Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Lada niva - reconstructie


vlad_b

Postări Recomandate

Re: Lada niva - reconstructie

 

la mine erau toti senzorii schimbati si pe tester nu dadea nici o defectiune si totusi mergea relantiul prost.

am schimbat apoi inca odata senzorul de la clapeta si apoi si-a revenit :)

deci se poate :)

iti recomand sa stai acolo cat iti lucreaza la masina ca e mai bine plus ca mai inveti ceva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 162
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Lada niva - reconstructie

 

ceva poze cu noua masina ? urmaresc pe fiecare pentru ca ,de curand am achizitionat o niva din 2002 si as vrea si eu sa intru in ea cu de toate. spor

 

pozele le-am pierdut pt ca a crapat hdd.

cu mecanicul din buc m-am certat dupa ce a tinut-o 1 luna degeaba.

 

am terminat tinichigeria, am schimbat o groaza de piese de genul amortizoare, pompe frana, ambreiaj, disc rulment placa, capete de bara, pivoti, etc..

 

Acum este la stadiul de gata. Pe drumul de la tinichigerie spre casa s-a blocat, cred, rulmentul pe roata dreapta. Acum astept rulmentii..

 

concluzia:

- cine imi face motorul sa mearga rotund? merge prost atat pe gaz cat si pe benzina. I-am schimbat filtre (incl gaz), senzori diversi, bujii, fise, uleiul evident, etc..... in ultima instanta am sa o duc la mogosoaia sa o faca banditul de la lada de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Lada niva - reconstructie

 

Am incercat in vara asta si intr-o oarecare masura am reusit sa curat rugina ce incepuse se apara pe podea. Din 2007 de cind am cumparat-o si pina acum nu i-am facut absolut nimic si era timpul, incepuse sa ma deranjeze, plus ca am mai lovit-o pe ici pe colo si incepuse sa rugineasca si pe exterior.

Am scos scaunele si toate panourile de plastic din interior, mai putin panourile usilor si am inlaturat antifonul original. Am inlaturat rugina cu ajutorul periilor de sirma rotative si ce m-a surprins a fost faptul ca, desi in anumite zone tabla ruginise pe o suprafata destul de mare, rugina era superficiala, de suprafata, fara sa afecteze metalul in profunzime. O mare parte din ea am reusit sa o indepartez printr-o frecare mai insistenta cu o cirpa debumbac imbibata cu motorina. A urmat dupa aceea degresarea suprafetei si aplicarea anticorozivului. In prima faza am folosit un anticoroziv "Protecta" de culoare gri si dupa aceea un anticoroziv "Rost" de culoare portocalie. Aplicarea ambilor anticorozivi am facut-o cu pensula, in cite trei straturi fiecare.

A urmat antifonul, aplicat tot cu pensula, marca "Divvos". Pentru podea si aripile spate am folosit trei cutii de cite 3kg antifon fiecare.

Dupa stratul de antifon urmeaza sa aplic pe podea un burete de aproximativ 8 mm grosime, cu rol izolator termic si antifonic. Buretele este cel folosit in constructii la sistemele de izolatii pentru acoperisuri tip sarpanta si l-am cumparat din Baumax. Am folosit o bucata de 10x10 cm din acest burete ca etalon, am vrut sa vad cit de buna este aderenta lui la antifon. Practic, am aplicat pe o fata antifon foarte diluat astfel incit sa acopere toti porii materialului, ceva de genul unei amorse, si dupa ce s-a uscat destul de mult l-am aplicat pe o suprafata de antifon proaspat. L-am presat intii manual si dupa aceea am aplicat o greutate de circa 3 kg peste el. Dupa jumatate de ora era atit de bine lipit incit mi-a fost imposibil sa-l dezlipesc, practic am fost nevoit sa-l rup.

Peste acest burete voi aplica ulterior un strat subtire de antifon, apoi unul ceva mai viscos dupa care Aluband.

Aderenta acestuia din urma este excelenta, mai ales pe bitum, iar folia de din aluminiu asigura o protectie excelenta materialului. Am sa incerc sa atasez cit de curind posibil citeva poze facute pe timpul derularii lucrarii.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Am incercat in vara asta si intr-o oarecare masura am reusit sa curat rugina ce incepuse se apara pe podea. Din 2007 de cind am cumparat-o si pina acum nu i-am facut absolut nimic si era timpul, incepuse sa ma deranjeze, plus ca am mai lovit-o pe ici pe colo si incepuse sa rugineasca si pe exterior.

Am scos scaunele si toate panourile de plastic din interior, mai putin panourile usilor si am inlaturat antifonul original. Am inlaturat rugina cu ajutorul periilor de sirma rotative si ce m-a surprins a fost faptul ca, desi in anumite zone tabla ruginise pe o suprafata destul de mare, rugina era superficiala, de suprafata, fara sa afecteze metalul in profunzime. O mare parte din ea am reusit sa o indepartez printr-o frecare mai insistenta cu o cirpa debumbac imbibata cu motorina. A urmat dupa aceea degresarea suprafetei si aplicarea anticorozivului. In prima faza am folosit un anticoroziv "Protecta" de culoare gri si dupa aceea un anticoroziv "Rost" de culoare portocalie. Aplicarea ambilor anticorozivi am facut-o cu pensula, in cite trei straturi fiecare.

A urmat antifonul, aplicat tot cu pensula, marca "Divvos". Pentru podea si aripile spate am folosit trei cutii de cite 3kg antifon fiecare.

Dupa stratul de antifon urmeaza sa aplic pe podea un burete de aproximativ 8 mm grosime, cu rol izolator termic si antifonic. Buretele este cel folosit in constructii la sistemele de izolatii pentru acoperisuri tip sarpanta si l-am cumparat din Baumax. Am folosit o bucata de 10x10 cm din acest burete ca etalon, am vrut sa vad cit de buna este aderenta lui la antifon. Practic, am aplicat pe o fata antifon foarte diluat astfel incit sa acopere toti porii materialului, ceva de genul unei amorse, si dupa ce s-a uscat destul de mult l-am aplicat pe o suprafata de antifon proaspat. L-am presat intii manual si dupa aceea am aplicat o greutate de circa 3 kg peste el. Dupa jumatate de ora era atit de bine lipit incit mi-a fost imposibil sa-l dezlipesc, practic am fost nevoit sa-l rup.

Peste acest burete voi aplica ulterior un strat subtire de antifon, apoi unul ceva mai viscos dupa care Aluband.

Aderenta acestuia din urma este excelenta, mai ales pe bitum, iar folia de din aluminiu asigura o protectie excelenta materialului. Am sa incerc sa atasez cit de curind posibil citeva poze facute pe timpul derularii lucrarii.

 

a mea e 2005 si nu a ruginit podeaua !:sc intra apa pe undeva?

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Imi spun si eu un mic punct de vedere,din ce mi s-a intamplat si ce cunosc.Am folosit protecta 3 in 1,care cica e nemaipomenita si dupa 1 an a iesit rugina prin ea.despre grundul rost,pot sa-ti spun cu certitudine ca este cel mai ieftin si cel mai slab calitativ.Ti-as fi recomandat un rentagrund gri sau rosu-oxid de la Policolor.Asta stiu sigur ca este bun.Ca si antifon,eu nu-l recomand pe cel folosit de tine pt exterior,pt ca in timp crapa si sare de la pietre.La interior merge,dar nu te intreb de miros.Cred ca trebuie lasat cateva zile sa se aeriseasca.Bun ar fi fost antifonul insonorizant, care se gaseste si la bidon de 2L si-l poti aplica si cu pensula si cu pistolul si ramane brobonat.Acelasi produs se gaseste si la 5l,dar costa de 3 ori mai mult.Pentru rugina(dar nu pe suprafete mari!),exista un inhibator de la Loctite,care,odata aplicat, nu mai infloreste in locul respectiv multa vreme,garantat! Se foloseste astfel:

1)Se curata suprafata ruginita cu Feruginol si cu peria de sarma

2)se spala cu apa bine

3)se aplica inhibatorul de rugina

4)se aplica orice vopsea peste

Din punctul meu de vedere,este maxim ce se poate face,pentru a scapa de problema ruginei.

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

In alta ordine de idei, pentru a masi scapa de zgomotele transmisiei, vreau sa pun pe exteriorul reductorului,lipit pe tabla,niste placi antifonice cu insertie de aluminiu,pentru temperatura.Acelasi lucru vreau sa-l fac si pe interior,dar cu placi insonorizante normale(din rationamente economice)in jurul manetelor de viteze. Vreau sa va intreb daca se demonteaza greu mocheta de la niva si cu ce trebuie sa incep la demontare!:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

In alta ordine de idei, pentru a masi scapa de zgomotele transmisiei, vreau sa pun pe exteriorul reductorului,lipit pe tabla,niste placi antifonice cu insertie de aluminiu,pentru temperatura.Acelasi lucru vreau sa-l fac si pe interior,dar cu placi insonorizante normale(din rationamente economice)in jurul manetelor de viteze. Vreau sa va intreb daca se demonteaza greu mocheta de la niva si cu ce trebuie sa incep la demontare!:tk

 

ai ajuns la partea mea preferata :) demontatul :)

iti recomand sa incepi cu un cutter bun deala de metal :) :):)

 

acum serios vorbind trebuie intai sa scoti plastucul ala de pe tunel dupa care mocheta o dai usor deoparte :) lasa ca daca nu te grabesti iti arat eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

ai ajuns la partea mea preferata :) demontatul :)

iti recomand sa incepi cu un cutter bun deala de metal :) :):)

 

acum serios vorbind trebuie intai sa scoti plastucul ala de pe tunel dupa care mocheta o dai usor deoparte :) lasa ca daca nu te grabesti iti arat eu :)

Nu ma grabesc,o sa ma apuc de ea,dupa ce montez alternatorul, ca ala e mai important:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Nu ma grabesc,o sa ma apuc de ea,dupa ce montez alternatorul, ca ala e mai important:wink:

 

te mananca , te manancaa!!!:banana

spui tu peste 1 an daca mai e lipit ceva si ce i pe dedesuptul la ce pui ! dar ai magazin de grunduri si vocsele !:grin:

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

te mananca , te manancaa!!!:banana

spui tu peste 1 an daca mai e lipit ceva si ce i pe dedesuptul la ce pui ! dar ai magazin de grunduri si vocsele !:grin:

 

Am folosit placile insonorizante pe interiorul la capacul de la motor de la barca,pt ca era in 2 timpi si nu puteam sa ma inteleg cu nimeni in barca.L-am captusit cu 2 straturi si a fost ok.Din pacate n-am putut sa ma bucur prea mult,pt ca am calat motorul:uameni Placa insonorizanta,odata lipita,o mai dai jos cu spaclul:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Antifonul original este foarte greu de indepartat. Din ce o fi facut si cum naiba l-a lipit rusul habar nu am, dar m-a chinuit al naibii pina am reusit sa-l indepartez cu totul. Antifonul l-am utilizat numai la interior, abia anul viitor sper sa reusesc sa-i fac o protectie anticoroziva si pe exterior. Paradoxul este urmatorul, podeau a avut mai multa rugina pe interior decit pe exterior.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Antifonul original este foarte greu de indepartat. Din ce o fi facut si cum naiba l-a lipit rusul habar nu am, dar m-a chinuit al naibii pina am reusit sa-l indepartez cu totul. Antifonul l-am utilizat numai la interior, abia anul viitor sper sa reusesc sa-i fac o protectie anticoroziva si pe exterior. Paradoxul este urmatorul, podeau a avut mai multa rugina pe interior decit pe exterior.

 

Ai indepartat antifonul de la exterior ? Sau cel interior ?

Nu pui si tu niste poze cu ce ai gasit sub ? (adica daca s-a produs rugina).

Editat de ubu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Am folosit placile insonorizante pe interiorul la capacul de la motor de la barca,pt ca era in 2 timpi si nu puteam sa ma inteleg cu nimeni in barca.L-am captusit cu 2 straturi si a fost ok.Din pacate n-am putut sa ma bucur prea mult,pt ca am calat motorul:uameni Placa insonorizanta,odata lipita,o mai dai jos cu spaclul:wink:

 

ce preturi ai gasit tu la placile astea ca la ce am gasit eu ... !!

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

ce preturi ai gasit tu la placile astea ca la ce am gasit eu ... !!

 

Pe acelea cu insertie de aluminiu nu ma mai gandesc sa le folosesc, pt ca sunt in jur de 60-70 lei buc.Alea normale sunt 30 de lei,dimensiune 50/40 cm:x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Tot ce am "mesterit" a fost numai la interior. Exteriorul este programat pentru anul viitor. Asa cum am mai scris, partea exterioara a podelei arata nesperat de bine, foarte putine puncte de rugina in special la pasajele aripilor. Poze am sa pun zilele acestea, cel mai sigur in weekend.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Cam asa arata podeaua dupa indepartarea covoraselor de auciuc si antifonului original. M-am asteptat sa fie destul de dificil de indepartat rugina dar a am reusit sa o elimin cu o perie rotativa si ceva perseverenta. pregaitre_podea_1.thumb.jpg.5e6de7f401e36bddfa39e6e40aaba506.jpg

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Dupa indepartarea ruginei si degresarea suprafetei metalice am aplicat un anticoroziv "Protecta" de culoare gri. Pe niste stilpi metalici din curte anticorozivul asta s-a comportat bine, timp de aproape trei ani nu a mai aparut rugina pe ei asa ca, mai ales la interior sper sa nu am probleme. Aplicarea am facut-o in trei straturi, numai cu pensula.

anticoroziv_protecta_2.thumb.jpg.48a00610ee4e088815bc2091d8c03cf0.jpganticoroziv_protecta_1.thumb.jpg.c7c2c65c167d3ebd161bd74d1fea08a6.jpganticoroziv_protecta_3.thumb.jpg.556056bd9a2bbf854e1bcfb53efe743e.jpg

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Dupa antifon urmeaza un strat de burete. Am ales un burete cu grosimea de aprox.8 mm folosit pentru izolatii termice la acoperisuri. Pozele sunt din faza masuratorilor, din pacate nu am reusit sa fac poze cu el aplicat, dar urmeaza si acestea. Am incercat doua variante pentru a-l lipi pe podea. Mai precis, am folosit doua bucati "etalon" de 10x10 cm. Am aplicat pe una din fete, pe ambele bucati, un strat foarte subtire de antifon cu dublu rol, de a acoperi porii materialului inainte de montaj si de a crea o "amorsa" care sa adere mai bine la stratul de antifon de pe podea. La una din bucatile de burete, dupa uscarea antifonului am aplicat un strat foarte subtire de prenadez. Acelasi strat subtire l-am aplicat si pe podea si dupa aproximativ 15 min. am lipit buretele "etalon" pe podea. Am aplicat cite o greutate pe fiecare burete si l-am lasat 24 de ore. Ambele variante au fost bune, nu am mai reusit in nici una din ele sa dezlipesc buretele etalon de pe podea. La cel lipit cu prenadez rezultatul a fost excelent. Dupa ce am "trasat" buretele, l-am taiat in fisii cit mai convenabile pentru a-l putea mula cit mai bine pe podea astfel incit sa nu ramina goluri prin care s-ar putea infiltra apa. Dupa lipirea buretelui am mai aplicat inca un strat foarte subtire de antifon diluat, urmat de altul ceva mai viscos. Ultimul strat va fi unul de Aluband insa stau in dubiu deocamdata daca mai aplic intermediar inca un burete izolator mai greos de aproximativ 12 mm. Ramine de vazut.

burete_izolator_3.thumb.jpg.ee3ca45e27c93cf5ac68fe7d32ec7d73.jpgburete_izolator_2.thumb.jpg.0a14b3c89ece364729295174ed998f29.jpgburete_izolator_1.thumb.jpg.5f42a5e6a8e1aaf544f9de7f8881ff0d.jpgburete_izolator_4.thumb.jpg.7daf532df4ce1a69ddf7dd4e7af8579f.jpg

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lada niva - reconstructie

 

Foarte instructiv. Am vrut sa fac si eu la fel vara asta, dar timpul...

Poate nu e buna ideea cu lipitul buretelui. Daca intra apa, poate vei dori sa-l inlocuiesti repede.

Ai putut vedea in ce stare e podeaua sub rezervor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare