Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dimensiuni anvelope pentru Samurai


Horatiu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

http://www.anvelopetop.ro , un fel de filiala in RO a site-lui unguresc BHP.hu. Eu am luat de la bhp anvelope pentru turism si mi-au livrat la nasul meu, langa granita. Diferenta de pret a fost peste 30%. Apoi am descoperit ca livreaza si in Romania prin pagina mentionata. Culmea, pretul la anvelopetop era chiar mai bun decat luat direct si platit in forinti. Acum e si mai bine, ei au TVA 27% (sau vor avea cat de curand), iar noi avem totusi doar 24%.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni Gume pentru Samurake

 

Al meu are motor de 1L si cutie in 4.

Cu gume 195/65r15 simt un surplus de putere, la 30 km/h ii dau a 4-a pe asfalt, lucru care ma face sa merg destul de turat la drum intins.

Ma gandeam sa ii pun 215/75r15, AT de la BFG. Oare mai pleaca de pe loc? :cn

 

 

Pune-i 195/80 R15. Am un prieten care are pe SJ410 astfel de anvelope si merge excelent cu ele. Cu ocazia asta se mai si inalta un pic masina

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Salut, eu am tot incercat diferite variante, pana la urma am lasat 205/70/15 Simex de un an si nu am ramas impotmolit nicaieri, am urcat pe orice teren si am coborat pe cascade fara probleme, cu max power si consum foarte bun (dupa ce un prieten mi-a reglat corect carb-ul) de max 11-12l pe mic cu remorca de 750kg pe deal. Am avut si 195/80/15 dar era mai instabila pe inclinatiile pe care circul de obicei. Depinde ce vrei sa faci si pe unde sa te deplasezi...

Ne cataram oriunde cu

Samurai '88 carb 1300cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

...205/70/15 Simex ... consum foarte bun... de max 11-12l pe mic cu remorca de 750kg pe deal...

 

Nu-i asta topicul de consum pentru samurai... dar nu m-am putut abtine. De unde pot lua si eu o masina care sa traga pe greu la deal o remorca cu max 11-12? :grin:... intreb si eu, asa... :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Dragule, crezi ce vrei, am 2 masinutze la fel, ambele merg la fel si consuma la fel. Depinde cine le conduce si cum! Unul e model 87, unul e 88.De peste 15 ani trag de cel din 88 numai pe munte zilnic. Cauciucurile amintite sunt cele de care sunt cel mai multumit, consumul este la fel de 4 ani, de cand mi-a reglat carb-urile un meserias de jeepuri. Si crede-ma, maltratez masinile zilnic prin rau si dealuri ca de asa natura mi-e meseria.Deci, recomand cauciucurile Simex in teren. Asta e tema.:grin:

Ne cataram oriunde cu

Samurai '88 carb 1300cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Multumim de explicatii dragule :2dr... dar, imi rezerv dreptul de a crede in continuare ca acel 11-12% scos strict in teren greu, in reductor si cu remorca de 750kg este de domeniul SF-ului la un samurai pe carburator (am avut 2 bucati '88 si '89).

 

Insa... nimic nu e imposibil, asa ca felicitari daca acea masina, in acele conditii, timp de 15 ani si-a facut treaba cu brio si bravo mesterului "carburatorist" pentru reusita. Putini ii dau de cap 100% acestui carburator, sau daca-i dau nu pentru mult timp.

 

Legat de anvelopele avute de mine, 195/80 R15 simex resapate InsaTurbo (~72cm) mi s-au parut cea mai buna varianta pe samurai stock.

 

O zi buna :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Nu ma pot decide 205/70/15 sau 195/80 R15 simex resapate InsaTurbo , cateva pareri pro si contra din cei care v ati mai lovit de situatie ( reductie in cutia de transfer 4 16 ) . Am vazut ca nu este mare diferenta intre ele la inaltime dar in schimb la latime este o diferenta de luat in calcul , sa nu fie destula forta de apasare pentru suprafata mare a 205 ului ?

 

numai bine

Marian

Editat de Marianw8
...magaru' moare de drum lung si prostu' de grija altuia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Nu ma pot decide 205/70/15 sau 195/80 R15 simex resapate InsaTurbo , cateva pareri pro si contra din cei care v ati mai lovit de situatie ( reductie in cutia de transfer 4 16 ) . Am vazut ca nu este mare diferenta intre ele la inaltime dar in schimb la latime este o diferenta de luat in calcul , sa nu fie destula forta de apasare pentru suprafata mare a 205 ului ?

 

numai bine

Marian

 

Recomand cu mare incredere 195/80 R15 daca nu vrei sa mai faci si alte modificari la masina. Sunt un pic mai mari in diametru si mai inguste fata de 205, ceea ce este de bine.

 

Si mai mult ti-as recomanda insa 235/75 R15 care s-ar potrivi de minune cu reductiile tale, insa asta ar presupune cateva modificari la suspensie.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Poze cu mașinile noastre, Suzuki.

 

Scuzati pentru off-topic, cu niste anvelope normale 265/70/R15, care le am pe samurai, poy sa stric ceva avanf in vedere ca folosesc masina doar pe strada? Imi ating in capetele de bara la viraj maxim, doar atat. Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Poze cu mașinile noastre, Suzuki.

 

Scuzati pentru off-topic, cu niste anvelope normale 265/70/R15, care le am pe samurai, poy sa stric ceva avanf in vedere ca folosesc masina doar pe strada? Imi ating in capetele de bara la viraj maxim, doar atat. Multumesc anticipat!

 

Nu strici nimic... doar consumul si stilul de mers (demaraje mai greoaie... masina devine mai puturoasa :grin: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Va salut! ce profil/model/marca de anvelope imi recomandati pentru mers pe zapada (asfalt, camp, drumuri forestiere cu panta medie), la un Samurai fara modificari.

As pune tot marimea din carte (205/70R15), sa nu am probleme cu politie/ARR, desi in certificat nu mai sunt trecute marimile omologate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Va salut! ce profil/model/marca de anvelope imi recomandati pentru mers pe zapada (asfalt, camp, drumuri forestiere cu panta medie), la un Samurai fara modificari.

As pune tot marimea din carte (205/70R15), sa nu am probleme cu politie/ARR, desi in certificat nu mai sunt trecute marimile omologate.

 

Din ce s-a mai discutat pe aici, cele mai potrivite pentru zapada ar fi insasi cauciucurile de iarna sau AT-urile. MT-urile prezinta si ele performante acceptabile iarna, ba unii s-au aratat chiar foarte incantati de ele. La polul opus, cele mai nepotrivite cauciucuri pe timp de iarna sunt Simexurile.

 

Orienteaza-te catre cauciucuri originale, cele resapate fiind prea dure, lucru care conteaza iarna.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Va salut! ce profil/model/marca de anvelope imi recomandati pentru mers pe zapada (asfalt, camp, drumuri forestiere cu panta medie), la un Samurai fara modificari.

As pune tot marimea din carte (205/70R15), sa nu am probleme cu politie/ARR, desi in certificat nu mai sunt trecute marimile omologate.

 

Poti sa mai arunci o privire si pe reviewurile unor marci consacrate de cauciucuri, si sa vezi cate stele au la utilizarea pe zapada:

 

http://www.offroaders.com/tech/AT-MT-Tires/MT-Mud_Terrains.htm

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Multumesc pentru sfaturi. Am pus ochii pe niste AT-uri care au un aspect deosebit, dar in poze nu vad sa aiba marcaj M+S. Merg destul de mult si pe sosea si ma tem sa nu imi ia talonul. Exista At-uri cu marcajul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Eu am avut pe Samurai Cooper Discoverer AT si aveau M+S pe ele. Mi-au placut mult cauciucurile alea. Eu le-am luat second prin 2009 si pana acum, nu s-au tocit foarte tare. In plus, iarna, prin oras nu am avut treaba cu ele :wink:

DiscovererATW_LgTread.png.ebbe671065c0c573749a2cc65a03455c.png

  • Like 1

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

pentru a pune 255/85/r16 aproximativ 33 cat trebuie inaltat si taiat din aripi la samurica???

 

Ai citit si tu ce s-a mai scris prin topicul asta....?

Nu de alta, dar raspunsul la intrebarea ta deja a fost dat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

pentru a pune 255/85/r16 aproximativ 33 cat trebuie inaltat si taiat din aripi la samurica???

 

nu ai ce cauta cu anvelopele alea pe samurai. sau cel putin nu pe puntile stoc.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Ai citit si tu ce s-a mai scris prin topicul asta....?

Nu de alta, dar raspunsul la intrebarea ta deja a fost dat.....

 

imi cer scuze poate nu am vazut dar,......cat trebuie taiat din aripi(aporximativ) si cat trebuie inaltata masina pentru am intra roti de 255/85/r16 nu prea scrie . va multumesc

Editat de koch marius robert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

pentru a pune 255/85/r16 aproximativ 33 cat trebuie inaltat si taiat din aripi la samurica???

 

Taierea aripilor este ultima ta problema in pregatirea unui Samy pentru a duce 33'urile.

In primul rand trebuie umblat zdravan la reductor, punti, planetare... fara toate astea nu urca nici bordura in parcare cu 33".

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Taierea aripilor este ultima ta problema in pregatirea unui Samy pentru a duce 33'urile.

In primul rand trebuie umblat zdravan la reductor, punti, planetare... fara toate astea nu urca nici bordura in parcare cu 33".

 

am in punti raport 4.9 blocanti fata spate si motor 140cp si planetarele rezista si reductoru la fel rezista

Editat de koch marius robert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Ca sa pui 33" si sa-l bagi prin paduri,noroaie, chiar daca umbli la punti, reductor si pui un motor mai puternic nu tine ambreajul oricat de HD ar fi.

 

daca puteti sa imi raspundeti la intrebare ca sa ii usurez munca tinichigiului ii ok (ex inaltat caroserie x cm decupat din aripi y cm) daca nu pareri de genu asta nu ma intereseaza (aruncati un ochi la masina lui gps-cu cand o avut motor de bmw )

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni anvelope pentru Samurai

 

Ce punti are masina pretendenta la 33"?

Daca are de samurai, atunci trebuiesc obligatoriu ranforsate. Planetarele si ele schimbate cu unele hd, dar numai dupa ce le rupi pe cele originale. :wink:

De suspensie nu ai zis nimic, de care vei folosi?

Dupa ce aflam si ce suspensie folosesti poate ne dam si cu o parere despre taierea aripilor.

 

Nu aduce in discutie masina userului gpscu pentru ca e din alt film.

 

Spor la treaba!

Editat de yknot
4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare