat tabla proasta.Eu nu as folosi canistre din tabla "de ultima generatie" , mai bine una veche si buna , dar de obicei folosesc plastic (pe care nu le arunc pt ca sunt bune si nu mai gasesc la fel) , nu sunt speciale pt produse petroliere dar se inchid bine capacele si nu le dauneaza motorina.Ale mele cuprind 27 litri dar e mai ok sa ma rezum la 20 din cauza de manevrabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

Eu stiu ca la alea de plastic poate sa apara problema incarcarii cu electricitate statica si la benzina in combinatie cu ceva factori externi (haine, Karma etc) sunt sanse de ceva surprize....dar poate nu stiu bine.

AroM461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Canistra de tabla sau de plastic ?

 

canistra de tabla tine la presiune, x-urile de pe lateral sunt facute pentru expansiune. cu garnitura buna se inchid perfect si poti sa le pui in orice pozitie. cele de plastic, chiar si cele mai groase ca material se freaca in timpul mersului si se sparg. rezista poate la un weekend sau o saptamana in muntii patriei dar nu fac doi bani pe coclaurii africani de exemplu. eu am aceleasi canistre de 20 ani si nu mi-au curs decat o data. si au mancat ceva omor. evitati insa cele fabricate in ultimii 5 ani si cand le depozitati lasati motorina sau benzina de un deget pe fund. va recomand sa vizitati pravaliile de surplusuri militare pentru calitate.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare