Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Oglinzi incalzite


verzet

Postări Recomandate

Salut colegi. Mi-am luat de curand oglinzi/sticla care pot fi incalzite.

Acuma am cateva nelamuriri si sper sa ma puteti ajuta.

1. Ce grosime sa pun la fir? Eu m-am gandit la 1 sau 0.75

2. Ce tip de conductor? Siliconic, rezistent la temperaturi inalte(FEP), auto(FLRY)...?

3. Unde leg firele? EU m-am gandit imediat dupa butonul de dezaburire.

 

P.S. La multi ani cu sanatate!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Pentru ~ 2A / 25W (cum au ale mele de ex) 0.75 e mai mult decat suficient. Mai multe detalii: https://www.wirebarn.com/Wire-Calculator-_ep_41.html

2. as folosi FLRY

3. ideal, pe butonul de dezaburire cu releu separat. Altfel ar trebui vazut daca instalatia de dezaburire mai suporta ~ 50W in plus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Crispus de informtii, mai mult decat utile. MAi trebuie sa vad cum trag firele in oglinzi avand in vedere ca la land cruiser sunt niste suruburi care ma incurca, dar la care nu pot renunta, se folosesc la reglajul oglinzii.O sa incerc sa le gauresc prin mijloc ca sa pot trece firele prin ele.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Acum vreo 7 sau 8 ani am luat cu @Marse si @mergioricrapa niste folii care se aplicau pe oglinzi.

Doar @mergioricrapa a apucat sa isi puna ''incalzitoarele'' pe oglinzile originale de Toyota iar la scurt timp s-a ales :cncu ele sparte...Probabil ca fiind iarna era prea mare diferenta de temperatura. :old

 

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare