Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Compresor pentru suspensie - recomandare de expert ?


workaholic_ro

Postări Recomandate

1. Cel facut pentru Dunlop (nu stiu de cine) echipeaza Range P38. E destul de prost, duty-cycle scurt, garnitura din teflon subtirica si sensibila, bucsa de bronz in loc de rulment la capatul cu perii, lipsa voletilor de racire etc.

2. Cel facut de Hitachi pare mai bine gandit, dar am vazut unul stricat rau pe un Disco3 destul de nout. Nu cred ca-i accident.

3. Wabco pare mai solid, are voleti de racire, segment gros din teflon, e si foarte raspandit, dar nu stiu mai mult.

Cert e ca toate lasa de dorit, e plin netul de kit-uri de reparatii si compresoare defecte. Pot fi facute "bullet proof" dar e clar ca nu se doreste asta.

Acuma, din cele disponibile pe piata, cineva care le repara si le-a vazut pe toate ce ar recomanda ?

Am Dunlop pe P38, s-a stricat si l-am reparat (bobinaj prajit, garnitura dusa, rulment cu joc in carcasa....), mi-am mai cumparat unul de rezerva (pret bunicel, cere insa o revizie), dar daca ma calca pe nervi din nou ma gandesc sa ma reorientez spre alt model. Care ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compresor pentru suspensie - recomandare de expert ?

 

Salutare! nu e neaparat sa mergi pe original.Eu de ex. am adaptat un compresor ARB (un model mai marisor ca sa il poata folosi si pentru unflat roti) pe un Disco 2 , merge de vreo 3 ani super. Apropo nu stiu cum vine la p38 insa la D2 vine montat sub masina sub scaunul soferului , nu este cea mai fericita alegere asa ca l-am pus sub capota.

Reality is for those who cannot face Science Fiction!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compresor pentru suspensie - recomandare de expert ?

 

La P38 e sub capota, in aceeasi cutie cu blocul de valve, sub scaun e doar computerul

La ARB cred ca ma deranjeaza pretul, ce am vazut eu e sute si sute de dolari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare