Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope Nokian-nelamurire.


ctinu

Postări Recomandate

Am cumparat un set de anvelope de iarna, Nokian si am cateva nelamuriri in legatura cu ele.

1. pt. acelasi produs (wr d4, DOT 2017), pretul de vanzare variaza extrem de mult (394-573 lei) de la un dealer la altul. Din cate stiu exista doar 2 producatori, Finlanda si Rusia, pt aceste anvelope.

2. nu am gasit aceasta marca in tabelul codurilor DOT.

 

E posibil sa existe si alti furnizori? China, sau mai rau...?

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Nokian-nelamurire.

 

Este o piata libera...preturi de import....preturi de vanzare...discounturi....

Eu pentru dubele de la firma lucram cu un singur deler...unic importator pe o anumita marca...si anul trecut cand am cerut anvelope de iarna am primit un pret cu 30% mai mare decat pretul cu care le-am cumparat de la Metro....explicatia data de deler...care imi este si prieten , a fost ca Metro a semnat un contract ca unic revanzator...si eu primeam un favor prietenesc.....:ha:

O alta posibila explicatie....patita cu ani in urma a fost ca am cumparat anvelope de firma...nu noname...online...cu pret foarte bun....cu ridicare din Vitan....frumoase....cu carnita pe ele....dar nu am reusit neam sa le echilibrez....cand am fost la un amic cu un atelier specializat numai pe roti....surpriza a fost...ca doar carcasa era de firma....in rest....RESAPATA...cu DOT schimbat...etc...de rezolvat am rezolvat schimbandule...dar cu mult scandal...

Astea au fost experientele mele legate de preturi diferite la acelasi produs....

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Nokian-nelamurire.

 

scuze, ce inseamna: "tabelul codurilor DOT"?

 

daca preturile in Romania par sa varieze prea mult, o cale e sa cautam produsul la dealerii listati de producatori prentru tarile vecine sau in alte parti prin Europa - unde ne descurcam cu limba paginilor web.

Mie imi iese destul de usor sa inteleg 'pretul corect/mediu' pentru o anvelopa, punct din care pot reanaliza mai usor ofertele interne

(ca tot din tara cumparam....)

Mitsubishi Outlander 2.2D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Nokian-nelamurire.

 

Sa pui pentru acelasi produs, livrat in aceleasi conditii, un pret on line cu 50% mai mare decat al concurentei inseamna sa-ti sabotezi afacerea.

 

S-ar putea ca resaparea sa fie o explicatie si atunci e o mare excrocherie. Am descoperit ca Nokia se ocupa si cu livrarea de materiale pt resapare. Oricum, comercializarea resapatelor fara sa se specifice acest lucru e o ilegalitate.

Incerc sa ma lamuresc pana la capat.

 

@Al_eugen

Codul DOT cuprinde producatorul anvelopei si tara in care se afla. Aceste coduri sunt centralizate intr-un tabel, pt a identifica rapid provenienta anvelopei.

Ex. aici

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Nokian-nelamurire.

 

DOT-ul de la anvelopele tale ce zice?

 

Asta zice DOT-ul:

 

2139956902_Dotcod1.thumb.JPG.fa7f216600f3a5355e3a3da23bfe7495.JPG

 

Sper sa fie facute ca pt ei, nu, cu dedicatie, pt noi.

S-au echilibrat usor (10-40g). Astept zapada.

 

O simpla inversare in formula DOT-ului te arunca in cealalta emisfera.

 

576902697_Dotcod1a.thumb.JPG.cda7e640c819b186d449bfcea6422e71.JPG

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Nokian-nelamurire.

 

Multumesc frumos de clarificarea cu DOT. Eu traiam linistit doar cu cifrele pentru saptamana/an fabricatie...

 

 

Cu preturile mai mari decat media - cred ca depinde si de ce urmareste vanzatorul: sa plece marfa cat mai repede cu profit sau sa incaseze o anumita suma de bani -- anul acesta sau urmatorul ...

 

:off

Prin 2012 -2014 cautam anvelope de turism all-season nokian. Apareau pe multe situri cu varii preturi, nici unul prea mic. Toata lumea avea in stoc fix 30 bucati cu DOT de 2011. Mi s-a parut un caz clar cand vanzatorul tine pretul sus pentru ca asa vrea el.

Mitsubishi Outlander 2.2D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Nokian-nelamurire.

 

N-am studiat inscriptionarile de pe anvelope; am retinut doar codul fabricantului si anul. M-am grabit sa incalt cu ele jantele care asteptau in masina si sa le duc la hotel. N-am loc de depozitare si nici chef sa hamalesc la ele. Cand le vine vremea sa le pun pe masina, le voi studia mai atent.

 

Pe ale tale ce DOT scrie?

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Nokian-nelamurire.

 

DOT 606P 2217......Made in Russia :grin:

 

OK. Inseamna ca sunt mai tinere decat ale mele!

 

ps. Imi place zambetul tau!

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare