Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toyota LJ73 - Aer conditionat ?


vas gal zsolt

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Aer conditionat ?

 

Salutare !As dori sa aflu daca se poate monta aer conditionat pe o Toyota LJ73 din 1990 motor 2500 diesel 2LT deoarece umblu cu masina zi de zi si pe caldurile astea mi-ar prinde bine .Merci Zsolt !

 

In mod normal se poate pune. Este buna instalatia pe modelele LJ71 cu motoare 2LT-E dar nu stiu de unde ai putea ca sa o iei completa cu toata piesele necesare. Interesant ar fi daca ai gasi pt dezmembrat o masina completa cu asa ceva astfel incat sa se poata lua toate piesele.

La tine mai intervine o problema. Nu stiu daca mai ai spatiu in fata si pentru radiatorul de clima deoarece ai intercoolerul ala mare montat in fata radiatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aer conditionat ?

 

sau instalatie noua, Diavia, made in Italy, dar trebuie sa fii "imbracat gros" cand o comanzi, costa pe la 1500E. Primesti totul pana la ultimul surub ca sa sa o montezi pe masina. Montajul dureaza cam 4-6 ore.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aer conditionat ?

 

Am mai vazut pe afara cateva solutii ingenioase si nu foarte scumpe ...cum ar fi instalatiile de frig (de refrigerare) care se pun pe dubitele mici ... montarea instalatiei pe plafon (poate ati vazut Y60-urile "cocosate" alea care au cabina mai inalta) ... Solutia pusa de nea Luigi pare una profi si nu e scumpa deloc ... 1500 euro o instalatie completa de a/c noua-nouta! :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aer conditionat ?

 

Am mai vazut pe afara cateva solutii ingenioase si nu foarte scumpe ...cum ar fi instalatiile de frig (de refrigerare) care se pun pe dubitele mici ... montarea instalatiei pe plafon (poate ati vazut Y60-urile "cocosate" alea care au cabina mai inalta) ... Solutia pusa de nea Luigi pare una profi si nu e scumpa deloc ... 1500 euro o instalatie completa de a/c noua-nouta! :grin:

 

de 2 ani caut solutii si eu pt patrol

instalatii vechi sunt 500 euro si cand se demonteaza se creaza o gramada (mare) de probleme iar remedierea te ami costa cateva sute euro

am verificat imediat firma care o recomanda nea luigi, dar NU am gasit detalii pe pagina lor, desi arata ca au inclusiv pentru dacia, dar nu arata pentru ce modele la fiecare marca si nici cum arata instalatia, sau alte detalii

poate cineva sa afle mai mult, multumesc si eu

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aer conditionat ?

 

Pt Patrol, solutia nu este foarte complicata, cred eu. In spatele torpedoului este un segment de tubulatura care poate fi usor modificat pt a primi o baterie de racire. Tot aici cred ca se poate intercala si un filtru de polen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aer conditionat ?

 

de 2 ani caut solutii si eu pt patrol

instalatii vechi sunt 500 euro si cand se demonteaza se creaza o gramada (mare) de probleme iar remedierea te ami costa cateva sute euro

am verificat imediat firma care o recomanda nea luigi, dar NU am gasit detalii pe pagina lor, desi arata ca au inclusiv pentru dacia, dar nu arata pentru ce modele la fiecare marca si nici cum arata instalatia, sau alte detalii

poate cineva sa afle mai mult, multumesc si eu

 

Oamenii (DIAVIA) vor sa vanda si nu sa invete pe altii ce si cum se face treaba........ Deh, economie de piata.........

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aer conditionat ?

 

Scuze de off, dar spui ca Patroalele cu "cocoasa" au A/C?

Am vazut si LJ70 si 73 "cocosate" si nu scria nimic de aer. Mai ales cele din Olanda.

Ai idee cat ar costa o astfel de instalatie externa de frig?

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Noua undeva la 1000 de euro ... SH poate cateva sute ... atentie vb de o instalatie de frig "micro" de refrigerare (8-18 grade) nu de cele industriale ...care are comanda cu display in grade ...

 

Am spus ca pe asemenea modele am vazut adaptate o astfel de instalatie ... nu ca toate ar avea asemenea instalatie! :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aer conditionat ?

 

Scuze de off, dar spui ca Patroalele cu "cocoasa" au A/C?

Am vazut si LJ70 si 73 "cocosate" si nu scria nimic de aer. Mai ales cele din Olanda.

Ai idee cat ar costa o astfel de instalatie externa de frig?

 

E la mare moda in Olanda acele cocoase din fibra de sticla. Nu-mi prea plac, pt instalarea lor se taie plafonul original al masinii si se inlocuieste cu ce de fibra de sticla.......... Nici o legatura cu AC-ul.

Revenind la AC, varianta de plafon nu prea are de-a face cu off road-ul, la prima creanga mai zdravana, AC-ul de plafon poate suferi deteriorari serioase........

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Cocosatele sint utilitare , fara banchete spate si cu geamurile spate opacizate .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Ezact:grin: cocoasele olandeze au treaba numai cu taxele si impozitele.....adik sunt transformate in utilitare.....dube 4x4.....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

as vrea sa "dezgrop" putin subiectul...eu am luat masina lui Zsolt si ma lovesc de aceeasi problema ca el...caldura mare monsher :old

 

eu stau binisor cu "termoreglajul", da' fiica-mea de 1an jumate mai are de invatat, asa ca de vreo o luna tot studiez diferite solutii.

 

ar fi cam asa:

 

1) cel mai convenabil: o instalatie originala de pe o masina dezmembrata. -> greu de gasit instalatie completa, nu stii in ce stare de functionare e, pret nu tocmai mic ... daaar va arata cel mai bine pe masina.

 

2) instalatie tip Diavia/ThermoKing/.... cu evaporator intern care intra in cutia torpedoului si pe care se adapteaza tubulatura existenta de la instalatia de ventilatie -> costuri mari, nu exista solutii specifice ptr masinile noastre. Cel mai simplu e cu un radiator montat pe plafon, dar asta nu se prea iubeste cu crengile si offroadul in general. Mai exista condensatoare care pot fi montate in fata (eu nu mai am loc asa ca pica solutia, altii poate au trolii,...) sau condensatoare montate sub masina. Aici e discutabil, loc poate s-ar gasi, dar musai iti trebuie ceva scut serios care sa protejeze instalatia si in acelasi timp sa nu-i limiteze prea tare fluxul de aer necesar ptr racire. Se poate gandi o solutie de compromis.

Dezavantajul major ptr solutia 2 il consider complexitatea montajului (compresor angrenat de motor ai nevoie, condensatorul exterior trebuie sa-l potrivesti in fata sau sub masina, evaporatorul intern, toate astea trebuie legate intre ele cu tubulatura specifica,...)

Nu e imposibil, dar nu e simplu (daca il faci tu) si mai ales nu e ieftin (daca ti-l monteaza o firma)...

 

3) din preputul gandirii mele, mi-o venit o idee :oc: o instalatie de AC mobila (de aia de apartament) pe care sa o dezbrac de carena de plastic, si sa "modularizez" componentele.

In sensul ca pun compresorul pe unde am loc, pun evaporatorul pe unde am loc si unde pot sa-l adaptez eventual la tubulatura existenta, panoul de comanda pus undeva, o gaura in podea pe unde sa sufle aerul cald si condensul...intelegeti voi.

Ideea e urmatoarea: la o instalatie AC mobila ai TOATE componentele necesare (compresor, condensator, evaporator, panou de comanda), vine intr-o dimensiune relativ compacta (daca stam sa ne gandim are cam dimensiunea unui frigider auto, deci daca o dezbraci de briz-briz-uri ai putea sa o imparti in bucati relativ mici). Le pui pe astea separat, tragi furtunele pe unde vrei, le maschezi (tubulatura se gaseste in orice magazin cu piese de instalatii frigorifice, deci e lejer de procurat, sau dai niste beri la un baiat care se ocupa cu montatul de aparate AC si vine el sa-ti intinda tevile prin masina), pui panoul de comanda in cotiera sau pe unde vrei, legi sarmele electrice si gata, ai AC in masina. Toate piesele astea le gasesti cu max 700-1000 RON (atata costa o instalatie AC mobila NOUA) sau mai ieftin daca nu iei una cu debit mare (maxim 2000-4000BTU ar fi suficienti ptr o masina), fata de 300-400 EUR o instalatie second de la dezmembrari care oricum nu ti ve potrivi la fix, nu stii in ce stare e si oricum ai nevoie de improvizatii) sau fata de cateva mii de euro o instalatie "de firma".

 

Singurele "provocari" ptr solutia asta sunt: gasirea locurilor unde pot fi plasate "modulele", adaptarea la tubulatura existenta (asta daca vrei sa arate bine in masina si sa nu mai ai inca 2-4 guri de ventialtie in plus) SI achizitionarea unui invertor 12V->220V destept care sa poata duce in spate consumul necesar ptr instalatia asta (~1KW cu varfuri de 1.8KW).

 

Ce ziceti , merita studiata varianta 3 mai in detaliu? Adica 200EUR maxim instalatia, inca vreo 100-150EUR invertorul, si ma gandesc ca in 100-200EUR restul de tevi si bricolaje....bineinteles munca se va considera "patriotica" deci nu o consideram in pret.

 

As vrea niste pareri, ce probleme vedeti la implementarea solutiei 3, detalii tehnice care ar putea ajuta..

 

O zi racoroasa va doresc !:x

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Cred ca mai degraba ai nevoie de un generator....invertor care sa-ti scoata 1.8 kw curati mai greu.Eu am incercat unul pt o lada frigorifica ce necesita 150kw cu varf de 500 la pornire.Ghici ce!!! Nu merge!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Cred ca mai degraba ai nevoie de un generator....invertor care sa-ti scoata 1.8 kw curati mai greu.Eu am incercat unul pt o lada frigorifica ce necesita 150kw cu varf de 500 la pornire.Ghici ce!!! Nu merge!
:g

 

1,8kW e ptr varfuri... in mod normal consuma sub 1KW, depasesti eventual la pornire, cand dai drumul la instalatie dupa ce a stat masina in soare toata ziua si vrei sa racesti repede... intr-adevar un invertor destept (true sinus) e scump, dar nu la modul in care sa nu te atingi de el...

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

:ha: Poate ar fi mai potrivit un "dublu split" sa ai clima bi-zonala? ...Bai fratilor ...e o instalatie de Toyota maxim 500 E sh... mai costa montajul 100E ...Smecheria maxima este sa o cumperi iarna ... :wink:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare