Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

BJ 73, motor VM, porneste greu si scoate fum


Soco

Postări Recomandate

Buna ziua ! Am cumparat nu demult un bj 73 cu motor vm in 5 cilindri : porneste greu si scoate mult fum la pornire. Ce probleme ar putea sa aiba ? Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua ! Am cumparat nu demult un bj 73 cu motor vm in 5 cilindrii porneste greu si scoate mult fum la pornire ce probleme ar putea sa aiba ?

 

Salut!

sincer, nu sunt mecanic si la orice chestie mecanică am apelat la un specialist, macar pentru evaluare. Chiar si la montaje, verificarea tolerantelor sau sfaturile de montaj pentru ceea ce am făcut eu personal, au venit de la cineva care se pricepe cu adevarat.

 

Revenind: si VM-ul meu scotea niste fum. S-a estimat ca trebuie segmentat motorul. Nu am făcut asta...si pana la urma a explodat.

in functie de culoarea fumului, cauzele pot diferite. Poti sa ai o problemă cu turbina. Se poate face, ca este un KKK.

Poate fi o problemă de chiulasa (simeringuri supape, supape), sau de segmenti. Sau dacă e fum alb sa fie garnitura de la primăriile alea de chiulase....

Sau poate cineva s-a jucat la pompa de injecție sa tragă mai tare si a dat debitul prea mare. Lucru care in timp va mai genera si alte probleme.

 

Cauta un mecanic in zona ta, fa-i o vizită si o sa ai o opinie avizată.

 

Succes!

 

  • Like 1

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare