Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jante Pinin


catalinhdj80

Postări Recomandate

Salut!Are cineva vreo idee de unde pot cumpara 4 jante de aliaj pentru Mitsubishi Pinin,cu urmatoarele caracteristici:dimensiune 6-6.5j/16,PCD 114.3,gaura centrala(CB) 67.1,ET 25-30?

Dupa achizitia jantelor vreau sa fac niste masuratori cu anvelopele originale,215/65/16 pentru a afla ce anvelope cu raza mai mare se pot folosi.

Editat de catalinhdj80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante Pinin

 

Si cu jantele originale, poti pune 215/70/16, sunt maxim cat poti pune pe amortizoarele originale fata, dar sa fie inaltata masina.

Intrebarea corecta cred ca ar fi "unde gasesc jante ieftine". Pt ca jante noi gasesti fara probleme, dar costa destul de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante Pinin

 

Salut!Masina nu este inaltata si nu doresc sa o inalt,dar cred ca o diferenta de 2cm a ET-ului,ar putea permite anvelope 215/70/16,care au raza mai mare cu 1cm decat o au cele originale:215/65/16.Nu caut jante ieftine,ci jante de aliaj,nu de tabla, cu aceste specificatii.Ce am gasit eu cu ET 25, au j7(2cm-0,5inch=0,73cm)si este posibil sa nu fie suficient.Bugetul este de max. 800euro ptr 4buc. 6J/PCD 114,3/CB 67.1/ET 25.Insist pe CB ul original ptr ca nu vreau inele de ghidare de plastic.Daca le gaseste cineva ,fac cinste.:)

Editat de catalinhdj80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante Pinin

 

Inelele de ghidare nu sunt din plastic ordinar, se pot face si din aluminiu sau alama (metale mai moi). Am mers 10-11 ani cu jante cu inele, nu au absolut nici o problema.

La ET-ul asta mic nu cred ca o sa gasesti 6J, ce am vazut eu sunt minim 7J. Si da, nu e suficient... ti-a trebui un ET0 sau negativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jante Pinin

 

Salut!Masina nu este inaltata si nu doresc sa o inalt,dar cred ca o diferenta de 2cm a ET-ului,ar putea permite anvelope 215/70/16,care au raza mai mare cu 1cm decat o au cele originale:215/65/16.Nu caut jante ieftine,ci jante de aliaj,nu de tabla, cu aceste specificatii.Ce am gasit eu cu ET 25, au j7(2cm-0,5inch=0,73cm)si este posibil sa nu fie suficient.Bugetul este de max. 800euro ptr 4buc. 6J/PCD 114,3/CB 67.1/ET 25.Insist pe CB ul original ptr ca nu vreau inele de ghidare de plastic.Daca le gaseste cineva ,fac cinste.:)

 

 

 

 

Salut,si eu am ghidaje dar sunt din teflon,nu din plastic.Sunt excelente pentru a centra perfect roata si sunt obligatorii daca jantele nu sunt originale.Crede-ma ca e mult mai ok cu ghidaje,protejezi anvelopele si ai stabilitate 100% pe traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare