Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi


Sclipici

Postări Recomandate

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Da`...sigur iti place sau...ma aburesti? :wink:

 

Daca iti place tie nu e suficient?am sa trec azi o fuga.

vitara softop '97(de vanzare): :dr2 ->:cort ->:fh

woo cielo '96(de vanzare)

craysler voyager 2.4 benzinar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

N-am facut un calcul, dar cred ca toate costurile sunt de vreo 300 euro/bara.

N-am planuri, s-a facut direct pe masina, dar pentru urmatoarea e mai simplu, avand deja proiectul initial !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Arata foarte bine!

 

Am mirosit eu ca o sa iasa ceva misto. D'aia am intrebat de scheme :wink:.

 

Felicitari,

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Initial, n-am avut de gand sa pun bulbarul, dar ...intr-o zi, l-am gasit gata sudat , si, pentru ca arata fain, Cos s-a apucat sa-l sudeze definitiv. Eu cred ca arata bine, ideea e simpla si nu incarca prea mult nici ca greutate nici ca design masina.

Ion a fost surprins in poza imediat dupa ce a terminat cateva "rugaciuni" romanesti, populare, indreptate asupra unui surub de 14 ce se incapatzana sa nu intre intr-o piulita de 12....! :grin:

 

Frumoasa lucrare. Intreb si eu... cum este fixat bullbarul? Doar cordon de sudura la suprafata? Ca daca da...nu prea cred ca este ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

daca este tras sudura dubla este tare ca dracu nu mai tre sa faca nimica

sa nu credeti ca este asa ieftina tabla la cumparare ,plus mai este si munca omului plus mai este curantul si sarma la aparatul de sudura

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Sudura e destula ,si plasata strategic pe o diafragma de rigidizare , cu grosimi mari de perete , dar bulbarul e oricum penalizat de bratul mare al pirghiei la o eventuala solicitare .O axioma a bubarului ridicat liber de pe bara si nesprijinit spune ca e doar pentru indoit capota si nu pentru protectie . Pentru protectia caroseriei se pate apela la o cage total , si atunci comentam daca punctul de incastrare e suficient de rezistent .Pina cind va creste mare si voinic , cel in cauza are grija de grila si de proiectoare , sa nu intre in conflict cu niste crengi buclucase , nicicum sa legi vreo sufa ca sa ridici masina in pom . De asta se ocupa alte excrescente , unele mai discrete , altele mai romanesti .

Foto maine , ca-i tirziu si io's uom batri....in floarea virstei .

Pretul e transparent - daca trebuie calitate , atunci timpul si banii se cam duc intodeauna peste prognoze.La o bara tubulara probabil ar fi mai ieftin -depide de model.Probabil la 5 bucati , s-ar face altfel optimizarea consumurilor , reflectat in pretul final .Sau poate nu ...daca sint 5 persoane diferite , fiecare cu masina -lui - unica -si- cea-mai -tare...

Pe linga fabricarea barelor , ne-am ocupat si de ranforsarea capului de sasiu , fata si spate , asa ca barele din laminat de 3mm nu sint agatate in patru suruburi de 8 si un cirlig de rufe ...

Si restul timpului vorbiram de bare ..sau beri , sau unele parti mediane ale unor masini...sau nu ..

Bara spate e mai grea decit cea de fata , chiar daca fata are si ranforsari. Probabil le vom cintari cu prima ocazie .

De asemenea . ideea de jeniu a lu' Ion a fost sa dublam luminile cu cele din bara , pentru spate . Ideea mea de jeniu ar fi sa facem pe fata un bulbar rezemat in mai multe puncte , model antiglont ,de inspiratie ARB si altele , cu lumini si semnale in mici alveole din bulbar si bara .Numai sa zica domnu' apropritaru OK , ca nici nu stie ce-l asteapta .Sigur niste palpitatii cu reveneala ursu...timisorea...orice are la rece .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

@Cos, ma disperi...! :ypu

Iar tre`be sa dau jos barele? Las` asa, ca nu-mi mai trebuie sa mai modific...! :banana

Pana la prima innoroiala, cand o sa vedem cat noroi aduna bara spate, cum se comporta bara fata, deca se stramba ceva in timpul tractarii...!

Deci...pentru detalii, intrebati pe Cos si veti primi raspunsuri in felul lui caracteristic...de nu intelege nimeni! :grin:

Despre pret...cred ca doar daca faci lucrarea la plesneala, ramai cu ceva in buzunar, dar avand in vedere ca asa ceva nu faci/schimbi saptamanal, ci poate ca nu rezista masina cat rezista barele, eu cred ca se merita...! Odata facuta bara, eventualele modificari sunt usor de facut ( modificare bullbar, montat troliu, etc).

Si...stand la atelier alaturi de Cos si Ionel, am testat pe pielea mea cum a sa muncesti la doua bare..., eu fiind mai :old decat ei...! :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

DA FOARTE BINE!:x

vitara softop '97(de vanzare): :dr2 ->:cort ->:fh

woo cielo '96(de vanzare)

craysler voyager 2.4 benzinar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Adi, deci ai fost pe la mine aseara...! Puteai sa dai un tel, coboram pana la masina!

Ai dreptate, n-am pus poze cu barele vopsite in negru...!

Nu prea se vad bine, dar azi e ceva soare si poate reusesc sa o pozez...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

bineinteles ca va trebui sa dai barele jos , saptaminal , din motive numai de mine intelese , ca numa' io vaz linia spiritului ( la plaja ) . Daca vrei sa le intelegi tre sa ai benoclu' si sa fii fan absolut al costumelor de baie roz . Atunci ai sa vaz si tu ca nu mai vazusi si nici nu ai sa mai vezi bulbar cu alveole cu beculete , ledulete , si alte ete , all inclusive .

Si le dam jos oricum ca sa le vopsim de finisare .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Berea.

Pardon , berile .

Aaa ....voiam sa scriu ...barele ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Ma uitam la cutiile alea de bere ca erau neincepute si ma intrebam in care dintre ele o fi fost gandacul.Mai interesant ar fi fost de aflat cine a fost norocosul care a baut berea.Cred ca a baut-o sclipici pt ca de la un timp are gargauni -pardon gandaci-la cap:ha::ha:

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Hai sa va zic care e treaba cu gandacu' , intr-un offtopic care sa nu aiba viata lunga , spre bunastarea fabricilor de bere....

Am taiat o cutie de bere goala ca sa fac un pahar sa spal o pensula , cu diluant , asa gospodareste .

In ea era un gandac de vreo 3 cm , negru si lucios , perfect mumificat , lacuit de peretele cutiei. Bautorilor de bere la cutie le doresc o atentie marita , asa cum face Ion , care nu se poate abtine sa nu arunce un ochi in cutia goala , probabil verificind eventuala supraimbogatire protetica .

 

Ca sa citez un clasic in viata ; ' Hai noroc ' ....

 

Scuze de off , cu respectul cuvenit , se pot sterge toate alea de pe linga poteca luminoasa ....

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Sclipici isi facea grija ca o sa-i zgarie vecini de ciuda noile bare si cauta un garaj.Ieri am reusit sa-i fac rost de un garaj tip iglu in care sa-i incapa masina.Ca sa-i facem proba sa vedem dc ii incape masina l-am pus pe cos cu bara spate in iglu si se pare ca intra lejer si mai ramane loc si de o masuta sa mai facem cate un sprit.:ha::ha:

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Sclipici isi facea grija ca o sa-i zgarie vecini de ciuda noile bare si cauta un garaj.Ieri am reusit sa-i fac rost de un garaj tip iglu in care sa-i incapa masina.Ca sa-i facem proba sa vedem dc ii incape masina l-am pus pe cos cu bara spate in iglu si se pare ca intra lejer si mai ramane loc si de o masuta sa mai facem cate un sprit.:ha::ha:

 

Mammmmaaaa, ca bataie meritati voi, @Cos Si Ionel...! Ieri am stat o ora la atelier...degeaba...! Nu mai aveti telefoane? Le-ati inghitit?

Era masina lu` Cos acolo...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Dupa ziua de ieri , cre' ca dormim noi in iglu...Ioane , baga poza ca sa fie boacana explicata...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Da ce facurasi bre?:old

vitara softop '97(de vanzare): :dr2 ->:cort ->:fh

woo cielo '96(de vanzare)

craysler voyager 2.4 benzinar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

Pe la discutii diverse ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara lu` Sclipici...cu bare fata spate noi

 

:ha: nu te supara. daca imi aduci bara (cat de cat rezistenta offroad) - spate si fata la banii astea iau si eu 20-30 de bucati. Mie imi vin barile peste o saptamana si au costat ambele 800E si consider ca e un pret ok. Poate nu am eu norocul ala si nu stiu unde sa caut.

 

Salutare. Am citit si eu discutiile voastre si as avea o intrebare si eu.

Intr-un final, s-a meritat efortul ca sa iti faci acasa toate modificarile din punct de vedere financiar? Am cautat pe net bara fata-spate vitara, si le-am gasit ambele sub 300euro. Vreau sa fac si eu modificarile acestea si is interesat de varianta cea mai ieftina. Fiind student, fiecare banut conteaza. Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare