Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Frane spate Sj410


cost3alex

Postări Recomandate

Salut, am probleme cu franele la al meu Sj410 in sensul ca fac 2-3 pedale pana sa prinda. Am inceput prin a desface si verifica starea franelor pe spate (si nu doar sa le aerisesc). Aici incep problemele: nu reusesc sa dau jos tamburul (desi am desfacut prezoanele si cele 4 piulite din mijloc). mai sunt ceva suruburi, cred, foarte mici inspre margini care par de nedesfacut. Aveti ceva sugestii privind tamburul? De batut am tot batut in tambur si nu se clinteste. Multumesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frane spate Sj410

 

Desfa conducta sa iasa cat de mult lichid si bate in tamburi ca trebuie sa iasa. Probabil sunt gripate putin si pistonasele si nu se comprima la loc destul...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frane spate Sj410

 

cel mai sigur slabeste cablurile de frana(sabotii se vor detensiona si teoretic vor iesii)

nu bate cu ciocanul ca vei inlocuii tamburii(se vor ovaliza/sunt sensibili)

nu te ajuta cu nimic ca desfaci aerisitorul sau conducta(nu lichidul de frana tine in tensiune sabotii ci parghiile de actionare a franei de mana)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frane spate Sj410

 

asa este stimate domn,este pe tambur.

-frana pe tambur functioneaza cu saboti de frana ,actionati de cilindru de frana si cablu de frana mana

-frana pe disc functioneaza cu placute de frana,actionate de etrier + cablu frana(pt spate)

-va rog daca nu aveti treaba cu mecanica nu mai induceti in eroare forumistii incepatori(faceti ce stiti)

-este o problema minora care se rezolvaa in 2 minute

-si asa cum spune si administratorul FACETI POSTARI DE CALITATE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frane spate Sj410

 

asa este stimate domn,este pe tambur.

-frana pe tambur functioneaza cu saboti de frana ,actionati de cilindru de frana si cablu de frana mana

-frana pe disc functioneaza cu placute de frana,actionate de etrier + cablu frana(pt spate)

-va rog daca nu aveti treaba cu mecanica nu mai induceti in eroare forumistii incepatori(faceti ce stiti)

-este o problema minora care se rezolvaa in 2 minute

-si asa cum spune si administratorul FACETI POSTARI DE CALITATE

 

La SJ410 frana de mana nu este pe tamburii de pe puntea spate ci pe reductor.

 

Daca esti setat pe Vitara, stai pe Vitara.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frane spate Sj410

 

Frana de mana la SJ410 si unele SJ413 este pe reductor ca la Patrol, la roti nu ajunge nici un cablu ! :ha::ha::ha: Ne pare rau ca nu ne pricepem noi la mecanica, la fel ca altii, dar facem si noi ce putem ! :ha:

 

79703362_1_644x461_reductor-suzuki-samurai-410-sebes.jpg.ecd00e5c57975730b64b639a5132b0b1.jpg

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare