Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dezamagiri si hotia fabricantului !!!


teo pes

Postări Recomandate

Vazand ca atunci cand inchid portiera ca si atunci cand actionez telecomanda numai daca sunt in masina nu aud injuraturile vecinilor m -am hotarat sa intervin sa imbunatatesc ticheaua !!!

Si hai sa desfac tapiteria de pe usa ..trag de capace norocos ca au ramas clipurile NEDEBAVURATE SI FACUTE DIN TOPOR !

Trag de plastic incepe sa trasneasca si surpriza , prinsa ca dacia veche in aceleasi bunghiuri de kkt care se rup jumatate la o demontare

Plasticul usii este lipit cu mastic pe fata metalica !!

Nu exista folie de protectie , curge apa in usa si in difuzoare !!

IN BAZA USII EXISTA NOROI UD..JEG !! TABLE RUGINITE , vasilina inexistenta

PROFILUL DE RANFORSARE AL USII LIPIT DIN LOC IN LOC CU UN MASTIC CE NU LIPESTE !!

S-au gandit dupa si au mai atasat piese de tabla din dezmembrari la masina noua ,neprotejata in popnituri !! ...tablite si holsuruburi infipte-n tapiterie aiurea !!

Buzunarul atasat de fata usii cu letconul in nituri topiiiiiteee!!!! jaleeee !!!

Exista un petecut de antifon lipit pe tabla fetei de usa de 10x15x1 mm

Nu exista ungere de nici un fel ....niciunde nici in macarale nici in manere si yale !

Am lipit ecobit dupa ce am spalat praful si noroiul !, am uns angrenaje , am suflat vaselina din spray ! am lipit folie , am facut poze ! incerc sa le pun !

PENTRU 4 PORTIERE INVESTITIE DE 50 EURO CU TOT CU MANOPERA calculata, se aude a masina cand inchizi usa , daca bati in tabla usii nu se mai aude a TAVA DE MANCAT PEPENI !!

Cred ca nu or sa le convina mancatorilor de carne cruda si branza stricata nespalati si hapsani sa ia tot ,tot, fara sa dea nimic!

 

IMG_20160629_181610.jpg.f5d60788a00800fc4f5a0675f8dde107.jpgIMG_20160629_181628.jpg.3910607e285359c3a3bfe6328e50e609.jpgIMG_20160629_181610.jpg.f5d60788a00800fc4f5a0675f8dde107.jpgIMG_20160629_181653.jpg.69e7035300a794c6117afa1d84916db2.jpgIMG_20160629_181702.jpg.f8c00f34daa16fe9027c6540bde292be.jpgIMG_20160629_181747.jpg.820f624518d09e876b83aa58137e38df.jpgIMG_20160629_181814.jpg.371092c85521b65967ed3c5fce39fbaa.jpgIMG_20160629_181852.jpg.e6794fed12e9bd5ad706f19d0c5728c4.jpg

Editat de Astral
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Daca imi permiti, nu se cheama hotie, asta e scoala si chiar inalta, asa se intimpla in vremurile actuale, cand masinile sunt facute de contabili nu de ingineri cum ar fi normal.

Chiar nu e post la misto, cum bine ai estimat ca toata economia prosteasca nu face mai mult de 50 de euro, inmulteste suma cu numarul de masini vandute intr-un an si atunci vorbim alfel.

Masina moderna nu trebuie sa traiasca mai mult de trei ani, daca pana acum 20-25 ani "modelul nou" aparea la un deceniu, cu un facelift minor si poate o alta motorizare in ultimii 2-3 ani de viata, acum modelul nou apare la 3-4 ani, documentatia de intretinere, ca sa nu mai vorbesc de reparatii, nici nu apuca sa fie cunoscuta de lucratorii din service ca apare noul model cu alte specificatii cu alta SDV-istica si neaparat cu alte soft-uri.

Pe vremuri cand lumea era mai asezata, cu trusa de chei cu care mestereai un camion ieftin puteai linisti sa repari si cea mai scumpa limuzina, acum nu se mai poate ca din cauza evolutiei, un simplu surub M6 nu il mai poti antrena cu o "fixa" de 10 sau cu o surubelnita ca astea le gasesti in toate garajele si atunci producatorii si dupa ei vanzatorii de scule ce gama diversificata si completa ar mai scoate pe piata?

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

daca se poate spune la ce masina este situatia?

multumesc

 

Forum

Masinile noastre sau ca si ale noastre

Dacia Duster

Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

Eu aici la sectiunea duster am postat!:grin:

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

 

Sa inteleg ca de aici este diferenta de 15.051euro? din cate 50 de euro?:ha:

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Nissan-ul nu mai este nissan in Europa de foarte mult timp. Este un Renault obosit, poate doar motor in unele cazuri de Nissan, in rest e o coaja ordinara facuta de Renault. Mai degraba 2 dustere la 5 ani, decat un coascai la 10 ani.

Sa fim seriosi!

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Serios nu știu ce așteptați de la o Daciei. Asa erau toate, din toate timpurile. Țin minte când eram copil ca se făceau pe la ele ample procese de gresare și antifonare. Imaginea unei Dacii pe o parte cred ca este în mintea oricui care a trăit pe vremea lui Ceaușescu.

De ce ar fi astea noi mai bune ? Doar pentru ca au aripile bombate ? Stați liniștiți asta se putea face și înainte de 1989 dar nu s-a dorit. În rest fabricantul este cam același , au mai pus francezi vreo 2 calculatoare și gata cosmelia.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

teo :) pai fara suparare dar ia desfa tu si alte masini din aceeasi gama/segment de la alti producatori,vei vedea ca e exact acelasi lucru tot asa lipite tot asa prinse, cel mult mai pun un buretel in plus unii sau altii si asa iti cer mai multi bani pe ele

ce iti recomand este sa astepti iesirea din garantie pt astfel de operatiuni si apoi s ale faci singur cum iti place

altfel risti sa te trezesti ca ti se refuza garantia

mie de exemplu nu au vrut sa imi schimbe un reglaj lombar de la scaun, pe motiv de utilizare neconforma :) adica ce motiv de utilizare neconforma? ce ii puteam face la scaunul ala sa se rupa reglajul lombar?

explicatia lor a fost: "nu stim domne'ce ai facut tu pe scaun ai sarit cu picioarele pe el sau ai venit cu vreuna acolo si nu a suportat toata greutatea si scaunul a cedat, nu e vina fabricantului"...te doare mintea asta in conditiile in care eram in masina cu sotia cand s-a rupt reglajul eram in drum spre munte si sa auzit un poc :) apoi in service I-am atras atentia nesimtitului ca ar fi bine sa se abtina de la a face presupuneri si insinuari aiurea ca e pasibil de ceva daune in civil pt calomnie si alte cele:)

 

treaba e simpla totusi in acelasi timp

e vorba de economie de piata, toti vor sa castige si pt asta vor sa reduca costurile de productie cat mai mult

treaba e ca asta din pacate se traduce in problem la client,desi personal pana acum nu am intalnit astfel de problem nu e normal sa nu ai folie pe usa, sa nu care cumva sa fie vreo eroare la fabricatie...mai cerceteaza:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Nu pot sa cred ca ai scris astea despre Duster, masina suprema! :ha::ha::ha:

Ia nu mai criticati voi "masina nationala", si nu mai bagati fitile aiurea. V-a platit cineva sa denigrati masina suprema? Nu mai mintiti despre aceasta bijuterie a offroadului, acest miracol pe roti, visul oricarui habarnist in ale offroadului care arunca banii pe masini vechi si apoi baleste uitandu-se cu jind dupa cate un Duster. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Nu pot sa cred ca ai scris astea despre Duster, masina suprema! :ha::ha::ha:

Ia nu mai criticati voi "masina nationala", si nu mai bagati fitile aiurea. V-a platit cineva sa denigrati masina suprema? Nu mai mintiti despre aceasta bijuterie a offroadului, acest miracol pe roti, visul oricarui habarnist in ale offroadului care arunca banii pe masini vechi si apoi baleste uitandu-se cu jind dupa cate un Duster. :wink:

 

:ha: Si unde mai pui ca unii stiu mai mult cum se scrie ofroade asta decat despre masinile care le au prin parcuri !

Karolica sigur nu este eroare ca nici ce am desfacut in parc nu aveau !in schimb o sa incerc sa adun in timp cand se intervine-n atelier si la mitzu si la nissan ,si poate si la camioane si la macara cred ca are nailonu-n usa:ha:

nu e deloc masina nationala !, fac destul extrem la firma si am considerat ca acasa sa iau numai ceva de tavaleala dar e facuta-n ras rau ! daca pun mana sa desfac 0 masina chinezeasca sigur ii fac de ras !:daisazacaji5::ha:

Hai si sa auzim de bine baieti !!:h5

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

ce te face sa crezi ca un LandCruiser nou e mai breaz?

 

e tot o copaie plina de electronica ...cu bavuri pe unde nu te astepti....ca de altfel si Nissan-ul...cel putin ultimul model de Navarra...m-a dezamagit profund...ca de fapt multe masini fabricate dupa 2006

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

ce te face sa crezi ca un LandCruiser nou e mai breaz?

 

e tot o copaie plina de electronica ...cu bavuri pe unde nu te astepti....ca de altfel si Nissan-ul...cel putin ultimul model de Navarra...m-a dezamagit profund...ca de fapt multe masini fabricate dupa 2006

 

Vezi de asta nu ma despart eu de y60...tot incerc dar ma razgandesc in ultima clipa

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Si mai e si cobele de Astral care te trage de maneca cand te apuca bâzdâcii....:banana

 

Pai daca e sa o luam asa, nici Landcruiserul nu face 60 mii euro, in timp ce probabil v8-ul ajunge la 80 mii. Pai voi ati vazut ce plastice are inauntru, ca de fapt orice Toyota.

Hai sa fim seriosi, asta e trendul urmat de toti producatorii. Calitatea fabricatiei din Bmw x1 este submediocra, iar masina aia este in clasa lui Qashqai, dar la acelasi nivel de echipare costa minim 15 mii in plus.

Totusi sunt sigur ca daca demontam un Suzuki Vitara, care se invarte pe langa pretul Dusterului, constatam ca e la fel de bine facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Pai daca e sa o luam asa, nici Landcruiserul nu face 60 mii euro, in timp ce probabil v8-ul ajunge la 80 mii. Pai voi ati vazut ce plastice are inauntru, ca de fapt orice Toyota.

Hai sa fim seriosi, asta e trendul urmat de toti producatorii. Calitatea fabricatiei din Bmw x1 este submediocra, iar masina aia este in clasa lui Qashqai, dar la acelasi nivel de echipare costa minim 15 mii in plus.

Totusi sunt sigur ca daca demontam un Suzuki Vitara, care se invarte pe langa pretul Dusterului, constatam ca e la fel de bine facut

 

Binele din ultima fraza are ghilimele?:ha:

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Forum

Dacia Duster

Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

Eu aici la sectiunea duster am postat!:grin:

 

 

Permite-mi sa nu fiu deacord cu tine :) zgomotele vecinilor nu le auzi prin usi, le auzi pe la chedere. Ai muncit degeaba.... Cat pentru mizeria respectiva gasita in usa, iti recoman sa stergi chedrele de la geam cu silicon ca sa intre apa mai greu iar prin gaura de scurgere de la usa dedesubt sa bagi niste WD-40.

 

Pt antifonare iti recomand niste chedere cu adeziv, gasesti niste teste pe forumul Duster. Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

zgomotele :) le auzi peste tot nu conteaza prin ce mediu se propaga ele,

zgomotele sunt defapt o urmare a unor vibratii si a unui mediu in care acestea au loc

daca zgomotul tau vine de afara de la o drujba care merge ai cale de transmitere aeriana, unda calatoreste cu viteza sunetului, care in momentul in care se izbeste de panoul de usa.adica:ferul: table usii, aceasta se comporta ca o suprafata radiant care poate diminua(daca are material deale de genul izomate...etc) sau poate amplifica si se comporta ca un timpan o membrane de reactive ca la toba.)

apoi unda asta izbeste geamul si chederul afferent aici fiind vorba de doua material diferite si transferal lor va fi diferit, chederul transferand mult mai putin din unda fata de sticla, desi sticla e structural vorbind mult mai stabile si rigida, deci implicit mult mai usor de folosit spre a atenua anumite vibratii si unde :)

deasta si geamurile se fac curbate :)

general vorbind toata masina e o structura care rezoneaza si vibreaza in functie de modul cum a fost gandita si desi uneori pare ca o masina e mai buna decat alta asta se datoreaza de cele mai mutle ori de materialele folosite si de modul cum sunt utilizate ele in ansamblu

 

pt a nu fi total offtopic si din experienta proprie si personala fara a fi vreo denigrare a une marci auto sau alta,

dar noul tutuki :) e varza dpdv structura, solutii tehnice folosite...spatiu interior mai mic... in schimb la capitolul pasla, buretei si mocheta sta mai bine ca dusterul

la transmisie sta mai varza suzi decat dusterul, cel putin pe spate e mult mai praf, dca ai curiozitatea sa vezi te vei lamuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Cain felicitari pt munca depusa si interesul acordat pt a iti crea un confort sporit

 

dar aici titlul topicului si nemultumirea lui Teo este si aici il citez,

: "dezamagiri si hotia fabricantului"

afirmatie cu care eu nu sunt deacord in totalitate, adica ma refeream la partea cu hotia.

fabricantul nu iti baga mana in buzunar, el doar iti ofera un produs contra unei sume de bani.

daca tu "pui botul"cum se spune el e multumit, si foarte posibil si tu sa fii...sau cum e cazul lui Teo el e dezamagit si considera fabricantul Hot!

tinand cont dea aceste aspect plus de dezamagirile enumerate eu am incercat cu cateva aspect teoretice si un exemplu clar dat tot de cineva mai sus,adica o comparative cu vitara asta nou care e tot un suv, ca nu mai e ca pe vremuri cu sasiu :)

comparatie pe care eu personal am avut-odirect pe masina piesa cu piesa,

adica un duster si o vitara amandoua pe elevator urcate una langa cealalta si am tot studiat la ele vreo 4-5 ore.

personal am fost dezamagit de vitara la ce am vazut acolo, apoi am fost dezamagit de ea in teren unde am bagat ambele masini

apoi am fost placut surprins de anumite aspect legate de confort si ergonomie la bord, dar per total tot Dusterul a fost cel care m-ar fi facut sa scot banii in ciuda altor aspecte mai mult sau mai putin deranjante sau dezamagitoare

parerea personala, o reaffirm , este ca orice problema pe care o ai sa o aduci la cunostinta fabricantului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dezamagiri si hotia fabricantului !!!

 

Permite-mi sa nu fiu deacord cu tine :) zgomotele vecinilor nu le auzi prin usi, le auzi pe la chedere. Ai muncit degeaba.... Cat pentru mizeria respectiva gasita in usa, iti recoman sa stergi chedrele de la geam cu silicon ca sa intre apa mai greu iar prin gaura de scurgere de la usa dedesubt sa bagi niste WD-40.

 

Pt antifonare iti recomand niste chedere cu adeziv, gasesti niste teste pe forumul Duster. Spor

 

:ha:Mai colegule ce ai inteles tu? ...eu spuneam ca vecinii sunt deranjati de tinicheaua mea!!!:ha: ,DE UNS GEAMURILE CU SILICON SA LE UNGI TU !!:ha:sa le dai si cu ulei de pila !!!, wd 40 este degripant!,eu am pulverizat vaselina din spray si am uns toate angrenajele si reglat toate parghiile incuietorilor ! de muncit degeaba sa o crezi tu ... este excelent acum si cand inchizi usa si cand actionezi telecomanda si in mars ! plus la haionul spate s-a dus ,,fasaiala " in mers ...ai batut in plafonul masinii sa vezi a ce suna ?:ha:, ai batut in capota motor sa vezi ca face ca tabla ce o folosesc in filme sa imite vantul?!!.

Atentie eu aici nu dau sfaturi decat din experienta propie !!! , as avea rugamintea sa nu discutam decat despre certitudini si nu din auzite ...mai ales sa nu dam sfaturi despre lucruri care nu le cunoastem !

multumesc oricum!

Si sa incerc sa postez ce minuni are dusterul nostrum in usi !!:ha: :

IMG_20160711_190700.thumb.jpg.da34d0bf24665a8716acdee4643d9210.jpg

IMG_20160711_191758.thumb.jpg.a8f6471155ebe63ab2807156f1da2521.jpg

IMG_20160711_191818.jpg.a8eb93e2858d9c346a2da76a4df45ae9.jpg

IMG_20160711_191827.jpg.583b5bb02f550acc20891d4cb67e9a85.jpg

IMG_20160711_191854.jpg.ee537db9ab498d5d39bb3a638dacd0e7.jpg

IMG_20160711_191922.jpg.054ed07684e6756ab62b0f29124681f7.jpg

IMG_20160712_205620_2.thumb.jpg.5aafd73f40c2c656d04d30a9f0870dde.jpg

IMG_20160714_212525.thumb.jpg.29124f27f9db354c5585140c8e81c294.jpg

Editat de teo pes
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare