Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toyota LJ73 - Aer conditionat ?


vas gal zsolt

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

...Smecheria maxima este sa o cumperi iarna ... :wink:

 

 

iarna n-avem ce face cu ea:uameni....atunci ne trebe lanturi, gume de iarna, bani de ski :banana

 

bizonal nu e o idee rea :wink:

 

apropo, daca stii pe cineva care vinde o instalatie completa acuma si sa-i dau banii la iarna (aia 500EUR) as fi interesat :ha:

 

@Astral: pai ziceam pe acolo prin post ("o gaura in podea ptr evacuare aer cald") oricum depinde de unde montezi condensatorul, ca in zona aia o sa ai nevoie si de evacuare caldura.

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Votez pentru o instalatie originala. Apesi pe buton si merge fara sa intinzi tevi si alte acareturi prin masina.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

iarna n-avem ce face cu ea:uameni....atunci ne trebe lanturi, gume de iarna, bani de ski :banana

 

bizonal nu e o idee rea :wink:

 

apropo, daca stii pe cineva care vinde o instalatie completa acuma si sa-i dau banii la iarna (aia 500EUR) as fi interesat :ha:

 

@Astral: pai ziceam pe acolo prin post ("o gaura in podea ptr evacuare aer cald") oricum depinde de unde montezi condensatorul, ca in zona aia o sa ai nevoie si de evacuare caldura.

 

poate o cumperi mai ieftin iarna.:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

a venit vara iar...m-a lovit caldura in cap....

revin...

 

am nevoie de urmatoarele informatii:

 

1) dimensiunile (capacitatea) radiatorului de pe instalatia de AC de pe un 2LT o stie cineva ? ma intereseaza sa aflu/calculez ce capacitatea de freon intra in radiator. se stie...vezi mai jos.

 

2) capacitatea (mililitri) compresorului AC folosit la un motor 2LT? Am nevoie de valoarea asta pentru a gasi ori un compresor aftermarket echivalent ( ca astea de exemplu ) ori ceva echivalent la dezmembrari.

 

3) diametrul (eventual codul) fuliei compresorului de AC . Am nevoie de acest diametru ptr a putea dimensiona corect prinderea compresorului (dimensiunile flansei de montaj) si ptr a obtine o turatia necesara. se stie, vezi mai jos.

 

4) codul curelei de accesorii folosite ptr antrenarea compresorului de AC. daca nu stiti codul, eventual lungimea si tipul (trapezoidala, lata, ...)

 

5) diametrul/cotele fuliei de antrenare de la motor (fulia mare care e montata pe axul motorului). Nu vreau s-o demontez pe cea de pe motor ca s-o masor, si probabil voi face una similara ptr a antrena compresorul. aparent nu mai e nevoie de fulie , ea exista deja (dubla), mai trebuie confirmat ca e OK.

 

orice poza in compartimentul motor cu radiatorul/condensatorul/compresorul/fulia/valva de expansiune ma poate ajuta.

 

 

ideea e in felul urmator:

a) compresorul:

- voi "recicla" un compresor SH de toyota (sau poate de Cielo/Matiz/...) sau in functie de pret poate chiar voi cumpara unul nou de la ceva masini de astea mai "populare' si mai simple.

- montajul compresorului il voi face pe motor cu ajutorul unei prinderi in forma de L. Pe aceeasi prindere se va monta si o rola intinzatoare ptr curea.

- in functie de tipul curelei care va fi folosita ptr antrenarea compresorului voi confectiona fuliile adecvate (din Aluminiu).

 

b) radiatorul:

- intrebam mai sus capacitatea radiatorului ptr a putea calcula ce "putere de racire" are si ptr a fabrica unul nou echivalent (sau poate gasesc unul existent) dar eventual de capacitatea mai mica si pe care va exista si un ventilator cu 2-3 trepte de turatie. In functie de necesarul de racire (termocuple montate pe iesirea din radiator) voi "comanda" ventilatorul pe care treapta de turatie sa mearga. In principiu, prin introducerea acestui ventilator doresc sa reduc dimensiunile necesare ale radiatorului, pentru a obtura cat mai putin intercooler-ul.

- condensatorul probabil va fi tot unul aftermarket (Diavia sau Thermoking)

 

c) valva de expansiune si senzorul de presiune (ptr a opri compresorul in caz ca presiunea freonului e prea mare) le voi achizitiona de la producatori aftermarket (posibil Diavia sau Thermoking). LE: nu e nevoie de piesa separata. Conform cu specificatia asta DiaviaOakland.pdf (la pagina 2) unitatea contine deja valva de expansiune.

 

d) aeroterma interioara va fi o Diavia Oakland ( vezi aici )

aeroterma asta incape fara probleme in locul cutiei din torpedou. Cu ajutorul unui racord flexibil termoizolat ma voi "intepa" in conducta principala de ventilatie de dupa aeroterma masinii... practic voi da o gaura in care voi introduce racordul flexibil de la aeroterma Diavia. In felul acesta voi putea folosi gurile de ventilatie ale masinii ptr introducerea aerului racit in habitaclu.

 

e) comanda intregului sistem se va face cu ajutorul unui panou de control ca asta sau ca asta

 

Practic de la butonul ON/OFF pornesc/opresc compresorul (de fapt comand cuplajul electric care e antrenat de fulie/curea), iar de la roata cu 3 pozitii comand viteza aerotermei (cat de tare sa bata vantul).

Pe langa ansamblul de mai sus voi folosi acele termocuple sa comand viteza ventilatorului de pe radiator, si voi folosi un presostat ("senzor de presiune") care sa intrerupa alimentarea cuplajului electric al compresorului). Ma mai gandesc eventual la o termocupla generala care sa intrerupa tot circuitul (si compresorul si ventialatorul) daca temperatura din habitablu este mai mica de 15-20 grade sa zicem (sa nu pot porni accidental "clima" :grin:).

 

Montajul acestor componente voi incerca sa-l fac eu, iar conductele de legatura si umplerea instalatiei cu freon o voi face la un atelier care monteaza astfel de instalatii pe furgonete.

 

Indicatii/remarci/sfaturi/poze/preturi/idei sunt binevenite. Momentan sunt la faza de documentare, la toamna voi incepe achizitia pieselor si eventual si ceva montaj in functie de disponibilitati.

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

o schema simplificata a ceea ce vreau sa fac:

 

 

schema_AC_simplificat_LJ73.JPG_html.jpg.734bb490d6fd76220f87208646a7b82f.jpg

Editat de Astral

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

greu de gasit una cu instalatia completa si functionala, in stare buna... iar sa iau doar instalatia nu ma complic fiindca nu pot sa verific daca e completa si functionala.

instalatia originala e mai desteapta decat ce imi trebuie mie (regleaza relantiul, alea alea...) ceea ce am gandit eu e pur si simplu cea mai simpla instalatie frigorifica care se poate face, un minim de componente si reglaje...un frigider cu alte cuvinte :grin: schema asta cu componente in majoritate noi (poate exceptand compresorul ...apropo, pe okazii am gasit compresor NOU cu tot cu fulie si cuplaj electromagnetic, ptr Logan/Sandero la 1000 RON...deci NOU am spus) va costa cam cat costa o instalatie SH... montajul va avea cam aceleasi costuri... oricum, inca studiez si varianta cu masina de pe care sa iau AC-ul surub cu surub, dar partea care ma demoralizeaza cel mai tare este demontarea bordului, aia as vrea pe cat posibil s-o evit.

ne vedem deseara cu ruleta&sublerul si carnetelul :h5 aduc si niste beri reci :wink:

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Pe linga berile alea reci mai doteaza-te si cu un lighean cu apa rece pentru picioare .

Sa compari volumele sistemelor si volumele individuale ale partilor componente . Volumul deservit ... e neglijabil ... cred .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

...

Sa compari volumele sistemelor si volumele individuale ale partilor componente . Volumul deservit ... e neglijabil ... cred .

 

radiatorul original de AC de pe LJ70 are aproximativ 520x420x20 mm (masurat cu o ruleta deci cam 1-2mm pot fi in plus sau in minus).....rezulta un volum total de ~4.4 L ...deci volum util este cam de maxim 1L (adica volumul de freon din radiator). nu exista ventilator montat. teoretic as putea obtine aceeasi putere de racire cu un radiator mai mic, dar la care sa am montat un ventilator care sa asigure un flux de aer proportional cu reducerea volumului radiatorului.... la un radiator de 260x420x20mm (care este pe jumatate cat cel original si ar obtura cam 45% din suprafata intercoolerului) ar trebui sa montez un ventilator care sa dubleze fluxul de aer trecut prin el si as avea aceeasi putere de racire.

 

compresorul original nu am putut sa-l "evaluez" ce capacitate are. Fulia de pe el are ~145mm diametru (masurat pe suprafata exterioara a curelei). are cineva codul lui? sa incerc sa-i gasesc niste specificatii.

 

cureaua de transmisie este trapezoidala, codul nu l-am vazut pe curea. mai studiez.

 

legat de curele si fulii... pe masina era fulie dubla.... interesant de tot, dar si pe masina mea este fulie dubla:grin: daca inteleg eu bine fenomenul, inseamna ca practic trebuie sa inlocuiesc doar una dintre curele cu una mai lunga care sa fie trecuta si peste fulia compresorului (si a unei role intinzator), sau? imi scapa mie ceva? Am sa pun maine poza cu fuliile si curelele de la mine din masina.

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

in discutiile cu alti oameni si de pe alte forumuri, se pare ca o problema ar putea fi turatia variabila a compresorului. ca o solutie la variatiile de presiune datorate acestor variatii de turatie, ma gandesc la o solutie gen conducta de retur montata dupa compresor. O supapa care atunci cand se depaseste presiunea de lucru (turatia prea mare) se deschide si baga surplusul pe retur, conducta de retur intorcandu-se in radiator/condensator.

 

la masinile moderne problema asta se rezolva cu ajutorul compresoarelor de capacitate variabila. Cand creste turatia se reduce capacitatea compresorului, si invers...asta pentru a pastra la iesire un debit si o presiune constanta.

 

cine stie capacitatea compresorului original de la Toyota LC70 ? are un six pack de bere rece de la mine . il dau luni seara pe o terasa in TM :x:x:2dr

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

schema simplificata a instalatiei, circuitul freonului, denumiri de piese (da, e din manualul de reparatie de la Logan :g ) :

 

67145770_schemaAC_Logan.thumb.jpg.0fdc82ef7652451e4869060e6a131fdc.jpg

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

....

cine stie capacitatea compresorului original de la Toyota LC70 ? are un six pack de bere rece de la mine ....

 

sau m-ar ajuta un VIN de la o LJ70-73 cu AC (motor 2LT) ca sa caut codul de la compresorul AC si sa gasesc ce parametri are. Bineinteles VIN-ul pe PM, nu aici.

 

PS: Am demarat operatiunea "Monstrul..." :wink:

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aer conditionat ?

 

Am mai vazut pe afara cateva solutii ingenioase si nu foarte scumpe ...cum ar fi instalatiile de frig (de refrigerare) care se pun pe dubitele mici ... montarea instalatiei pe plafon (poate ati vazut Y60-urile "cocosate" alea care au cabina mai inalta)

 

Cele "de plafon" integrate nu sunt foarte eficiente si nici fiabile. Compresorul de AC e invartit de un motor electric . Avand in vedere ca un AC haleste 4-6 CP iti dai seama ca pune jos instant bateria si sist de incarcare al masinii , daca ar fi dimensionat corect. Evident , pt a nu se intampla asta .......... e mult subdimensionat .

 

Fiind dealer DIAVIA, montez asemenea "racoritoare" dar .... pe masina mea nu o sa vezi asa ceva.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Ai uitat ce masina a avut la MMOF motor 2LT cu A/C ?

 

Suna-l si afli VIN-ul !

 

:be multumesc. il sun pe Horia.

 

tre' sa-l mai scot si pe @trenu la un citro sa mai imi bag ochii pe sub capota la LJ-ul lui.

 

@nisan4x4: imi trimiteti va rog pe PM un pret ptr:

- o unitate Diavia Oakland pe 12V?

- cel mai ingust radiator AC care sa fie similar cu cel original de pe masina (adica ~520x420x20mm)

- cel mai plat electroventilator 12V cam de 250x250mm laturi, sau ceva similar.

- buton comanda compresor si aeroterma ca asta: http://www.delphidiavia.it/eng_aura.php?categoria=65&sottocategoria=0&marchio=0&id=315

- un condensator potrivit (:grin: stiu ca suna aiurea dar nu am idee ce parametru sa cer)

 

multumesc :tk

 

 

Ideea e ca am gasit un atelier in TM specializat pe montaj instalatii frigo si AC pe dube/furgonete/TIR/... baietii sunt cam "emotionati" de montajul pe o masina de genul meu. Conform discutiei cu ei, exista 2 mari probleme (ptr ei):

- prinderea compresorului si antrenarea lui. Ei lucreaza cu kit-uri specifice care vin gata facute din fabrica ptr diverse masini, asa ca daca nu au kit si trebuie sa improvizeze se cam emotioneaza. Ei recomanda montarea unui compresor original cu prinderea si fulia si cuplajul original. S-ar putea face unul "custom" ptr un compresor de asta generic/aftermarket dar nu garanteaza ca va rezista montura in timp la vibratii/etc....eu nu sunt asa sceptic legat de chestia asta, asa ca nu elimin varianta de a folosi un compresor "ne-original"

- montarea radiatorului undeva in fata. Eu am si intercooler montat suplimentar asa ca nu ramane prea mult loc in fata intercoolerului ptr a monta un radiator AC si un electroventilator. Tinand cont ca instalatia originala nu avea electroventilator (doar radiatorul) nu-mi fac emotii, am aproximativ 40-45mm spatiu unde sa inghesui un radiator de dimensiunile necesare (intreintercooler si ceva traversa). Daca nu ar fi intercooler-ul ar fi simpla partea asta. Exista varianta montarii sub masina, dar acolo nu am acces sa-l spal cum trebuie dupa iesirile in teren, plus ca e foarte probabil sa-l sparg in bolovani/crengi/etc, chiar daca i-as face un scut sau ceva...deci varianta asta o cam scot din calcul. Mai au propus sa montez radiatorul pe usa spate, sa-i faca o cutie de inox unde sa bage radiator/ventilator/etc dar mi se pare cam tiganie plus ca nu stiu cum rezolva problema racordului flexibil (usa trebuie s-o deschid) care sa reziste la presiuni de pana la 25bar, plus ca ar fi tubulatura foarte lunga (de la compresor care e la motor, pana la radiator pe usa spate si apoi inauntru in torpedou)

 

Eu va trebui sa montez compresorul si radiatorul si aeroterma in bord, ei se vor ocupa de partea de tubulatura, umplere cu freon, etc.... inca de preturi nu am discutat (ptr manopera).

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Mi-a luat cam mult si sa citesc.....

Nu mai bine pandesti pe e-bay o instalatie completa si functionala.....?

 

"Unii", sa nu dam nume ca sunt din "cealalta tabara",...:ha:.....au gasit si acum au A/C pe masina !

(vezi aici : http://forum.club4x4.ro/showthread.php?73493-Y60-ul-meu&p=821202&viewfull=1#post821202 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

chiar azi discutam cu un coleg care ar avea nevoie de niste punti d LJ70/73 si alte cateva piese de la transmisie, ca poate ne "lipim" de o englezoaica care sa o aducem doar ptr piese, nu am idee cu ce preturi am gasi in Anglia un LJ70/73 cu AC functional si transmisie/punti bune, restul nu tare ne intereseaza. Luam de pe ea ce ne trebuie la fiecare si restul punem la vanzare sa ne mai recuperam din bani eventual. E o varianta care o socotesc dar momentan n-am facut pasi concreti in directia aia. Daca stiti site-uri cat de cat de incredere cu masini din Anglia ar putea fi de folos. Oricum, tind sa cred ca nu e asa mare fantezie sa pui in AC simplu oe o masina de genul asta.

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

E cea mai sigura solutie .

Experimentele-s interesanta , dar pot fi chinuitoare . Crede-ma ... eu sint cel mai bun exemplu . Satisfactiile stau scufundate in negura unor mari eforturi , multe ( cam prea multe ) din ele fara rezultat .

Respect si admir initiativa ta , dar ai mari sanse sa ajunga o experienta costisitoare in toate sensurile .Principial , singurul avantaj indubitabil e doar experienta ( inestimabila , si pe care prea putini o vor aprecia , daca se iveste ocazia ) acumulata la final ...

 

 

L.E. - a se citi de doua ori ....

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

E cea mai sigura solutie .

Experimentele-s interesanta , dar pot fi chinuitoare . Crede-ma ... eu sint cel mai bun exemplu . Satisfactiile stau scufundate in negura unor mari eforturi , multe ( cam prea multe ) din ele fara rezultat .

Respect si admir initiativa ta , dar ai mari sanse sa ajunga o experienta costisitoare in toate sensurile .Principial , singurul avantaj indubitabil e doar experienta ( inestimabila , si pe care prea putini o vor aprecia , daca se iveste ocazia ) acumulata la final ...

 

 

L.E. - a se citi de doua ori ....

 

:g:g:g

....Si mai spune-i ca nici instalatia de pe o masina cu volan pe dreapta nu e chiar o varianta castigatoare.......ca demuuult as fi luat eu instalatia pusa la vanzare de RazvanGTC si care a stat la vanzare mai bine de 1 an !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Intre after market si radiator pe usa si chestii 100%artizanale, si un Ac de pe o englezoaica ceea ce necesita niste gauri in caroserie si niste artificii artizanale,este de preferat AC englezoi....si munca aferenta la montajul lui...

 

Sau astepti...in cazul meu ~ 1 an....:banana dar eu sunt un fericit.....

 

LE: Cos are o statuie cu el de montat intr-o piata din Buc, la alegere drept multumire din partea mea.....bust de la buric in jos :ha::ha:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Ce surpriza surprinzatoare ...chiar nu ... nu ma asteptam ...( sa-mi trimiti ceva foto cu monumentu' .) Daca e varianta cu "spatele gol , imagine completa' , aleg sa fie amplasata in fata la Cotroceni ( mai am si alte variante , discutam ...) . Pozitia in peisaj o vom decide cu un referendum ...macar cheltuim pe ceva util....

Iti intorc favoarea , cu prima ocazie ...sa nu se obisnuiasca cu privelistea domnii mai sus amintiti ...

 

 

Si eu cred ca traforatul la citeva tubulaturi de aer si carcase e incomparabila cu experimentarea unei instalatii din componente . Desi teoretic e perfect realizabil , practic e mai aventuros ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

dorsalu-i pt curiosi....buricu' si fatada pentru institutie, in functie de piata...si sigur este NUD :-P

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota LJ73 - Aer conditionat ?

 

Revenim ...

In prezent asta fac la o masina ...britanica , fosta dreptace si convertita la stinga ...

Unde am probleme , le rezolv cu banda de aluminiu autoadeziva ( care se foloseste cam in acelasi scop , prin santierul naval Damen ...). Rezistenta mecanica e buna intr-un strat , in doua e si mai buna , in trei straturi deja le fixeaza mai mult decit suficient , poti trage de imbinare ,,,numai sa te tina degetele la cit tine banda ....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare