Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Claxoane blocate pe ON la Mitsu 99


Rila

Postări Recomandate

Buna seara,

In 22 12 09 la -5grd C, am patit-0 clasic...: in intersectie la Razoare langa un militian claxoanele Mitsu-LBW 30 ECI AT/1999, proprietate personala, au inceput sa urle...Am facut fete fete...militianul asisderea. Pumni in volan ...degeaba.

Am tras pe dreapta, am deconectat claxoanele (2 originale la care bineinteles ca am rupt eu -adica nu s-au rupt singure!- mufele de plastic si inca doua claxoane adaugate de subsemnatul pe firele celor originale). Evident-Liniste.

Am incercat sa le remufez-...urlete!

Pauza 3 ore..se poate circula in Bucuresti si fara claxoane.

Reincercare de remufare cu motorul oprit. Urlete!

Am lasat-o balta si ammers fara claxoane.

Am ajuns la concluzia ca exista o defectiune la conmanda claxon aflata in volan.

Problema: in volan este un Airbag probabil functional.

Ce ma sfatuiti sa fac? V-ati mai intalnit cu asemenea problema? Stiti un electrician bun de Mitsu? Multumiri anticipate si La multi Ani!

Pajero NL 3.0 LWB 1999
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Claxoane blocate pe ON la Mitsu 99

 

NU sunt claxoanele de vina, cauta mai bine la releu...

verifica daca ai curent pe firele care vin la claxoane si daca e asa schimba releul(ai schema pe capac)

Multumesc pentru raspuns. Rog amabil clarificari:

1. Sa verific daca am curent pe fire, cu motorul oprit?

2. Despre care capac este vorba? cel de la cutia de relee din compartimentul motor?

Salutari, Rila

Pajero NL 3.0 LWB 1999
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Claxoane blocate pe ON la Mitsu 99

 

Multumesc pentru raspuns. Rog amabil clarificari:

1. Sa verific daca am curent pe fire, cu motorul oprit?

2. Despre care capac este vorba? cel de la cutia de relee din compartimentul motor?

Salutari, Rila

 

DA si DA

Poti sa verifici si contactele din volan(ai niste suruburi pe dedesubt si nu are legatura cu airbag-ul) dar sunt convins ca nu acolo e buba.

Releul e 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Claxoane blocate pe ON la Mitsu 99

 

DA si DA

Poti sa verifici si contactele din volan(ai niste suruburi pe dedesubt si nu are legatura cu airbag-ul) dar sunt convins ca nu acolo e buba.

Releul e 100%.

 

Multumesc frumos.

Dimineata verific. Pentru orice eventualitate pot sa deranjez cu un telefon? Daca da rog trimiteti nr pe PM. Multumesc. Rila

Pajero NL 3.0 LWB 1999
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Claxoane blocate pe ON la Mitsu 99

 

@Rila, ti-o spune Stan patitu: e folia de sub Airbag! deci ai pus-o ca sa iti zic pe romaneste

 

Nu trebuia sa te agiti sa rupi totul pe acolo, trebuia doar sa scoti cheia din contact!

 

Rezolvarea pe care eu am gasit-o, cauta un intrerupator din acela mic push, si monteaza-l pe volan, si trage firele la el!!! E mai interesting ca sa zic asa si lumea o sa creada ca ai NOS pe masina!

 

Folie nu cred ca ai sa gasesti pe undeva, de aceea te sfatuiesc sa cauti un volan ceva second, cu tot cu airbag!!!

 

Operatia de scoatere a capacului si montat buton se va face cu bateria scoasa, airbag deconectat, proba de functionare a butonului nu o faci decat cu toate firele puse la loc. Daca pui contactul cu Airbag scos te vede masina si te tine minte! Si nu te mai uita!!!

Si o sa vezi rosu pe bord pana ajungi la service Mitsu si acolo e pe bani stergerea de erori!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Claxoane blocate pe ON la Mitsu 99

 

Salut, am fost la CristiBlondu si m-a scos din impas.

@ Evgheny: A fost montat un nou releu pentru noile claxoane.

Totusi problema a persisitat.

@Flash 4x4: Dupa demontarea capacului volanului, si dezamorsarea airbagului, a fost inspectata folia de care vorbeai si nu au fost gasite defectiuni aparente. A fost sters de condens buretele care acopera folia. Sa fi fost arc in conditiile de inghet dezghet repetat!?

Remontare si verificare. Functioneaza ok.

 

Multumesc pentru suport!

Sa ne auzim cu bine!

La multi Ani!

Pajero NL 3.0 LWB 1999
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Claxoane blocate pe ON la Mitsu 99

 

Salut, am fost la CristiBlondu si m-a scos din impas.

 

@Flash 4x4: Dupa demontarea capacului volanului, si dezamorsarea airbagului, a fost inspectata folia de care vorbeai si nu au fost gasite defectiuni aparente. A fost sters de condens buretele care acopera folia. Sa fi fost arc in conditiile de inghet dezghet repetat!?

Remontare si verificare. Functioneaza ok.

 

Stai linistit, nu va tine mult, si la mine a mers prima data, oricum daca ti se mai intampla... ia contactul de tot si se va opri. Sa ne auzim cu bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Claxoane blocate pe ON la Mitsu 99

 

Stai linistit, nu va tine mult, si la mine a mers prima data, oricum daca ti se mai intampla... ia contactul de tot si se va opri. Sa ne auzim cu bine!!!

 

OK, ma pun pe asteptat!:)

Pajero NL 3.0 LWB 1999
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Claxoane blocate pe ON la Mitsu 99

 

Am patit-o si eu - noaptea pe la 3 s-a pus pe urlat de am sculat tot blocul. De vina folia de sub airbag care la inspectie arata perfect. Din pacate la mine claxoneaza si cu cheia scoasa asa ca a trebuit sa schimb alimentarea claxoanelor de pe direct pe contact ca sa nu sa se mai intample macar in lipsa mea. Eu am dat pe folie cu un spray de contacte special - daca ai fost la Blondi probabil ti-o dat si tie. De atunci (2 ani) su s-a mai intamplat. Se pare ca e boala la mitsu si verii lui mitsu.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare