Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI


superalfi

Postări Recomandate

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

frumos!

numai ca preturile de pe site-ul francez sunt mai mult decat duble decat cele de pe Quadratec de exemplu!!!!!!

 

 

Da dar au si pentru 2.8CRD si cheltuielile adiacente (curierat+tax) sunt mai mici fiind deja in Europa.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

Pentru ultima bara adusa din state am platit 400 euro transportul, 10 zile, + tva, + taxe vamale

 

daca ai un buget de 10-15000 euro iti recomand sa iei toate reperele din Europa, de la un singur dealer, obtii un pret mai mic pentru o comanda mare si ai un singur transport ( 2-3 paleti )

 

poate reusesc sa iti aduc reperele fara costuri suplimentare de transport, le pun pe un camion de-al meu

 

Apropo, bare AEV mai ajung in Europa abia in februarie 2009

JK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

multumesc!

 

e bine de stiut ca se pot aduce si din Europa - am facut deja comanda la Quadratech si saptamana viitoare pleaca pe transport - referitor la transportul de acolo nu am probleme pentru ca avem des importuri din SUA, Canada, UK, Australia asa ca lucram cu un birou care gaseste camion/avion imediat la parteneri

 

pentru viitor tin minte ca poate vreau ceva mai rapid - apelez la tine!

 

:)

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

am facut deja comanda la Quadratech

 

super asteptam POZE !!! :banana

Rubicon JK V6 3,8l, Lift 4"+1"BL, Simex 35" si Cooper STT 37" , rapoarte 5,13, planetare + cardane HD, Bara AEV cu WARN 9,5ti, , ARB dif cover, K&N air ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

ieri m-am uitat la bateria de la masina - si SURPRIZA!!!!!

am o baterie deep-cycle OPTIMA Yellow Top - exact de care ma gandeam sa imi iau

super tare!

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

nu te grabi sa-ti iei proiectoare de la ei caci sunt destul de scumpe, eu am gasit la noi la AlPadrino.... la 100 ron / buc

 

de kit de inaltare iti recomand Skyjacker sau OldEmu cu Nitrogen 2.5" sau 3"

 

mai cauta si pe 4wd com, au aceleasi chestii dar la unele sunt mai ieftini,

 

iar cu importul nu te grabi prea tare dearece e mai bine sa le strangi pe toate si sa le aduci pe mare... altfel devii sponsor al firmelor de transport aerian,

 

atentie mare la incaltari,

 

si nu uita sa-ti comanzi ( sau sa-ti faci ) scuturi pt baia de ulei si sa-ti schimbi scutul de sub transmisie

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

merci de sfaturi!

zi-mi daca stii scutul de baie de ulei e la fel pentru 2.8 CRD ca cel de la 3.8 care e in SUA? aceeasi intrebare pentru transmisie

 

pe la noi unde se pot face scuturi pe comanda - ai idee?

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

nu stiu daca e la fel, dar il gasesti la quadratec, si dupa codul de produs iei fabricantul.....

 

eu pt TJ le-am dat la facut la un atelier mecanic, caci am gasit schema si dimensiunile pe net, si doar nu o sa dau 600 $ + transport si vama si TVA sa il aduc din state, ar trebui sa fiu bolnav.... :D

 

la fel poti sa-ti faci si scut pt rezervor.... ca e in spate si la o saritura mai ca lumea dai cu "curu" de pamant...

 

ideea e cam asa, le dai jos pe cele originale, le duci la un atelier mecanic daca gasesti unul bun, si ii pui sa ti le copieze cu o distanta suplimentara de 1", si respectiv sa le adauge ramforsari, sel mai bine e sa lucrezi cu tabla de AL de 6 sau 8 mm si bare te otel.... ca nu stiu daca gasesti un atelier sa-ti faca ambutisari si sa scapu de tevi...

 

la scutul de transmisie poti sa-l copiezi pe cel original dar sa fie facut din tabla groasa si sistemul d prindere sa fei cu niste distantiere de 1" sau 2", o simpla bara profilata prinsa intre scut si sasiu

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

:grin:

Noutati: cei de la Quadratec au pregatit toata marfa de transport - am 3 paleti de adus de la ei:

 

SKID 1 – 48X40X52 – 550LBS

SKID 2 – 48X40X53 – 300 LBS

SKID 3 – 46X81X53 – 550 LBS

 

In total cam 635kg - destulut dar la cate am luat e super bine zic eu. Acuma am trimis la firma de transport sa imi vina cu variante.

De-abia astept sa le vad aici si dupa aia sa le montez pe masinuta!

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mihai cezar ionascu

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

Salut Andrei !

 

La Multi Ani ! Pentru anul asta iti doresc o mare si frumoasa masina !

 

La cum vad, incep sa ti se indeplineasca cele vorbite. Foarte fain ! Da-i tare inainte.....rezultatul, dupa pronosticurile mele, o sa fie mai mult decat spectaculos.

 

Nu stiu daca sa aduc si eu un plus de informatie, dar ale mele 33-uri, in prezenta kit-ului de 4", cadreaza si cam atat. In rest, din cauza distantei destul de mici dintre fender si cauciuc, flexarile mele vor fi destul de reduse, in contextul in care nu operez cat de curand ori un body-lift, ori, vorba unui cunoscut "un foarfece de tabla". Le-am relatat ca sa le ai in vedere.

 

In rest, e de bine cu inaltarea: stabilitate, manevrabilitate, siguranta in mers.

 

P.S.: Multumesc pentru urari. Le-am vazut duminica, la intoarcerea in tara. Daca persista intrebarea referitoare la cei ce iti vor face montajul, da-mi un telefon. Daca nu, nu uita, cand o termini, sa faci un pit-stop in Baneasa. Iti dau eu coordonatele :)

 

Cezar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

Salut Cezar si la multi ani!

 

merci de sfaturi - o sa vad cam cum o sa fie la mine cu spatiul ca oricum e mai mult loc la jk si din ce am mai vazut la altii pe afara care au pus chiar ome cu AEV wheels si 33x12.5 roti nu atinge deloc - ramane de vazut

cu montarea am vorbit astept acuma materialele

 

numai bine

andrei

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

Salut,

Si eu sunt proprietarul unui RUBICON identic cu al tau. Am fost cu ea chiar si la o cursa din campionat, cand nu aveam puse decat barile si troliul ( WARN ), terminand ambele zile de concurs (eram la prima iesire adevarata in off road). Masina s-a comportat super.

Acum mai are in plus un kit suspensie OME , anvelope Mickey Thompson BAJA, jenti, distantiere, IPF-uri, amortizor directie HD - ome,

protectii diferentiale ARB. Urmeaza cardane HD, planetare HD si mai vedem noi ce alte HD-uri mai pun.

 

Am scos-o si la super noroaie si din nou s-a comportat super ok.

 

Ce mai , ti-ai luat super masina, mai ales daca pui pe ea tot ce am vazut ca ai comandat.

 

S-o stapanesti sanatos si astept sa iesim impreuna cand esti gata.

Mercedes G350

Jeep Wrangler Rubicon 2,8 CRD - se vinde

Toyota Land Cruiser 120

Toyota HDJ 80

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

merci Andrei!

 

super masini ai si tu - si Rubi-ul si G-ul! iesim cu siguranta - abia astept sa pun toate cele pe masina - ti-am dat si pm

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

update: s-au incarcat toate cele si au plecat cred ca pe la sfarsitul saptamanii acesteia ajung la Bucuresti

mai trebuie acuma sa ma pregatesc cu montajul lor :grin:

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

buuuuuunnnnn! :grin:

 

Au sosit piesele / accesoriile si am facut azi si vama la ele - asa ca luni o sa le iau si de la vama. Dupa aia sa le pun pe caprarii si sa vad ce pleaca la service impreuna cu masina.

A inceput numaratoarea inversa !!! :h5

 

keep in touch

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

:banana

 

Masina este gata! Am luat-o de ieri seara - azi i-am facut si geometria si instalata statia CB si mai am niste maruntisuri dar care nu sunt asa de importante.

Sunt super incantat de rezultat si de modul cum se comporta - deocamdata pe sosea.

Vreau sa o scot la un offroad duminica asta.

Costin si Ionut si toata echipa au facut o treaba super meseriasa! Pozele sunt chiar de ei facute (multumesc frumos! :x )- eu o sa fac mai multe in weekend cand o sa am timp mai mult.

 

:h5

http://img9.imageshack.us/img9/9353/dsc02828resizezt1.th.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/6299/dsc02826resizeul9.th.jpg

http://img14.imageshack.us/img14/4159/dsc02824resizeeb4.th.jpg

http://img14.imageshack.us/img14/2594/dsc02822resizeju1.th.jpg

http://img10.imageshack.us/img10/7323/dsc02821resizegc2.th.jpg

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD - Proiect de MODIFICARI

 

hai ca a trecut ceva vreme de cand nu am mai postat modificarile la masina - deci:

 

- i-am mutat antena pe bara din fata ca in spate nu avea randament

- i-am scos bancheta din spate si i-am facut o cutie de aluminiu compartimentata pentru depozitare cu acces prin interior si prin portbagaj (compartimente separate)

- i-am pus centuri in 4 puncte

- Simex-uri 33"

- amortizor de directie OME

 

Urmeaza partea HD acuma:

 

Rubi va primi in urmatoarea perioada:

 

- Terratrip 202 si senzor

- beadlock-uri interne Staun (permit rularea in offroad cu 0.1-0.2 bar)

- extindere rollcage si ranforsare suplimentara rollcage existent

- planetare HD (CrMo Alloy) fata si spate

- cardane fata si spate custom (Tom Woods) - 1350 series

- rapoarte 5.13 in grupuri (de la 4.11 cat are acum)

- SIMEX-uri- minim 35" - ideal 36" sau chiar 37" sa vedem

- kit long arm Teraflex 6" sau Rubicon Express de 4.5"

- troliu spate cu plasma

- plasma pentru troliul fata care il am ca s-a stricat cablul metalic

 

 

Cam astea ar fi - dupa asta cred ca o sa fie complet proiectul RUBI.

:h5

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare