Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Motor NISSAN ZD30


patriciu

Postări Recomandate

deci NISSAN ar avea si motorizare pregatita pt noul Patrol......dar nu stim ce ne rezerva viitorul

 

 

Engines and transmission

 

Power is supplied by a choice between two versions of Nissan's ZD30 3.0-litre four-cylinder diesel engine, which meets forthcoming Euro6 emissions regulations.

 

 

 

All models from 3.5t to 6.5t are powered by the 150hp (110 kW) engine which has a single turbocharger and develops 350Nm of torque. It is coupled to a six-speed manual transmission and drives the rear wheels.

 

 

 

The 7.5t model is driven by a high performance twin-turbo version of the engine, developing 176hp (130kW) and 540 Nm of torque. This engine is available with the six-speed transmission in either manual or robotised forms. Both engines have Diesel Particular Filters (DPF) and use Selective Catalytic Reduction (SCR) to lower emissions.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor NISSAN ZD30

 

Deci asta ar fi a 7-a generatie la Patrol?

 

E greu de crezut ...ca vor duce motorul ZD30 (3.0) biturbionat cu 176cp si 540Nm la nivelul celui de Y62 VK56VD (5.6) benzinar ...in 7 trepte ...400cp si 560 Nm. Dar pana la urma tehnica moderna si evolutia automobilistica ...isi spun si aici cuvantul ...

 

Este evident ca la acest model "revolutionar" puntile rigide or sa fie deja ceva direct din neolitic...:wink:

 

Este pacat ca s-a renuntat la vechea platforma ...oricat de suvuri le vor cere piata ... totusi un 4x4 trebuie sa ramana un 4x4 ...pursange ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor NISSAN ZD30

 

Deci asta ar fi a 7-a generatie la Patrol?

 

E greu de crezut ...ca vor duce motorul ZD30 (3.0) biturbionat cu 176cp si 540Nm la nivelul celui de Y62 VK56VD (5.6) benzinar ...in 7 trepte ...400cp si 560 Nm. Dar pana la urma tehnica moderna si evolutia automobilistica ...isi spun si aici cuvantul ...

 

Este evident ca la acest model "revolutionar" puntile rigide or sa fie deja ceva direct din neolitic...:wink:

 

Este pacat ca s-a renuntat la vechea platforma ...oricat de suvuri le vor cere piata ... totusi un 4x4 trebuie sa ramana un 4x4 ...pursange ...

 

Dar nici ideea de a pune 400 CP pe o masina cu punti rigide nu mi se prea buna, isi vor rupe multi gatul cu ea pe sosea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor NISSAN ZD30

 

cam asa e giorgei

am postat asta , pentru ca eu credeam ca l-au ingropat pe ZD30 , ca ieri sa citesc ca i-au facut lifting si il pun pe noul camion Nissan NT500

ce au de gand mai departe nu stiu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare