Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

blocant punte spate


Ovidiu off

Postări Recomandate

Salut,

am inteles ca la un 80 la care partea de comanda a blocantelelor din punti nu functiona, s-a gasit o rezolvare. Nu imi mai aduc aminte cine mi-a zis de aceea poate ma ajuta cineva cu urmatoarea speta:

la o un 100, puntea spate cu autoblocant , am schimbat-o cu o punte cu blocant . am si comanda manuala de pe bord.

Blocantul nu poate functiona intrucat nu am si partea electrica care sa-i comande blocantului - cica uu computer.

care ar fi rezolvarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant punte spate

 

Instalezi o comanda manuala si folosesti propriu creier in locul computerului .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant punte spate

 

Si ma gandeam la fel .

Dar Costel Focsa mi-a explicat cate ceva despre o limitare de cursa si alte chestii pe care le face modul de comanda. Actionarea electrica a blocantului zice Costel ca este diferita de sistemul cu aer -ARB unde cuplezi-decuplezi si gata . El a facut un modul asemanator cu ce imi trebuie mie - mai demult pentru o punte spate de Toyota 80 si cica avea un manunchi de fire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant punte spate

 

Blocantul de Toyota are 7 fire.

Chiar acum lucrez la o situatie identica. Am blocantul dar nu am comanda electronica.

Voi incerca un sistem cu limitare de sarcina sau cu oprirea automata a motorasului cand ajunge blocantul in capat de cursa.

Maine dimineata voi definitiva sistemul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant punte spate

 

Max

e azi dimineata. ai definitivat?

 

Inca nu. Azinoapte a trebuit sa lucram pana la 4.30 pe o alta masina. Acum ma apuc si de blocantul de Toyota.

Te tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare